Dalajlama vyzval státníky k urychlenému boji proti změnám klimatu

Tibetský duchovní vůdce dalajlama vyzval světové politiky, aby začali urychleně bojovat se změnami klimatu. Ve své nové knize na toto téma tvrdí, že Buddha by byl "zelený".

Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)
doporučujeme

"Doufám, že uvidíme, jak tyto velké národy, které vydávají mnoho peněz na zbraně nebo války, své zdroje věnují na ochranu klimatu," řekl dalajlama v rozhovoru s britskou televizí Channel 4 a deníkem The Guardian v indické Dharamsale.

Změny podnebí podle něj mohou vést v konečném důsledku k tomu, že v Tibetu vyschnou řeky a jeho vlast bude vypadat jako Afghánistán. Neblahé důsledky by tento jev podle něj mohl mít pro miliardu lidí, kteří jsou živi z toků pramenících právě v Tibetu.

Pětaosmdesátiletý nositel Nobelovy ceny za mír dnes vydal knihu Our Only Home (Náš jediný domov), v níž píše o tématech jako obnovitelné zdroje energie či vegetariánství v souvislosti s buddhistickým učením soucitu a altruismu.

Aby si lidé udělali lepší představu o povaze klimatických změn, dalajlama v žertu navrhl, aby se pokusně zavřeli do místnosti a zkusili do ní napumpovat kysličník uhličitý. "Lidé, kteří vedou luxusní životní styl, to pochopí zřejmě teprve tehdy, až nebudou moci pořádně dýchat," řekl se svým typickým humorem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně

05.12.2020 09:15 Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s…

Zaměstnanci oděvního průmyslu v Asii kvůli covidu hladoví

05.12.2020 08:57 Zaměstnanci v oděvním průmyslu v Asii, Latinské Americe či Africe, kteří šijí oblečení pro velké…

Viroložka z Wu-chanu varuje před dalšími netopýřími koronaviry

04.12.2020 22:03 Aktualizováno Netopýři v pohraničních oblastech jižní a jihovýchodní Číny jsou nositeli dalších koronavirů, které…

Bahrajn schválil krizové nasazení vakcíny proti koronaviru

04.12.2020 18:34 Ostrovní království Bahrajn dnes oznámilo, že schválilo krizové nasazení vakcíny proti koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama