Zachování míst, nebo masová nezaměstnanost? Z USA zní jasné doporučení

NÁZOR - Ve čtvrtek přišla zpráva, že o podporu v nezaměstnanosti si minulý týden zažádaly více než 3 miliony Američanů, poukazuje editorial serveru New York Times. Vlivný deník upozorňuje, že to je mnohem více než v jakémkoliv jednom týdnu v moderních dějinách USA, přesto je reakce amerických politiků překvapivě klidná.

Smutný symptom koronaviru

Zdá se, že američtí politici považují masovou nezaměstnanost za smutný, ale nevyhnutelný symptom koronaviru, konstatuje editorial a cituje slova amerického prezidenta Donalda Trumpa: "Není to ničí vina, určitě ne této země."

Hlavní reakcí americké vlády je zákon, který ve středu prošel senátem a má poskytnout těm, kteří přišli o práci, větší finanční příspěvky, uvádí renomovaný server. Naznačuje, že náhlý nárůst nezaměstnanosti nebyl nevyhnutelný a je spíše katastrofálním selháním veřejné politiky, která bezprostředně narušuje život milionům Američanů a na americké společnosti a ekonomice zřejmě zanechá trvalou stopu.  

Dopad bude nejcitelnější v nejchudších částech USA, které měly problémy již před koronavirovou krizí navzdory dekádě silného, ale nerovnoměrného ekonomického růstu, předvídá newyorský deník. Podotýká, že nejlepší možností jako zabránit masové nezaměstnanosti bylo držet koronavirus pod kontrolou skrze testování a cílenou karanténu, jak učinily některé asijské země.

"I poté, co se jasně ukázalo, že Trumpova administrativa se nedokázala připravit na pandemii, si politici mohli stále vybrat upřednostnění zaměstnanosti skrze platby firmám, aby svým zaměstnancům zachovaly práci během období izolace," píše prestižní server. Poukazuje, že mnoho evropských zemí, kterým se také nepodařilo kontrolovat šíření viru a musely uzavřít velkou část svých ekonomik, se rozhodlo pracovní místa takto chránit.

Dánsko odsouhlasilo kompenzace pro zaměstnance ve výši 90 % jejich mzdy, konstatuje New York Times. Dodává, že v Nizozemsku zase mohou firmy, které přišly alespoň o pětinu příjmů, žádat vládu o devadesátiprocentní kompenzaci, zatímco Velká Británie oznámila, že stát zaplatí 80 % nákladů na mzdy všem firmám, které potřebují pomoc, přičemž výše těchto výdajů nebude jakkoliv omezená.   

Některé státy platí zaměstnavatelům jen za ty zaměstnance, kteří nepracují, uvádí editorial. Připomíná, že dle německého modelu tzv. Kurzarbeitu jde vládní podpora i těm zaměstnancům, kterým byla omezena pracovní doba a německá vláda očekává, že tato dávka bude během krize vyplácena zhruba 2,35 milionům zaměstnanců.

Ve všech těchto případech je cílem uchránit existující pracovní místa a zachovat co nejvíce ekonomické výroby, z čehož profitují zaměstnanci i samotné firmy, vysvětluje americký server. "O co se snažíme, je zmrazení ekonomiky. Je to o zachování hlavní cesty jak jen to je možné," cituje slova dánského ministra práce Petera Hummelgaarda.

Záchrana místa je lepší než podpora

Zachování pracovních míst je důležité, protože práce není pouze o penězích, deklaruje newyorský deník. Konstatuje, že náhrada za výplatu dává pocit nezávislosti, identity a smyslu, což dávky v nezaměstnanosti nedokážou, navíc lidé spolu s pracovním místem přicházejí i o zaměstnanecké benefity, což ve Spojených státech znamená i zdravotní pojištění.

Velká část výzkumů předchozích ekonomických propadů ukazuje, že ztráta pracovního místa poškodí schopnost postiženého dále vydělávat, jeho zdraví i budoucnost jeho dětí, a to i za situace, že si nakonec práci nakonec znovu najde, upozorňuje renomovaný server. Dodává, že škody jsou tím závažnější, čím déle hledání nové práce trvá.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Americké firmy dlouho bojují za to, aby měly maximální svobodu propouštět zaměstnance během ekonomických propadů, přičemž američtí ekonomové tvrdí, že snadné propouštění usnadňuje přeskupení zdrojů a umožňuje slabším podnikům uskromnit se a těm silnějším naopak růst, připomíná vlivný deník. Tento argument označuje za pochybný i v normálních dobách, i když připouští, že snadné propouštění může být důvodem, proč americká ekonomika překonala v růstu tu evropskou.

"Ale zisky z toho plynou především akcionářům. Evropský model je lepší pro zaměstnance, kterým rostou příjmy rychleji než ve Spojených státech," poukazuje New York Times. Dodává, že současný propad navíc není případem periodické "kreativní destrukce" volného trhu, kterou mnozí stoupenci výše uvedené teorie vzývají, ale jde o zdravotní krizi, kdy země onemocněla a nějaký čas musí zůstat v posteli.

Neexistuje žádný jasný důvod domnívat se, že ekonomika bude jakkoliv profitovat z velkých přesunů, které usnadní masová nezaměstnanost, protože současné ekonomické smrštění nezpůsobila přehnaná stavební aktivita či spekulace na Wall Streetu, ale příchod viru, zdůrazňuje prestižní server. Naznačuje, že zachování pouta mezi firmami a zaměstnanci může pomoci urychlit ekonomické zotavení, až pandemie odezní, tudíž by si firmy měly ponechat vyškolené a zkušené pracovníky a zamezit situaci, kdy si lidé budou muset hledat práci a firmy zaměstnance.   

Spojené státy vyvinuly jistou snahu chránit pracovní místa, především v malých firmách, jelikož záchranný  balík zahrnuje 367 miliard dolarů pro malé podniky, které nebudou muset příjemci splatit, pokud se vyhnou propouštění a krácení mezd, uvádí New York Times. Konstatuje, že to je však pouhá třetina sumy, kterou podle expertů tyto podniky potřebují, navíc u velkých podniků, které takovou podporu dostanou, podobná podmínka neplatí.

Místo toho americká vláda odsouhlasila vyplácet těm, kteří přijdou o práci, mimořádný příspěvek 600 dolarů týdně (zhruba 15 tisíc korun, pozn. redaktora), poukazuje vlivný deník. Dodává, že lepší by bylo, pokud by vláda pomohla těmto zaměstnancům udržet si místo.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) nezaměstnanost / nezaměstnaní Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy