Dalajlama vyzval státníky k urychlenému boji proti změnám klimatu

Tibetský duchovní vůdce dalajlama vyzval světové politiky, aby začali urychleně bojovat se změnami klimatu. Ve své nové knize na toto téma tvrdí, že Buddha by byl "zelený".

Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)
doporučujeme

"Doufám, že uvidíme, jak tyto velké národy, které vydávají mnoho peněz na zbraně nebo války, své zdroje věnují na ochranu klimatu," řekl dalajlama v rozhovoru s britskou televizí Channel 4 a deníkem The Guardian v indické Dharamsale.

Změny podnebí podle něj mohou vést v konečném důsledku k tomu, že v Tibetu vyschnou řeky a jeho vlast bude vypadat jako Afghánistán. Neblahé důsledky by tento jev podle něj mohl mít pro miliardu lidí, kteří jsou živi z toků pramenících právě v Tibetu.

Pětaosmdesátiletý nositel Nobelovy ceny za mír dnes vydal knihu Our Only Home (Náš jediný domov), v níž píše o tématech jako obnovitelné zdroje energie či vegetariánství v souvislosti s buddhistickým učením soucitu a altruismu.

Aby si lidé udělali lepší představu o povaze klimatických změn, dalajlama v žertu navrhl, aby se pokusně zavřeli do místnosti a zkusili do ní napumpovat kysličník uhličitý. "Lidé, kteří vedou luxusní životní styl, to pochopí zřejmě teprve tehdy, až nebudou moci pořádně dýchat," řekl se svým typickým humorem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama