Kim Čong-un se prý nechal očkovat proti covidu. Vakcínu dodala Čína, tvrdí analytik

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jeho rodina byli údajně již očkováni proti koronaviru. Experimentální vakcínu jim poskytla Čína, uvedl dnes podle agentury Reuters americký analytik Harry Kazianis s odvoláním na zdroje z japonské rozvědky. Někteří experti nicméně vyjádřili pochybnosti, že by Kim experimentální vakcínu užil.

Kim Čong-un
doporučujeme

"Kim Čong-un a několik členů severokorejského vedení a Kimovy rodiny bylo v posledních dvou nebo třech týdnech očkováno proti koronaviru díky experimentální vakcíně dodané čínskou vládou," napsal Kazianis, který působí jako ředitel korejských studií při washingtonském institutu Center for the National Interest.

Zatím není jasné, která firma vakcínu poskytla. Kazianis podle Reuters připomněl, že vakcínu proti koronaviru vyvíjejí nejméně tři čínské společnosti - Sinovac, CanSinoBio a Sinopharm.

Farmaceutická firma Sinopharm uvedla, že její experimentální vakcína již byla poskytnuta téměř milionu lidí v Číně. Ani jedna ze zmíněné trojice firem ale doposud neoznámila výsledky třetí fáze klinických testů svých očkovacích látek.

Čína zprávu o poskytnutí vakcín Kimovi nepotvrdila ani nevyvrátila. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na dnešní tiskové konferenci řekla, že o této záležitosti neslyšela.

Někteří odborníci vyjádřili nad zprávou o údajném očkování pro Kima pochybnosti. "Kim by takto neriskoval, když má množství úkrytů, kde může pobývat v téměř úplné izolaci," prohlásil expert na infekční nemoci Čche Čung-hun, který v roce 2012 uprchl z KLDR do Jižní Koreje.

Podle analytika Marka Barryho by Kim dal přednost otestované evropské vakcíně před čínskou.

Severní Korea nepotvrdila na svém území žádnou nákazu koronavirem. Jihokorejská rozvědka ale uvedla, že virus se v KLDR mohl vyskytnout vzhledem k tomu, že před uzavřením hranic koncem letošního ledna Severní Korea udržovala obchodní i další styky s Čínou, kde se objevily vůbec první případy infekce virem SARS-CoV-2.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Indonéská sopka Merapi se opět probudila, chrlí lávu

27.01.2021 07:58 Nejaktivnější indonéská sopka Merapi dnes vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla…

Lidé očkovaní proti covidu-19 se mohou najíst levněji, nabízí dubajské…

25.01.2021 13:28 Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat…

Roušky odhozené v přírodě mohou být nebezpečné pro zvířata, varují ochránci

25.01.2021 08:26 Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama