Střet USA s Čínou? Přišlo varování před konfliktem s otevřeným koncem

NÁZOR - Americký prezident Donald Trump učinil minulý měsíc smělé prohlášení, ve kterém uvedl, že Spojené státy nepotřebují Čínu a vedlo by se jim lépe bez ní. Situaci rozebrali politický analytik Ali Wyne a bývalý americký diplomat James Dobbins v komentáři pro server National Interest.

Největší konkurent USA

Většina pozorovatelů souhlasí, že Washington musí revidovat svou politiku vůči Pekingu, jelikož Čína spolu s rostoucí prosperitou utužuje autoritářský režim, a tak boří dlouhodobé západní naděje, že pro-tržní reformy povedou k politické liberalizaci, poukazují Wyne a Dobbins. Dodávají, že také vojenské kroky Číny v Jihočínském moři a její predátorské obchodní praktiky pomohly přesvědčit i kritiky Trumpa, že je správné zahájit zásadní debatu o americké politice vůči Číně.

"Byť (Trumpova) administrativa dospěla k závěru, že Čína je největší konkurent Ameriky, čelí jí způsobem, který pravděpodobně nepomůže americké konkurenceschopnosti a nezíská velkou podporu v zahraničí," varují Dobbins a Wyne. Poukazují v té souvislosti na pět faktorů.

První podle Wynea s Dobbinsem spočívá oslabování schopnosti USA zformovat koalici, která by usměrňovala vzestup Číny. Trumpova administrativa vykazuje malý zájem na pokračování rozhovorů o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) s EU a odmítla Transpacifické partnerství (TPP) za základě prezidentova názoru, že spojenci se chovají vůči Spojeným státům hůře než rivalové, připomíná analytik a vysloužilý diplomat. Poukazují, že dříve, než Trump uvalil loni cla na čínské zboží, učinil to samé v případě výrobků z Kanady, EU, Japonska, Mexika a Jižní Koreje.

Čína tak má dobrý důvod věřit, že odolá samostatnému americkému tlaku, konstatují Dobbins a Wyne. Vysvětlují že čínský HDP dosahuje dvou třetin amerického a ačkoliv růst v Číně podstatně zpomalil, země se do poloviny století pravděpodobně stane největší ekonomikou světa, tudíž pokus Spojených států přimět Čínu ke strukturálním ekonomickým reformám bude potřebovat podporu co největšího počtu evropských a asijských spojenců.

Druhým faktorem je snaha Trumpovy administrativy zmenšit vzájemnou provázanost americké a čínské ekonomiky, domnívají se Wyne s Dobbinsem. Konstatují, že technologické provázání obou zemí sice přináší značné bezpečnostní riziko, ale americká snaha poškodit společnosti jako Huawei a ZTE může nakonec Číně prospět, jelikož přiměje Peking k vlastním inovacím, hledání alternativních dodavatelů sofistikovaných technologií a odklonu vývozu směřujícího do USA.   

"Někdo může tvrdit, že Čína by nakonec takové kroky podnikla tak jako tak, až se bude považovat za dostatečně soběstačnou," pokračují Dobbins a Wyne. Připouští, že to může být pravda, ale provázanost obou ekonomik označují za jednu z mála amerických pák na Peking, která by měla být využívána tak dlouho, dokud to bude možné, protože za situace, kdy neexistuje žádný podobný nástroj, který by mohl stabilizovat vzájemné vztahy, může Washington v reálu pouze urychlovat nástup mnohem silnějšího protivníka.

Jsou třeba činy, nikoliv slova

Za třetí faktor označují Dobbins a Wyne to, že odstoupením od dohody o íránském jaderném programu a posunem sankcí do role ústředního prvku své zahraniční politiky Trumpova administrativa motivuje spojence i protivníky, aby intenzivněji hledali prostředky jak obejít vliv dolaru, který je jedním ze základů výjimečného postavení USA.

Z Číny, Ruska a EU se tak stávají partneři, ke kterým se přidávají další, jejichž měnová politika sleduje oslabení role dolaru, poukazují Wyne s Dobbinsem. Připomínají, že i guvernér britské centrální banky Mark Carney navrhuje digitální záložní měnu, která by oslabila dominantní vliv amerického dolaru ve světovém obchodu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čtvrtý faktor se projevuje v neschopnosti Trumpovy administrativy nabídnout vlastní ucelenou geoekonomickou agendu, ačkoliv kritizuje - a často oprávněně - klíčové prvky té čínské, konstatují analytik a bývalý diplomat. Varují, že díky tomu američtí partneři nevnímají tuto kritiku jako opodstatněné obavy, ale jako projev strachu o vlastní konkurenceschopnost, který posiluje čínský narativ o sebevědomém, rostoucím Pekingu a nervózním, upadajícím Washingtonu.        

"Spojené státy nemohou změnit toto vnímání skrze slova, pouze skrze činy," pokračují Wyne a Dobbins. Podotýkají, že po opuštění TPP se Washington omezuje na mírné úpravy existujících dvoustranných obchodních dohod, zatímco Čína se přibližuje k dokončení Regionálního ekonomického partnerství, dohody o volném obchodu zahrnující všechny asijské spojence USA, která bude pokrývat 30 % světového HDP.

V technologické oblasti Washington sice oprávněně upozorňuje na bezpečnostní rizika spojená s Huaweiem, ale americká infrastruktura pro síť 5G je nedostatečně konkurenceschopná,  upozorňují Wyne a Dobbins. Připomínají, že poradní orgán amerického ministra obrany Defense Innovation Board v dubnu přiznal, že čínské vybavení je levnější a v mnoha ohledech lepší než to západní.

Za pátý a nejdůležitější faktor pak Wyne s Dobbinsem označují neschopnost Trumpovy administrativy vysvětlit, čeho hodlá dosáhnout prostřednictvím svých ambiciózních opatření. Situace souzní s tím, co expert na Čínu Min-sin Pchej považuje za "konflikt s otevřeným koncem bez možnosti sledovat postup", obávají se analytik s bývalým diplomatem. Varují před rostoucím rizikem, že USA se budou stále více soustředit na prakticky nerealizovatelnou snahu zadržet Čínu než na posílení vlastních pozic, které je dosažitelné.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Čínská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

před 1 hodinou

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 5 hodinami

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 5 hodinami

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

Invaze do Rafahu znepokojuje i USA. Biden chce mluvit s Netanjahuem

Prezident USA Joe Biden bude v pondělí mluvit s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o plánované ofenzivě izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Oznámil to Bílý dům, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy