Pakt proti rozpínavosti Číny: Japonsko a Austrálie se dohodly na vojenské smlouvě

Japonsko a Austrálie se dohodly na uzavření vojenské smlouvy, která usnadní společná armádní cvičení a operace. Informují o tom dnes světové tiskové agentury. Premiéři obou zemí dosáhli shody na základních pravidlech nové dohody. Japonsko i Austrálie sdílejí obavy z růstu čínského vlivu v Tichomoří a v Indickém oceánu. Obě země již na vojenské úrovni spolupracují, jejich plavidla se nyní účastní námořního cvičení s Indií a Spojenými státy.

Japonská armáda, ilustrační foto
doporučujeme

"Dosáhli jsme shody na klíčových parametrech dohody, která byla dojednána za cílem zvýšit bezpečnost a koordinaci v obranné oblasti mezi Japonskem a Austrálií," uvedl japonský premiér Jošihide Suga po jednání s australským premiérem Scottem Morrisonem, který je v Tokiu na státní návštěvě. Oba premiéři se také dohodli na spolupráci při ochraně životního prostředí a snižování emisí do atmosféry.

Agentura Kjódó uvádí, že obě země prohlubují vojenskou spolupráci, aby mohly lépe čelit zvyšujícímu se vlivu Číny v regionu. Ve společném prohlášení premiéři obou zemí přímo Čínu nezmínili ale uvedli, že mají velké obavy z vývoje v jihočínském a východočínském moři a odmítají militarizaci ostrovů v oblasti, o kterou vede spory více států.

Dohoda o vzájemném styku usnadní pobyt armádních jednotek v obou zemích za účelem vojenských cvičení a operací. Smlouva však bude muset být projednána a ratifikována parlamenty obou zemí.

Pokud dohodu japonský parlament schválí, bude to pro Tokio teprve druhá mezistátní dohoda umožňující pobyt jednotek cizí armády na japonském území. Japonsko v roce 1960 podepsalo smlouvu se Spojenými státy, která umožňuje rozmístění amerických jednotek na území ostrovního státu.

Posílení vojenské spolupráce byl jedním z cílů předchozího japonského premiéra Šinzó Abeho, jehož byl dlouholetým blízkým spolupracovníkem současný ministerský předseda. Vojenskou spolupráci s dalšími státy a působení japonské armády v zahraničí dlouho omezovala interpretace ústavy. Ta vznikla po druhé světové válce a povoluje japonské armádě vojensky jednat pouze v sebeobraně.

Japonsko a Austrálie se účastní společného námořního cvičení s Indií a Spojenými státy. Druhá fáze cvičení začala dnes v Arabském moři a účastní se ho mimo jiné americká letadlová loď Nimitz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: V Indonésii vybuchla sopka Ili Lewotolok, evakuováno 2800 lidí

30.11.2020 00:01 Aktualizováno Na východě Indonésie dnes evakuovali téměř 2800 lidí z 28 vesnic kvůli erupci sopky Ili Lewotolok.…

Městem Ghazní otřásla mohutná exploze, zahynulo přes 30 afghánských vojáků

29.11.2020 11:58 Aktualizováno Nejméně 31 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné…

Teploty na východě Austrálie přesahují 40 stupňů, opět hrozí ničivé požáry

29.11.2020 10:04 Teploty na východě Austrálie rostou, v přístavním Sydney v sobotu překročily 40 stupňů a…

Správkyně Hongkongu patří k nejlépe placeným politikům. Kvůli sankcím USA…

29.11.2020 07:45 Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v novém televizním rozhovoru prohlásila, že nemá bankovní účet a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama