Vraždy studentů v Mexiku: Hlavní podezřelý propuštěn, 81 důkazů je neplatných

Téměř pět let po zmizení 43 studentů v mexickém městě Iguala byl pro nedostatek důkazů propuštěn Gildardo López Astudillo, jeden z hlavních podezřelých. S odkazem na mexickou justici o tom informovala agentura DPA.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

V souvislosti s případem, který otřásl celým světem, bylo zadrženo přes 120 lidí, soud jich ale více než 40 propustil. Usvědčen zatím nebyl nikdo.

Soudce v úterý rozhodl, že 81 důkazů, které proti Astudillovi předložilo státní zastupitelství, bylo získáno nepovolenými způsoby - mučením a nezákonným zadržováním - a jsou tedy neplatné. Zbytek důkazního materiálu byl podle soudu neprůkazný.

Astudilla zatkla policie v září 2015 a obvinila ho ze zorganizování únosu a vraždy. Spekuluje se, že je zároveň šéfem zločinecké organizace Guerreros Unidos.

Skupina 43 studentů pedagogické školy z města Ayotzinapa zmizela ve státě Guerrero v září 2014. Podle závěru prvního vyšetřování je zadržela místní zkorumpovaná policie, která je následně předala gangu Guerreros Unidos. Zločinecká organizace nejspíš studenty zavraždila, dosud se ovšem našla jen dvě těla, která prokazatelně patřila členům studentské skupiny. Motivem byly zřejmě nekalé praktiky místního starosty Josého Luise Abarky a jeho rodiny, na které prý studenti upozorňovali.

Podle oficiální verze prokuratury místní gang studenty zavraždil a jejich těla spálil na skládce u města Cocula. Tomu ale nevěří příbuzní obětí, verzi prokuratury zpochybnilo i několik mezinárodních vyšetřovacích týmů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kampaň v USA vrcholí. Trump a Biden se střetnou v první debatě, témata…

29.09.2020 15:48 Okamžik s velkou mírou rizika, ale i jedinečná šance pro oba kandidáty oslovit pět týdnů před…

Na severu Kalifornie vypukly nové požáry: Zahynuli tři lidé, plameny ničí…

29.09.2020 10:36 Masové evakuace, značné materiální škody a také oběti na životech přinesly v posledních dvou dnech…

Covid-19 patří mezi nejvážnější hrozby pro veřejné zdraví: Obětí už je…

29.09.2020 09:04 Aktualizováno Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Vyplývá to z…

Muž držel rukojmí ve městě Salem: Vyjednávání se nezdařilo, zemřelo…

29.09.2020 08:16 Ve městě Salem, hlavním městě amerického státu Oregon, zemřelo při zásahu policie během střelby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama