Co Putin s Kimem tají? KLDR začala masivně posilovat výrobu zbraní už na začátku války

Severní Korea rozšiřuje továrnu na výrobu zbraní, která vyrábí rakety používané Ruskem při útocích na Ukrajinu, uvádí nová analýza amerického think-tanku James Martin Center for Nonproliferation Studies při Middlebury Institute of International Studies. Upozornil na ni server CNN.

Továrna se nachází ve druhém největším severokorejském městě Hamhung a produkuje taktické rakety KN-23 (Hwasong-11A) a KN-24 (Hwasong-11B). Tyto zbraně jsou podle ukrajinských vojenských představitelů významnou součástí nedávného nárůstu ruských balistických útoků na Ukrajinu.

Továrna, známá jako „závod 11. února“, byla v minulosti opakovaně navštěvována severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který propagoval její masovou výrobu taktických raket.

Satelitní snímky ukazují, že zařízení bylo v posledních letech výrazně rozšířeno, přičemž v říjnu 2023 byla zaznamenána stavba nové budovy pravděpodobně určené pro konečnou montáž raket. Kromě toho se poblíž objevily nové obytné budovy pro pracovníky.

„Zdá se, že jde o snahu zvýšit kapacitu výrobní linky,“ uvedl Sam Lair, výzkumný pracovník think-tanku. Podle jeho analýzy satelitních snímků se velikost závodu začala výrazně zvyšovat v roce 2020 a rozšíření zahrnuje nejen opravy starých budov, ale i stavbu nových zařízení. Nová montážní hala je odhadována na 60 až 70 % velikosti původní budovy.

Rusko letos použilo přibližně 60 severokorejských raket KN-23 k útokům na Ukrajinu. Tyto útoky si vyžádaly nejméně 28 obětí a dalších 213 lidí bylo zraněno, uvedla minulý týden ukrajinská generální prokuratura. Rakety KN-23 jsou známé svou přesností díky naváděcím systémům, které obsahují komponenty vyrobené v USA, Nizozemsku a Velké Británii, navzdory mezinárodním sankcím.

Rusko a Severní Korea letos podepsaly historickou obrannou dohodu, která zajišťuje vzájemnou vojenskou pomoc v případě útoku na jednu ze stran. Podle západních a jihokorejských představitelů poslala Severní Korea tisíce vojáků, kteří pomáhají Rusku na frontě. Zároveň panují obavy, že Moskva porušuje mezinárodní sankce a napomáhá Severní Koreji v rozvoji vojenského satelitního programu.

Přes popírání obou zemí o vzájemné vojenské podpoře důkazy ukazují na rozsáhlé transfery zbraní a hlubší spolupráci než kdykoli od dob studené války. Tato situace nejenže zvyšuje tlak na Ukrajinu, ale také naznačuje významné posílení vazeb mezi dvěma autokratickými režimy, což představuje výzvu pro mezinárodní společenství.

Související

Kim Jong Un prochází kolem raketového motor

Vyměnil Kim lidské životy za ropu? Expert vysvětlil, proč KLDR poslala vojáky na Ukrajinu

Rozhodnutí Severní Koreje vyslat vojáky na podporu Ruska v jeho válce na Ukrajině lze vysvětlit pragmatickými a geopolitickými faktory. Pchjongjang tímto krokem sleduje především získání tolik potřebných dodávek ropy a zemního plynu z Moskvy, čímž se snaží obejít přísné mezinárodní sankce, uvedl ve svém komentář pro server National Interest Ulv Hanssen, docent na Právnické fakultě Univerzity Soka a výzkumný pracovník Švédského institutu pro mezinárodní záležitosti.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Ruská armáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Donald Trump

Trump nasadí proti Číně tým jestřábů. Jak zareaguje peking?

Druhé prezidentské období Donalda Trumpa začíná s týmem, který se zaměřuje na tvrdý postoj vůči Číně. Trumpovy nominace do klíčových funkcí, například do pozice ministra zahraničí či národní bezpečnosti, jsou plné takzvaných „jestřábů“, kteří považují Čínu za zásadní hrozbu a volají po intenzivním soupeření s ní na ekonomické, diplomatické i vojenské úrovni. Tento přístup slibuje další komplikace v již tak napjatých vztazích mezi Spojenými státy a Čínou.

Aktualizováno včera

včera

Aleppo se po útoku povstalců i ruských stíhaček mění ve válečnou zónu

Aleppo v plamenech. Syrští povstalci obsadili většinu města, útočí proti nim ruské stíhačky

Syrská válka zažila další zásadní zvrat, když povstalci převzali kontrolu nad většinou druhého největšího města Aleppa. Podle britské monitorovací skupiny Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) došlo k intenzivnímu střetu mezi povstalci a vládními silami, přičemž ruské letectvo zareagovalo nálety na vybrané oblasti města. Tyto letecké útoky představují první takovou akci od roku 2016.

včera

včera

včera

Protesty v Gruzii

Masové protesty v Gruzii: Policie nasadila slzný plyn a vodní děla

V gruzínském hlavním městě Tbilisi pokračovaly druhou noc masové protesty poté, co vláda oznámila pozastavení rozhovorů o vstupu země do Evropské unie. Na ulicích se shromáždily tisíce lidí, kteří skandovali hesla jako „zrádci“ a nesli fotografie novinářů, o nichž tvrdí, že byli během předchozích protestů zraněni policií, uvedl server BBC.

včera

včera

Aleppo

Syrské opoziční jednotky ovládly půlku Aleppa

Syrská opozice překvapivě vstoupila do Aleppa, druhého největšího města země, pouhé tři dny po zahájení nečekané ofenzivy. Překvapivý útok, zahájený ve středu, si podle Politica vyžádal již nejméně 277 mrtvých. Syrská vláda reagovala uzavřením letiště v Aleppu a všech příjezdových silnic. 

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Rozklad demokracie v Maďarsku: Jak Orbán inspiroval Trumpa?

Po prvním funkčním období Donalda Trumpa si mnoho lidí myslelo, že jeho politická kariéra skončí v propadlišti dějin. Avšak s jeho návratem na scénu se Spojené státy chystají čelit druhému prezidentství pravicového populisty, jehož cílem bude opětovně přetvořit americkou vládu ve prospěch vlastní moci, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

Syrští rebelové v Aleppu

Převrat v Sýrii? Rebelové obsazují Aleppo

Syrská opozice překvapivě vstoupila do Aleppa, druhého největšího města země, pouhé tři dny po zahájení nečekané ofenzivy. Jedná se o první případ od roku 2016, kdy opozice obsadila území tohoto města, které předtím plně ovládly vládní síly.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj apeluje na NATO: Když nás přijmete, válka obratem skončí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že oblasti Ukrajiny, které jsou stále pod kontrolou Kyjeva, by měly být přijaty "pod deštník NATO" jako způsob, jak ukončit „horkou fázi“ války. V rozsáhlém rozhovoru pro Sky News Zelenskyj naznačil, že by přijal členství v NATO, ale pouze za podmínky, že by bylo nabídnuto celé Ukrajině v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic.

včera

29. listopadu 2024 23:33

29. listopadu 2024 21:56

29. listopadu 2024 21:02

Policie přivezla z ciziny další dva zločince. Jeden unikal čtvrtstoletí

Policie pokračuje s úspěšnými návraty uprchlíků před spravedlností do Česka. V úterý a ve středu se do Česka vrátili dva odsouzení podvodníci, z nichž jeden prchal celých 25 let. Již minulý víkend se policisté pochlubili, že se podíleli na dopadení či převozu několika mezinárodně hledaných zločinců. Byl mezi nimi i muž podezřelý ze znásilnění nezletilé osoby. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy