Hromadná rvačka v Kazachstánu: Odpor vůči muslimům graduje, osm mrtvých

Osm lidí přišlo o život a desítky dalších utrpěly zranění na jihu Kazachstánu při páteční hromadné rvačce, která přerostla v konflikt s etnickými prvky. Dnes o tom informovala ruská tisková agentura TASS s odvoláním na kazašského ministra vnitra Erlana Turgumbajeva. Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) na svých internetových stránkách píše, že incident se stal v oblasti obývané etnickou menšinou Dunganů, muslimů s čínskými kořeny.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Násilí
doporučujeme

Ministr vnitra uvedl, že v pátek večer místního času se na okraji jedné vesnice v Džambulské oblasti sousedící s Kyrgyzstánem sešlo asi 70 agresivních lidí, mezi nimiž propukla rvačka. Bitku natáčeli provokatéři, vysílali ji prostřednictvím sociálních sítí a svolávali další lidi. To vedlo k eskalaci konfliktu, do kterého se nakonec podle Turgumbajeva zapojilo ještě dalších 300 lidí a který se rozšířil na dvě další vesnice.

"Stala se tragédie, umírali lidé. Bohužel se to stalo kvůli provokatérům, který běžný svár rozdmýchali do konfliktu s etnickým pozadím," řekl ministr.

Místní policie přivolala posily. Výtržníci při bitce použili kovové předměty, kameny i různé střelné zbraně.

Policisté zadrželi 47 osob. Při násilnostech byly poničeny více než tři desítky obytných domů, 15 komerčních objektů a přes dvacet aut. Okolnosti incidentu dál vyšetřuje policie.

RFE/RL uvádí, že podle kyrgyzských pohraničníků do Kyrgyzstánu v pátek večer přijížděli v autech lidé podle všeho z vesnic zasažených násilnostmi. Na kyrgyzské straně hranice se shromáždili lidé, většinou Dungani, kteří jim rozdávali jídlo a nabízeli zdravotnickou pomoc.

Kromě Kazachstánu a Kyrgyzstánu žijí Dungani v menší míře také v Uzbekistánu. Jde o potomky čínských muslimů, kteří byli v 19. století nuceni emigrovat do Střední Asie.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Melbourne vykolejil vlak. Zahynuli dva lidé, desítky zraněných

20.02.2020 15:43 Dva lidé přišli o život a desítky dalších utrpěly zranění při dnešním vykolejení vlaku u…

Za vraždou v Brisbane bylo domácí násilí. Hráč rugby zabil tři děti,…

20.02.2020 13:31 Australský premiér Scott Morrison dnes prohlásil, že jeho krajané jsou "šokováni, zarmouceni a…

Nová etapa boje s koronavirem. Začala dezinfekce peněz, podle vědců…

20.02.2020 13:00 Čínské banky v rámci boje proti šíření nového koronaviru Covid-19 začaly dezinfikovat finanční…

Zemřeli dva cestující z obří lodi, kde se rozšířil koronavirus. První oběť…

20.02.2020 10:11 Aktualizováno V Japonsku zemřeli dva cestující, kteří se nakazili novým typem koronaviru na výletní lodi Diamond…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama