Druhé prezidentské období Donalda Trumpa začíná s týmem, který se zaměřuje na tvrdý postoj vůči Číně. Trumpovy nominace do klíčových funkcí, například do pozice ministra zahraničí či národní bezpečnosti, jsou plné takzvaných „jestřábů“, kteří považují Čínu za zásadní hrozbu a volají po intenzivním soupeření s ní na ekonomické, diplomatické i vojenské úrovni. Tento přístup slibuje další komplikace v již tak napjatých vztazích mezi Spojenými státy a Čínou.
Mezi výrazné postavy Trumpova kabinetu patří senátor Marco Rubio, který má dlouhou historii kritik Číny a aktivně podporuje Tchaj-wan. Jeho nominace na ministra zahraničí přinesla otázky, jak bude moci vykonávat diplomatickou funkci, když na něj Peking uvalil sankce.
Podobně ostré postoje zastává nový poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz, který označil Čínu za „existenciální hrozbu“ a varoval před jejím zaměřením na globální dominanci. Uvedl to server CNN.
Trumpův obranný ministr Pete Hegseth i další členové týmu sdílejí vizi „strategického oddělení“ Spojených států od Číny, čímž se očekává další zhoršení obchodních a bezpečnostních vztahů.
Čína, která si prošla prvním Trumpovým obdobím a obchodní válkou, nyní věří, že lépe rozumí Trumpovu stylu a jeho transakční povaze. Experti naznačují, že Peking bude hledat cesty, jak oslovit Trumpa prostřednictvím vlivných osobností, jako je Elon Musk. Musk má rozsáhlé obchodní zájmy v Číně a často obhajuje pragmatický přístup k čínsko-americkým vztahům. I přesto je otázkou, zda bude mít Musk skutečný vliv na směřování americké politiky.
Wu Xinbo z Fudanské univerzity v Šanghaji uvedl, že Čína bude muset oddělit Trumpovy tvrdé poradce od samotného prezidenta. Domnívá se, že Trump bude pragmatičtější a může se snažit o určité dohody, přestože jeho kabinet prosazuje radikálnější přístup.
Jedním z nejkontroverznějších témat zůstává Tchaj-wan. Trumpův kabinet zahrnuje silné podporovatele Tchaj-wanu, kteří podporují rychlejší zbrojní dodávky a těsnější vztahy mezi Washingtonem a Tchaj-pejí. Pro Peking, který považuje Tchaj-wan za neoddělitelnou součást svého území, je toto téma klíčové a jakékoli zvýšení americké podpory Tchaj-wanu může vést k eskalaci napětí.
Trump na předvolebních shromážděních opakovaně hrozil vysokými celními sazbami na čínské zboží, které by mohly dosáhnout až 60 %. Ekonomové varují, že takové kroky by mohly významně poškodit čínskou ekonomiku a snížit její růst na polovinu. Nově jmenovaný americký obchodní zástupce Jamieson Greer sdílí tvrdou linii svého předchůdce Roberta Lighthizera, který vedl obchodní válku proti Číně během Trumpova prvního období.
Peking si uvědomuje, že Trumpův tým může zvýšit tlak ve všech oblastech – od obchodu přes diplomacii až po bezpečnost. Přesto někteří čínští experti věří, že Čína je nyní sebevědomější a připravenější na vyjednávání. Jak uvedl Wang Yiwei z Renminské univerzity, Čína by neměla projevovat slabost, protože Trump takové signály využívá k dalšímu nátlaku.
Celkově se očekává, že čínsko-americké vztahy za Trumpovy druhé vlády budou ještě turbulentnější. Jakékoliv pokusy o urovnání budou vyžadovat oboustrannou pragmatickou diplomacii, ale s ohledem na složení Trumpova kabinetu to bude obtížný úkol.
Související
USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu
Milost rodinným příslušníkům je v USA ojedinělá. Bidenovo omilostnění syna se zapíše do historie
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Čína
Aktuálně se děje
před 46 minutami
R8na geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 1 hodinou
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 1 hodinou
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
včera
NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území
včera
Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin
včera
Jižní Korea vyhlásila výjimečný stav. Kvůli KLDR zavádí stanné právo
včera
Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael
včera
Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku
včera
Česku se zatykač na Netanjahua nelíbí. Zvažuje zastavení financování ICC
včera
Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců
včera
Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám
včera
Jak efektivní jsou vojáci z KLDR? Režim zadržuje jejich rodiny, aby se vůbec vrátili domů
včera
Rozpad Bašárova režimu je reálná alternativa. Turkům jde i o likvidaci životaschopné Sýrie, míní expert
včera
Vzdejte se území za příměří, navrhují Ukrajině. Jenže Putin o to vůbec nestojí, varují experti
včera
Valí se na nás neomezený počet Rusů. Jeden den je zabijeme, druhý den přijdou další, popisuje voják
Ukrajinští vojáci pokračují v intenzivní obraně obsazeného regionu Kursk na ruském území, kde čelí enormnímu tlaku nepřátelských jednotek. Podle Oleksandra, velitele jednotky 225. útočného praporu, čelí ukrajinské síly zdánlivě nekonečným vlnám ruských vojáků, kteří přicházejí bez informací o osudu svých předchůdců.
Zdroj: Libor Novák