Koronavirus se ve Wu-chanu zřejmě šířil už v srpnu, tvrdí studie

První případy záhadné nemoci, která připomíná zápal plic, ohlásily čínské úřady až koncem loňského roku. Nová studie Harvardské univerzity ale tvrdí, že koronavirus se mezi lidmi ve Wu-chanu mohl šířit už v létě loňského roku. Dokládají to například satelitní snímky tamních nemocnic.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Wu-chan
doporučujeme

Lže Čína o původu koronaviru, nebo ne? To je otázka, na kterou dodnes nikdo nezná odpověď. Ačkoliv vědecké studie nepotvrdily, že by byl SARS-CoV-2 vytvořen uměle, řada lidí včetně několika úředníků a vědců je přesvědčena o opaku.

K této kontroverzní otázce ale nyní vědci přidali další. Kdy se skutečně začal koronavirus šířit? Ačkoliv se první zmínky o nové nemoci objevily na přelomu roku, vědci z Harvard Medical School se domnívají, že se mezi lidmi mohla šířit už o několik měsíců dříve.

Satelitní snímky nemocničních parkovišť ve Wu-chanu a trendy internetového vyhledávání podle studie, na kterou upozornila televize CNN, ukazují, že koronavirus se v Číně mohl šířit již v srpnu loňského roku.

Studie zjistila, že na konci léta a na konci roku 2019 se na parkovištích v pěti nemocnicích Wu-chanu nacházel výrazně vyšší počet aut, než tomu bylo dříve v loňském roce.

Tým, vedený hlavním inovačním důstojníkem nemocnice pro děti v Bostonu Johnem Brownsteinem, uvedl, že počet zaparkovaných vozidel stoupl o 67 % a až 90 %. Pouze jedna tamní nemocnice nevykazovala vyšší počet návštěv. 

Vědci také zjistili, že na podzim roku 2019 došlo k nárůstu vyhledávání klíčových slov spojených s infekční nemocí na čínském vyhledávači Baidu. I to je podle nich faktor, který ukazuje, že nemoc se šířila dříve, než úřady uvedly.

"Data jsou ve skutečnosti přesvědčivá, protože jsme zaznamenali nárůst lidí, kteří hledali gastrointestinální onemocnění, tedy průjem. Nárůst se dostal na historickou úroveň, kterou jsme dosud neviděli, a nyní už víme, že gastrointestinální příznaky jsou opravdu důležitým ukazatelem pro covid-19. Obrovské procento lidí z Wu-chanu, kteří jsou pozitivní, skutečně jevilo příznaky průjmu," dodal Brownstein.

Podle vědců nelze těmito důkazy skutečně prokázat, že se koronavirus šířil už dříve. Jak ale Brownstein upozornil, obsazenost nemocničních parkovišť "může být relativním ukazatelem něčeho, co se děje v populaci." Dodal, že například chřipkovou sezónu pouhým pohledem na parkoviště předpovídat lze.

Brownstein je ale přesvědčen, že má důkazy, které podporují nedávnou teorii vědců, že se koronavirus začal šířit dříve, než došlo k infikování na wu-chanském trhu, který je považován za první ohnisko nemoci covid-19. 

"Tato zjištění také potvrzují hypotézu, že se virus objevil přirozeně v jižní Číně a cirkuloval ve Wu-chanu," dodal s tím, že přehlédnout rané známky pandemie je jednoduché pokud by se to samé stalo v USA, mohly by vědcům tyto signály uniknout.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Horníky v Barmě spláchla vlna bahna, přes 160 mrtvých

02.07.2020 17:39 Aktualizováno Více než 160 lidí zahynulo při sesuvu půdy v jadeitovém dole na severu Barmy. S odvoláním na místní…

Hongkongská krize nabírá na síle. Čína pohrozila Británii

02.07.2020 14:12 Čína dnes pohrozila Británii zavedením protiopatření kvůli sporu ohledně čínského bezpečnostního…

Počet nakažených v Indii přesáhl 600 tisíc, pandemie covid-19 sílí v Tokiu

02.07.2020 12:46 Aktualizováno Počet potvrzených případů nákazy v Indii překonal hranici 600.000, opatření, která mají omezit…

Herec Geoffrey Rush dostane vysoké odškodné. Vydavatelství o něm šířilo…

02.07.2020 08:55 Australské vydavatelství Nationwide News Ruperta Murdocha prohrálo odvolací soud v případu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy