Při útoku na vojenskou nemocnici v Kábulu zahynulo nejméně 25 lidí

Nejméně 25 obětí a 50 zraněných si vyžádal dnešní útok na největší vojenskou nemocnici v afghánské metropoli Kábulu. Podle agentury Reuters to uvedl jeden z představitelů bezpečnostních složek tálibů. Jiný činitel Tálibánu po poledni SEČ prohlásil, že útok, na němž se podílel i jeden sebevražedný atentátník, již skončil. K akci se večer přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Útok provedl sebevražedný atentátník na motocyklu, který se odpálil u vchodu do nemocnice, a další ozbrojenci, kterým se podařilo proniknout dovnitř," řekl AFP činitel Tálibánu. "Všichni útočníci byli nakonec zneškodněni bojovníky hnutí, kteří dorazili na místo," dodal.

"Nejméně 19 těl a asi 50 zraněných bylo převezeno do nemocnic ve městě," sdělil nejprve AFP představitel ministerstva zdravotnictví, který si rovněž nepřál být jmenován. Zdravotnické zařízení vedené italskou humanitární organizací, které sídlí asi tři kilometry od vojenské nemocnice, na twitteru uvedlo, že přijalo devět zraněných. Reuters později s odvoláním na jednoho z činitelů Tálibánu napsal, že počet zabitých vzrostl na 25. Informace o počtech obětí se ale zatím rozcházejí.

K útoku se večer přihlásil Islámský stát prostřednictvím své propagandistické agentury Amak. Podle afghánské státní tiskové agentury Báchtar při vstupu do nemocnice Muhammada Sardara Dáuda, pojmenované po prvním afghánském prezidentovi, s kapacitou 400 lůžek útočili sebevražední atentátníci. Do nemocnice pak pronikli bojovníci teroristické skupiny Islámský stát (IS), kteří se zde střetli s bezpečnostními složkami tálibů, napsala agentura. Čtyři útočníky bojovníci hnutí zabili a pátého se jim podařilo zajmout, uvedl mluvčí Tálibánu Bilál Karímí.

Svědci uvedli, že kolem 13:00 místního času (09:30 SEČ) slyšeli silnou explozi, po níž následovala střelba. Později se ozvala ještě jedna exploze a další palba. Nad oblastí bylo vidět mohutný oblak kouře a na místo zamířili příslušníci speciálních sil Tálibánu a sanitky.

Od poloviny srpna, kdy se v Afghánistánu dostalo k moci radikální hnutí Tálibán, podnikl Islámský stát sérii útoků na mešity a další cíle. V roce 2017, kdy byla v čele Afghánistánu Západem podporovaná vláda, zaútočil Islámský stát také na kábulskou vojenskou nemocnici. Tehdy zahynulo přes 30 lidí.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán Teroristické útoky v Afghánistánu Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy