Barmská armáda odstřihla zemi od internetu, do ulic vyjela obrněná vozidla

Barmská armáda, která před dvěma týdny provedla vojenský převrat, vyslala do ulic několika měst obrněná vozidla, což dále zvýšilo napětí v zemi. V noci na dnešek bylo rovněž v Barmě přerušeno připojení k internetu, který využívají demonstranti ke svolávání protestů. Ráno bylo sice připojení obnoveno, ale internet byl znovu vypnut v úterý časně ráno místního času (dnes v 19:00 SEČ).

Barmská armáda vyslala do ulic obrněná vozidla, napětí roste
doporučujeme

Navzdory obavám z ozbrojeného zásahu protesty odpůrců junty pokračovaly i dnes, podle tiskových agentur však byly méně početné než v předchozích dnech.

Ve druhém největším barmském městě Mandalaj dnes členové bezpečnostních složek zasáhli proti demonstrantům holemi a střelbou z praků. Policisté rovněž podle místních médií stříleli do davu gumovými projektily a několik lidí zranili. Demonstrace se konala před hospodářskou bankou.

Obrněná vozidla se již v neděli objevila v největším barmském městě Rangúnu, který bývá tradičně centrem demonstrací. Na sociálních sítích byly rovněž zveřejněny záběry vojenských vozidel z Mandalaje, metropole Arakanského státu Sistwei a z metropole Kačjinského státu Myisťina. Tam v neděli bezpečnostní složky při zásahu proti demonstrantům střílely. Není však jasné, zda použily gumové projektily, nebo ostré náboje. Ve městech je také patrná větší přítomnost vojáků.

Velvyslanci evropských zemí a USA vydali v neděli večer společné prohlášení, v němž vyzvali barmské bezpečnostní síly, aby se zdržely použití násilí proti demonstrantům.

Vypínání internetu dnes kritizovala OSN jako "podrývání základních demokratických principů" a ohrožování "klíčových sektorů včetně bank". Zmocněnkyně OSN pro Barmu, Švýcarka Christine Schranerová Burgenerová, v telefonátu s mužem číslo dva barmské armády Sou Winem řekla, že blokování internetu jenom znásobí napětí. "Zatýkání politických vůdců, funkcionářů, představitelů občanské společnosti a zástupců médií je hluboce znepokojivé stejně jako omezování internetu a komunikačních služeb," řekl k názoru OSN mluvčí této organizace Farhan Haq.

V Rangúnu se dnes shromáždily stovky lidí před budovou centrální banky a apelovaly na její zaměstnance, aby se připojili ke stávce. Někteří mávali červenou vlajkou svržené Národní ligy pro demokracii (NLD) a provolávali "Pryč s diktaturou". Demonstrace se opět konala také před velvyslanectvím Číny, kterou protestující obviňují z podpory puče.

V hlavním městě Neipyijtu policie zatkla asi 20 demonstrujících studentů. Městem také prošel průvod lidí požadujících propuštění vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, která je ve vazbě.

Armáda v Barmě 1. února svrhla demokraticky zvolenou vládu v čele s nositelkou Nobelovy ceny za mír Su Ťij. Puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetření. Americký prezident Joe Biden oznámil, že Spojené státy uvalí sankce na organizátory převratu v Barmě a na subjekty, které na ně mají vazby. Radu bezpečnosti OSN vyzval k zavedení obdobných sankcí Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva.

Témata: barma | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po středečním brutálním zásahu policie v Barmě pokračují protesty

04.03.2021 10:03 Barmská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili v největším…

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

Olympijské hry v Tokiu zřejmě budou, ale bez diváků ze zahraničí

03.03.2021 16:12 Aktualizováno Japonská vláda s největší pravděpodobností neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské…

Odpůrci arménského premiéra vtrhli do sídla vlády

01.03.2021 11:36 Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana dnes vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama