Masakr v centru Kábulu: Při ničivé explozi 12 mrtvých včetně vojáka USA

Jeden příslušník americké armády a jeden rumunský voják dnes zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka v afghánské metropoli Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na prohlášení mise NATO. Útok si rovněž vyžádal životy nejméně deseti afghánských civilistů; 42 lidí utrpělo zranění. K atentátu se přihlásilo islamistické hnutí Tálibán.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Terorismus
doporučujeme

Sebevražedný útočník odpálil vozidlo napěchované výbušninami na kontrolním stanovišti v centru města poblíž čtvrti s vládními budovami, velvyslanectvím Spojených států a sídlem mise NATO. Výbuch zničil několik automobilů a obchodů. Nad zasaženou lokalitou bylo vidět stoupat dým.

K útoku se prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida přihlásilo hnutí Tálibán, které za terč označilo konvoj zahraničních sil projíždějící centrem města. Mluvčí Tálibánu Mudžáhid prohlásil, že exploze zničila tři vozidla a usmrtila 12 cizinců a osm členů afghánské armády.

Tento týden jde v Kábulu o druhý velký atentát. Pondělní útok sebevražedného atentátníka Tálibánu ve východním Kábulu si vyžádal nejméně 16 mrtvých a 119 zraněných. Terčem byl komplex Green Village, který využívá několik mezinárodních organizací jako kanceláře a ubytovací zařízení pro své zaměstnance.

Pokračující násilnosti vyvolávají pochybnosti o mírové dohodě, o níž jednají zástupci Tálibánu s představiteli americké vlády. Zvláštní vyslanec USA Zalmay Khalilzad v pondělí představil návrh dohody afghánskému prezidentovi Ašrafu Ghanímu.

Návrh počítá mimo jiné s příměřím a postupným stažením amerických sil z Afghánistánu výměnou za slib Tálibánu, že neumožní, aby byla tato středoasijská země využívána k plánování útoků na USA a jejich spojence. V první fázi stahování by mělo během 135 dní z Afghánistánu odejít 5000 ze 14.000 amerických vojáků.

Afghánská vláda vyjádřila nad dohodou vážné obavy. "Uzavření mírové dohody se skupinou, která nadále zabíjí nevinné lidi, nemá smysl," uvedl dnes prezident Ghaní v prohlášení.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Série bombových útoku zasáhla Afghánistán, několik mrtvých a zraněných

21.09.2019 13:08 Při páteční explozi bomby nastražené u silnice v jihoafghánské provincii Kandahár zahynuli dva…

Nová vlna protestů v Hongkongu: "Bourání" Lennonových zdí rozzuřilo…

21.09.2019 11:51 Policie v Hongkongu dnes při snaze rozehnat další vlnu prodemokratických demonstrací použila slzný…

Napětí v Hongkongu opět roste. Stoupenci Pekingu strhávají "Lennonovy zdi"

21.09.2019 08:59 Skupinky příznivců pevninské Číny dnes v Hongkongu začaly strhávat takzvané Lennonovy zdi, na které…

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů…

20.09.2019 17:22 Aktualizováno K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama