Vraždy studentů v Mexiku: Hlavní podezřelý propuštěn, 81 důkazů je neplatných

Téměř pět let po zmizení 43 studentů v mexickém městě Iguala byl pro nedostatek důkazů propuštěn Gildardo López Astudillo, jeden z hlavních podezřelých. S odkazem na mexickou justici o tom informovala agentura DPA.

Přidejte svůj názor

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

V souvislosti s případem, který otřásl celým světem, bylo zadrženo přes 120 lidí, soud jich ale více než 40 propustil. Usvědčen zatím nebyl nikdo.

Soudce v úterý rozhodl, že 81 důkazů, které proti Astudillovi předložilo státní zastupitelství, bylo získáno nepovolenými způsoby - mučením a nezákonným zadržováním - a jsou tedy neplatné. Zbytek důkazního materiálu byl podle soudu neprůkazný.

Astudilla zatkla policie v září 2015 a obvinila ho ze zorganizování únosu a vraždy. Spekuluje se, že je zároveň šéfem zločinecké organizace Guerreros Unidos.

Skupina 43 studentů pedagogické školy z města Ayotzinapa zmizela ve státě Guerrero v září 2014. Podle závěru prvního vyšetřování je zadržela místní zkorumpovaná policie, která je následně předala gangu Guerreros Unidos. Zločinecká organizace nejspíš studenty zavraždila, dosud se ovšem našla jen dvě těla, která prokazatelně patřila členům studentské skupiny. Motivem byly zřejmě nekalé praktiky místního starosty Josého Luise Abarky a jeho rodiny, na které prý studenti upozorňovali.

Podle oficiální verze prokuratury místní gang studenty zavraždil a jejich těla spálil na skládce u města Cocula. Tomu ale nevěří příbuzní obětí, verzi prokuratury zpochybnilo i několik mezinárodních vyšetřovacích týmů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spojené státy jsou odsouzeny k porážce? Politolog upozornil na závažný…

21.09.2019 00:01 NÁZOR - "Nepřítel se dostal ke slovu." Tato slova, která s oblibou užívají američtí vojenští…

Útok na Oblast 51 se změnil ve fiasko. Skoro nikdo nepřišel

20.09.2019 21:55 Na dlouho očekávané setkání milovníků záhad a mimozemšťanů u přísně střežené americké základny…

Newyorský starosta Bill de Blasio vzdal souboj o Bílý dům. Co se stalo?

20.09.2019 15:51 Newyorský starosta Bill de Blasio dnes v televizi MSNBC oznámil, že odstupuje z boje o…

Tajná Oblast 51 v obležení. Milion lidí chce proniknout dovnitř

20.09.2019 15:36 Aktualizováno Veřejná výzva zaútočit na přísně tajné vládní zařízení Oblast 51 vyvolala obrovský zájem. Místní se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama