Jižní Korea zakázala shazování propagačních letáků do KLDR, známý aktivista protestuje

Parlament v Jižní Koreji v noci na dnešek zakázal shazování propagandistických letáků a peněz do sousední Severní Koreje, jednoho z nejizolovanějších států světa. Se zákazem, který zahrnuje i použití tlampačů, nesouhlasí organizace na ochranu lidských práv. Zákaz začne platit za tři měsíce, za jeho porušení hrozí až tři roky vězení a pokuta 30 milionů wonů (594.000 korun), píše agentura Reuters.

Severní Korea
doporučujeme

Hranice mezi Severní a Jižní Koreou je velmi pečlivě střežená. K šíření informací na sever Korejci z jihu už desítky let používají balóny naplněné heliem nebo posílají po řece vzkazy v lahvích. Stejným způsobem do KLDR putují také léky, jídlo, peníze, rádia nebo USB klíče se zprávami a filmy. Severokorejská vláda vždy tuto metodu odsuzovala, v poslední době stále intenzivněji. Jižní Korea a její prezident Mun Če-in se v poslední době snaží o zklidnění vzájemných vztahů, píše Reuters.

Tento návrh dodatku zákona o rozvoji mezikorejských vztahů vznikl podle Reuters v červnu poté, co sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una prohlásila, že pokud se tak nestane, bude Korea čelit "nejhorší etapě" vzájemných vztahů.

Proti zákazu se postavil i známý severokorejský uprchlík a aktivista Pak Sang-hak, který vypouští letáky pomocí balónů již 15 let. V roce 2013 získal cenu Václava Havla za tvůrčí disent.

"Budu i nadále posílat letáky a psát v nich pravdu, Severokorejci mají právo vše vědět. Nebojím se uvěznění," uvedl Pak. Dvacítka lidskoprávních organizací společně s Pakem slíbili, že se pokusí zákon napadnout právní cestou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín

21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama