Hromadná rvačka v Kazachstánu: Odpor vůči muslimům graduje, osm mrtvých

Osm lidí přišlo o život a desítky dalších utrpěly zranění na jihu Kazachstánu při páteční hromadné rvačce, která přerostla v konflikt s etnickými prvky. Dnes o tom informovala ruská tisková agentura TASS s odvoláním na kazašského ministra vnitra Erlana Turgumbajeva. Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) na svých internetových stránkách píše, že incident se stal v oblasti obývané etnickou menšinou Dunganů, muslimů s čínskými kořeny.

Násilí
doporučujeme

Ministr vnitra uvedl, že v pátek večer místního času se na okraji jedné vesnice v Džambulské oblasti sousedící s Kyrgyzstánem sešlo asi 70 agresivních lidí, mezi nimiž propukla rvačka. Bitku natáčeli provokatéři, vysílali ji prostřednictvím sociálních sítí a svolávali další lidi. To vedlo k eskalaci konfliktu, do kterého se nakonec podle Turgumbajeva zapojilo ještě dalších 300 lidí a který se rozšířil na dvě další vesnice.

"Stala se tragédie, umírali lidé. Bohužel se to stalo kvůli provokatérům, který běžný svár rozdmýchali do konfliktu s etnickým pozadím," řekl ministr.

Místní policie přivolala posily. Výtržníci při bitce použili kovové předměty, kameny i různé střelné zbraně.

Policisté zadrželi 47 osob. Při násilnostech byly poničeny více než tři desítky obytných domů, 15 komerčních objektů a přes dvacet aut. Okolnosti incidentu dál vyšetřuje policie.

RFE/RL uvádí, že podle kyrgyzských pohraničníků do Kyrgyzstánu v pátek večer přijížděli v autech lidé podle všeho z vesnic zasažených násilnostmi. Na kyrgyzské straně hranice se shromáždili lidé, většinou Dungani, kteří jim rozdávali jídlo a nabízeli zdravotnickou pomoc.

Kromě Kazachstánu a Kyrgyzstánu žijí Dungani v menší míře také v Uzbekistánu. Jde o potomky čínských muslimů, kteří byli v 19. století nuceni emigrovat do Střední Asie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sociální sítě nedají Číně údaje uživatelů v Hongkongu

07.07.2020 00:31 Aktualizováno Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že…

V Mongolsku se objevil dýmějový mor. Úřady urychleně zavádí opatření

06.07.2020 18:10 V čínské oblasti Vnitřního Mongolska byl v nemocnici detekován dýmějový mor. Úřady urychleně…

Filipíny hlásí masivní nárůst nakažených koronavirem

06.07.2020 15:04 Filipíny zaznamenaly za poslední den opět jeden z nejvyšších nárůstů v počtu nakažených koronavirem…

Většina Japonců nevěří, že se odložená olympiáda uskuteční

06.07.2020 12:11 Více než tři čtvrtiny Japonců nevěří, že se v příštím roce v Tokiu uskuteční odložené olympijské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy