Den, kdy dalajláma opustil Tibet. Přesně před 60 lety dorazil do Indie

31. března 1959 dorazil současný dalajláma do indického exilu, v němž zůstává dodnes. Donutily jej k tomu okolnosti v rodné zemi, kde vypuklo povstání proti čínské nadvládě, které si nakonec vyžádalo desítky tisíc mrtvých.

Na den přesně před 60 lety dorazil dnešní dalajláma Tämdzin Gjamccho za dramatických okolností do Indie. Svou cestu do sousední země odstartoval třiadvacetiletý duchovní vůdce o čtrnáct dní dříve, převlečený za obyčejného vojáka se vydal na dlouhou pouť z rodného Tibetu.

Co ho vedlo k odchodu do exilu? 10. března 1959 vypuklo Tibetské národní povstání, když v hlavním městě Lhase propukla revolta odpůrců čínského komunistického režimu, který v letech 1950-51 vojensky vnikl do Tibetu a obsadil jej.  

Toho dne totiž pozval jeden z čínských generálů dalajlámu do divadla. V opakované pozvánce však bylo uvedeno, že tibetského vůdce nesmí doprovázet vojáci a jeho tělesná stráž nesmí být ozbrojena. Před palácem Norbulingka se shromáždily desítky tisíc Tibeťanů, aby zabránily dalajlámovi v návštěvě divadla.

O týden později mu hlavní tibetský věštec doporučil, aby opustil zemi. Samotný dalajláma se o správnosti tohoto rozhodnutí utvrdil vlastní věštbou. Vyrazil tedy na cestu do sousední země, útočiště nakonec našel v indické Dharamsale. Při povstání zahynulo více než 86 tisíc Tibeťanů.

Dalajláma dodnes zůstává v indickém exilu, kam jej následovaly tisíce spoluobčanů. Za šedesát let obdržel spousty cen, mezi kterými se vyjímá Nobelova cena míru, kterou obdržel v roce 1989 za snahu o mírové řešení politické situace v Tibetu, který zůstává v područí Čínské lidové republiky.

Po roce 1989 rovněž několikrát navštívil Česko. Poprvé se tak stalo v únoru 1990 na pozvání tehdejšího prezidenta Československa Václava Havla. Toho dalajláma navštěvoval až do jeho smrti v roce 2011. Zatím naposledy k nám zavítal před třemi lety.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)

Dalajlama se poprvé od počátku pandemie objevil na veřejnosti

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes po zhruba dvouleté přestávce objevil na veřejnosti. Veškerou veřejnou činnost přerušil kvůli pandemii covidu-19, ven vyšel pouze jednou, aby se nechal naočkovat v nemocnici. Druhou dávku dostal doma, píše list Hindustan Times.

Více souvisejících

H. H. Dalajlama tibet Indie Čína

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 2 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy