KLDR tvrdí, že úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu

Severní Korea dnes oznámila, že o víkendu úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu. Podle severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA střely při zkouškách v sobotu a v neděli doletěly do vzdálenosti 1500 kilometrů, zasáhly cíle a následně spadly do severokorejských teritoriálních vod.

"Testy potvrdily skvělou účinnost a praktičnost tohoto zbrojního systému," napsala agentura KCNA. "Vlastnictví dalšího odstrašujícího prostředku strategického významu může spolehlivě zajistit bezpečnost naší země a potlačit vojenské manévry nepřátelských sil," dodala.

Zkoušce nové střely, která byla podle KCNA vyvinuta v průběhu uplynulých dvou let, zřejmě nepřihlížel severokorejský vůdce Kim Čong-un, přítomni byli ale jiní vysocí představitelé, včetně člena mocného politbyra vládnoucí Korejské strany práce Pak Čong-čchona.

Americké ministerstvo obrany označilo Severní Koreu v souvislosti s testem za nebezpečí pro sousední země. "Tato aktivita podtrhuje pokračující vývoj severokorejského jaderného programu a hrozbu, kterou představuje pro sousedy a mezinárodní společenství," napsal Pentagon v prohlášení. Japonská vláda vyjádřila nad zprávou o testu znepokojení.

Analytik Ankit Panda agentuře Reuters řekl, že nová řízená střela může být první severokorejskou zbraní tohoto druhu schopnou nést jadernou hlavici. "Je to první řízená střela KLDR, jíž byla připsána strategická role. To je běžný eufemismus pro systémy s jadernou schopností," uvedl spolupracovník americké Carnegieho nadace pro mezinárodní mír Panda.

Zatím není jasné, jestli Severní Korea ovládá technologii potřebnou ke zmenšení jaderných hlavic tak, aby se daly nasadit na řízené střely, vůdce Kim ale letos označil vývoj takových hlavic za prioritu. Testy severokorejských řízených střel přitahují obecně menší pozornost než zkoušky balistických raket KLDR, protože je nezakazují rezoluce OSN. Podle Jeffreyho Lewise, odborníka na jadernou strategii z amerického Centra Jamese Martina, ale severokorejské řízené střely středního a delšího doletu nepředstavují o nic menší nebezpečí než balistické rakety. "Je to další systém, který je navržen, aby se vyhnul radarům," prohlásil Lewis.

Podle agentury Reuters byl dnešní test první od března, kdy Severní Korea zkušebně odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu. KLDR také provedla test řízené střely v lednu, jen několik hodin poté, co americký prezident Joe Biden nastoupil do úřadu. V posledních měsících se ale vůdce Kim spíš než na zbrojní testy soustředil na zabránění průniku koronaviru na severokorejské území a na záchranu ekonomiky, kterou dále zhoršila úplná uzávěra hranic kvůli pandemii, napsala agentura AP.

KLDR dlouhodobě obviňuje Spojené státy a Jižní Koreu z nepřátelské politiky vůči Pchjongjangu. Rozhovory zaměřené na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem.

Informace o novém zbrojním testu KLDR se objevila pouhý den před plánovanou schůzkou hlavních jaderných vyjednávačů ze Spojených států, Jižní Koreje a Japonska, kteří mají v Tokiu jednat o způsobech řešení krize na Korejském poloostrově.

Související

Kim Jong Un prochází kolem raketového motor

Vyměnil Kim lidské životy za ropu? Expert vysvětlil, proč KLDR poslala vojáky na Ukrajinu

Rozhodnutí Severní Koreje vyslat vojáky na podporu Ruska v jeho válce na Ukrajině lze vysvětlit pragmatickými a geopolitickými faktory. Pchjongjang tímto krokem sleduje především získání tolik potřebných dodávek ropy a zemního plynu z Moskvy, čímž se snaží obejít přísné mezinárodní sankce, uvedl ve svém komentář pro server National Interest Ulv Hanssen, docent na Právnické fakultě Univerzity Soka a výzkumný pracovník Švédského institutu pro mezinárodní záležitosti.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Donald Trump

Trump nasadí proti Číně tým jestřábů. Jak zareaguje peking?

Druhé prezidentské období Donalda Trumpa začíná s týmem, který se zaměřuje na tvrdý postoj vůči Číně. Trumpovy nominace do klíčových funkcí, například do pozice ministra zahraničí či národní bezpečnosti, jsou plné takzvaných „jestřábů“, kteří považují Čínu za zásadní hrozbu a volají po intenzivním soupeření s ní na ekonomické, diplomatické i vojenské úrovni. Tento přístup slibuje další komplikace v již tak napjatých vztazích mezi Spojenými státy a Čínou.

Aktualizováno včera

včera

Aleppo se po útoku povstalců i ruských stíhaček mění ve válečnou zónu

Aleppo v plamenech. Syrští povstalci obsadili většinu města, útočí proti nim ruské stíhačky

Syrská válka zažila další zásadní zvrat, když povstalci převzali kontrolu nad většinou druhého největšího města Aleppa. Podle britské monitorovací skupiny Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) došlo k intenzivnímu střetu mezi povstalci a vládními silami, přičemž ruské letectvo zareagovalo nálety na vybrané oblasti města. Tyto letecké útoky představují první takovou akci od roku 2016.

včera

včera

včera

Protesty v Gruzii

Masové protesty v Gruzii: Policie nasadila slzný plyn a vodní děla

V gruzínském hlavním městě Tbilisi pokračovaly druhou noc masové protesty poté, co vláda oznámila pozastavení rozhovorů o vstupu země do Evropské unie. Na ulicích se shromáždily tisíce lidí, kteří skandovali hesla jako „zrádci“ a nesli fotografie novinářů, o nichž tvrdí, že byli během předchozích protestů zraněni policií, uvedl server BBC.

včera

včera

Aleppo

Syrské opoziční jednotky ovládly půlku Aleppa

Syrská opozice překvapivě vstoupila do Aleppa, druhého největšího města země, pouhé tři dny po zahájení nečekané ofenzivy. Překvapivý útok, zahájený ve středu, si podle Politica vyžádal již nejméně 277 mrtvých. Syrská vláda reagovala uzavřením letiště v Aleppu a všech příjezdových silnic. 

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Rozklad demokracie v Maďarsku: Jak Orbán inspiroval Trumpa?

Po prvním funkčním období Donalda Trumpa si mnoho lidí myslelo, že jeho politická kariéra skončí v propadlišti dějin. Avšak s jeho návratem na scénu se Spojené státy chystají čelit druhému prezidentství pravicového populisty, jehož cílem bude opětovně přetvořit americkou vládu ve prospěch vlastní moci, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

Syrští rebelové v Aleppu

Převrat v Sýrii? Rebelové obsazují Aleppo

Syrská opozice překvapivě vstoupila do Aleppa, druhého největšího města země, pouhé tři dny po zahájení nečekané ofenzivy. Jedná se o první případ od roku 2016, kdy opozice obsadila území tohoto města, které předtím plně ovládly vládní síly.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj apeluje na NATO: Když nás přijmete, válka obratem skončí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že oblasti Ukrajiny, které jsou stále pod kontrolou Kyjeva, by měly být přijaty "pod deštník NATO" jako způsob, jak ukončit „horkou fázi“ války. V rozsáhlém rozhovoru pro Sky News Zelenskyj naznačil, že by přijal členství v NATO, ale pouze za podmínky, že by bylo nabídnuto celé Ukrajině v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic.

včera

29. listopadu 2024 23:33

29. listopadu 2024 21:56

29. listopadu 2024 21:02

Policie přivezla z ciziny další dva zločince. Jeden unikal čtvrtstoletí

Policie pokračuje s úspěšnými návraty uprchlíků před spravedlností do Česka. V úterý a ve středu se do Česka vrátili dva odsouzení podvodníci, z nichž jeden prchal celých 25 let. Již minulý víkend se policisté pochlubili, že se podíleli na dopadení či převozu několika mezinárodně hledaných zločinců. Byl mezi nimi i muž podezřelý ze znásilnění nezletilé osoby. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy