FBI: Čínský konzulát v San Francisku ukryl Číňanku stíhanou v USA

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se domnívá, že se na čínském konzulátu v San Francisku ukrývá čínská vědkyně, jež byla u kalifornského federálního soudu obviněna ze zatajení svého spojení s čínskou armádou. Jde o další případ střetu amerických úřadů s čínskými zastupitelstvími v USA. Ve středu administrativa nařídila uzavřít čínský konzulát v Houstonu, který se podle ní podílel na vykrádání duševního vlastnictví.

FBI
doporučujeme

Ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo zatčení tří čínských občanů za vízové podvody. Další člověk je podle ministerstva na útěku a skrývá se na čínském konzulátu v San Francisku.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes houstonský konzulát označil za "centrum špionáže a krádeže duševního vlastnictví". Spojené státy a jeho spojenci budou muset podle něj nyní najít "kreativní a asertivní" způsob, jak donutit Čínu, aby změnila své chování. Čínský prezident Si Ťin-pching podle amerického ministra zahraničí pevně věří v "zkrachovalou totalitní ideologii".

V USA se spekuluje, že nemusí zůstat u uzavření houstonského konzulátu a že USA nařídí uzavřít i další čínské mise. Nyní se pozornost zaměřila na tu v San Francisku.

FBI tvrdí, že se tam ukrývá vědecká pracovnice Tchang Ťüan, která v žádosti o vízum lhala o svém spojení s čínskou armádou a v červnu pak lhala znovu při výslechu na FBI. Jeho agenti našli fotografie, na nichž je Tchang ve vojenské uniformě, a články v čínském tisku, které ji s armádou spojují. Při výslechu v červnu v USA ale Tchang řekla, že v armádě nesloužila, a popřela, že zná význam insignií, které má na fotografiích na své uniformě. V dokumentaci obvinění jsou další důkazy jejího členství v armádě, které se našly při domovní prohlídce.

"FBI se domnívá, že Tchang po výslechu, který se konal 20. června, odešla na sanfranciský konzulát a zůstala tam," stojí v dokumentaci prokuratury. Tchang na Kalifornské univerzitě pracovala v biologickém výzkumu.

Její případ dokazuje, že "čínský konzulát v San Francisku poskytuje útočiště člence čínské lidové armády, která se snaží vyhnout stíhání v USA," stojí v obvinění. Podle prokuratury nejde o izolovaný případ, ale o součást "programu vedeného čínskou armádou" s cílem dostat vojenské vědce do USA pod lživými záminkami. V Kalifornii byli v minulých týdnech zadrženi za lhaní o svém vztahu k armádě dva jiní čínští vědci. Čína má v USA pět konzulárních pracovišť a jedno velvyslanectví.

Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že agenti FBI zatkli za vízové podvádění tři čínské občany a čtvrtý se skrývá na sanfranciském konzulátu. Všichni jsou podle úřadu příslušníky čínské armády a vydávali se za vědecké pracovníky.

Agenti FBI podle zprávy ministerstva v minulých dnech vyslechli ve více než 25 amerických městech držitele amerických víz, o nichž se úřad domnívá, že patří k čínské armádě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Íránu zatkli pět údajných špiónů, jeden prý verboval pro MI6

11.08.2020 12:53 Íránské úřady zadržely pět občanů země kvůli podezřením ze špionáže pro Izrael, Británii a Německo.…

Covid-19 v Austrálii: Přibývá nakažených i obětí, Severní území zavedlo…

11.08.2020 10:41 Austrálie dnes dorovnala rekordní denní přírůstek 19 úmrtí v souvislosti s covidem-19, který tamní…

Rouška nemusí jen chránit nás a ostatní. Japonci přišli s novou verzí,…

11.08.2020 10:20 V důsledku pandemie covid-19 se obličejové masky staly každodenní součástí našich životů. Tento…

Sopka Sinabung vybuchla. Popel chrlila do výše pěti kilometrů, úřady…

10.08.2020 17:21 Na indonéském ostrově Sumatra dnes vybuchla sopka Sinabung. Do výšky asi pěti kilometrů chrlila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama