Zpravodajci varují, že Tálibán může obsadit Afghánistán

Americké zpravodajské služby sdělily administrativě prezidenta Joea Bidena, že hnutí Tálibán by mohlo během dvou až tří let obsadit většinu Afghánistánu, pokud tuto zemi americké jednotky opustí před dosažením dohody o rozdělení moci mezi válčícími stranami. To by pak mohlo umožnit organizaci Al-Káida obnovit své postavení v Afghánistánu. Informoval o tom list The New York Times.

Afghanistán, ilustrační foto
doporučujeme

Posudek zpravodajských služeb byl podle listu připraven již v loňském roce pro administrativu předchozího prezidenta Donalda Trumpa, v té době však nebyl zveřejněn. Nyní jej někteří představitelé využívají jako argument, aby američtí vojáci zůstali v Afghánistánu delší dobu, píše The New York Times,

Hnutí Tálibán v pátek pohrozilo, že se vrátí k útokům na zahraniční vojáky v Afghánistánu, pokud se do 1. května ze země nestáhnou. K odchodu amerických jednotek k tomuto datu se zavázala Trumpova administrativa. Nový prezident Biden ale ve čtvrtek opět řekl, že stáhnout vojska v daném termínu bude obtížné. Zároveň nicméně zdůraznil, že americkou přítomnost v Afghánistánu nechce zbytečně prodlužovat.

USA se v dohodě, kterou uzavřely s Tálibánem loni v únoru v katarském Dauhá, zavázaly, že se do letošního 1. května stáhnou z Afghánistánu všechny své jednotky. Islamistické hnutí má oplátkou poskytnout bezpečnostní záruky a vyjednávat s vládou v Kábulu.

Jednání mezi Tálibánem a afghánskou vládou však váznou a v Afghánistánu pokračuje násilí. Útoky na zahraniční vojska sice z velké části ustaly, Tálibán ale pokračuje ve výpadech mířených na afghánské síly.

Bidenova administrativa se také domnívá, že Tálibán neplní tu část dohody, která ho zavazuje přerušit svazky s radikálními skupinami jako Al-Káida. Biden o dohodě uzavřené předchozí administrativou řekl, že nebyla dojednána důkladně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady v USA jsou opatrné, doporučují přerušit očkování vakcínou Johnson &…

13.04.2021 15:12 Aktualizováno Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve…

Většina loňských úmrtí v USA za účasti policie údajně nesouvisela s násilím

13.04.2021 13:25 Ve Spojených státech loni zemřelo 1127 lidí, v jejichž smrti sehrála roli policie. Z úmrtí…

Při střelbě na škole v USA zemřel student

13.04.2021 07:54 V prostorách střední školy Austin-East Magnet High School ve městě Knoxville v americkém státu…

Na tiskové konference Bílého domu pronikl falešný novinář

12.04.2021 22:04 Ne jednou tlumočili novináři během tiskové konference Bílého domu dotaz jednoho ze svých domnělých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama