KLDR chce odvetu za letákovou kampaň aktivistů v Jižní Koreji

KLDR chystá k odvetě za letákovou kampaň aktivistů z Jižní Koreje a přes hranice chce posílat vlastní materiály hanící uprchlíky před severokorejským režimem i jihokorejskou vládu. S odvoláním na severokorejská média o tom dnes informovala agentura Reuters.

Severní Korea
doporučujeme

"Rozlícení" obyvatelé Severní Koreje napříč zemí "se aktivně připravují na spuštění rozsáhlé distribuce letáků", které jsou prý navršeny do kup vysokých jak hora, citovala Reuters severokorejskou státní tisková agenturu KCNA. "Každou akci by měla následovat příslušná reakce," dodala agentura.

Aktivisté v Jižní Koreji, mezi nimiž je řada severokorejských uprchlíků, upevňují letáky na balony a pouštějí je přes demilitarizovanou zónu. Kritizují v nich severokorejského vůdce Kim Čong-una mimo jiné za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Mezi oběma korejskými státy se od začátku června výrazně zhoršily vztahy. Severní Korea nejdříve pohrozila vypovězením vojenské dohody z roku 2018 a následně oznámila přerušení komunikačních linek s Jižní Koreou. Tento týden do povětří vyhodila styčný úřad obou zemí nacházející se v pohraničním městě Kesong a ohlásila návrat vojáků do demilitarizovaných oblastí.

KLDR své nové nepřátelské kroky označuje za reakci na letákovou kampaň jihokorejských aktivistů. Podle některých analytiků se však snaží vyvolat napětí, aby podpořila vnitřní jednotu země, nebo se chystá k větší provokaci kvůli přetrvávajícím sankcím, které na ni mezinárodní společenství uvalilo za její jaderné a raketové zbrojní programy.

Letáky do roku 2010 vysílala přes hranice i jihokorejská armáda, program však v roce 2010 ukončila. Skupiny vedené utečenci z KLDR však i nadále na sever posílají v lahvích po moři či pomocí balónů kromě letáků také jídlo, jednodolarové bankovky, malá rádia a přenosné USB disky s jihokorejskými zprávami a seriály.

Balóny s protijihokorejskými letáky vysílal přes hranice i Pchjongjang. Jihokorejci za jejich nahlášení dostávali od státu kancelářské potřeby, píše Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína se chce zbavit odpovědnosti. Z pandemie covidu-19 obviňuje Španělsko

05.07.2020 22:05 Aktualizováno Vir SARS-CoV-2 infikoval po celém světě více než 11 miliónů lidí a předpokládá se, že pochází ze…

Indie navzdory nárůstu případu nákazy otevře znovu památky

05.07.2020 13:17 Indie za přísných sanitárních opatření v pondělí návštěvníkům znovu zpřístupní slavnou památku Tádž…

KLDR prý nemá ani jednoho nakaženého. Ve skutečnosti nikdo ani neví, kolik…

05.07.2020 11:36 Vůdce KLDR Kim Čong-un na zasedání komunistické strany ocenil reakci své země na covid-19 a označil…

Čína prosazuje v léčbě covidu-19 tradiční medicínu, většina Číňanů…

05.07.2020 10:39 Zatímco se vědci chvatně snaží vyvinout očkovací látku proti covidu-19, Peking prosazuje při léčení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy