Poprava čtyř Indů za brutální znásilnění opět odložena, veřejnost se bouří

Poprava čtveřice mužů odsouzených za brutální skupinové znásilnění studentky v autobusu v Dillí před sedmi lety byla znovu odložena. O odkladu výkonu absolutního trestu, stanoveného na sobotní ráno, rozhodl dnes podle agentury AFP soud v indické metropoli. Nový termín zatím nestanovil.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Trest smrti
doporučujeme

Odsouzená čtveřice byla součástí skupiny šesti útočníků, kteří 16. prosince 2012 vlákali do autobusu 24letou ženu a jejího přítele. Ženu pak skoro hodinu v jedoucím vozidle brutálně znásilňovali, muže krutě zbili a pak oba nahé vyhodili na silnici. Vnitřním zraněním, která jí útočníci způsobili mimo jiné železnou tyčí, studentka po dvou týdnech podlehla.

Zločin vyvolal šok v indické společnosti a otřásl i mezinárodní veřejností. V Indii následně propukly celonárodní protesty a rozběhla se intenzivní diskuse o zacházení se ženami v zemi.

Poprava čtyř pachatelů měla být vykonána v šest hodin ráno v sobotu 1. února. Soudce v Dillí ale dnes exekuci odložil s odůvodněním, že všichni odsouzení ještě nevyužili veškeré možnosti, jež jim poskytuje indické právo.

Původně měla být čtveřice společně oběšena už 22. ledna, soud ale popravu se stejným odůvodněním odložil právě na první únorový den. Odsouzenci své žádosti podávají postupně, aby popravu co nejvíce oddálili. Dva z nich podle AFP stále ještě nepožádali o udělení milosti prezidentem.

Nejmladšího z útočníků, jemuž bylo v době činu 17 let, soud pro nezletilé odsoudil k tříletému trestu odnětí svobody. Šlo o maximální možný trest, který vzhledem k věku obžalovaného připouštěl zákon. Šestý muž, řidič autobusu a údajný vůdce gangu, byl nalezen v cele mrtvý. Podle médií patrně spáchal sebevraždu.

Indie popravuje odsouzené zřídkakdy - od roku 2004 byl trest smrti vykonán pouze nad čtyřmi zločinci. Zatím posledním popraveným byl jeden ze strůjců bombajských atentátů z roku 1993 Jakub Memon, který byl oběšen v roce 2015.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kancléř Mynář se v Číně setkal s vicepremiérem, řešila se humanitární pomoc

27.02.2020 17:41 Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář se dnes v Pekingu setkal s jedním z čínských…

Kvůli invazi kobylek Pákistán nasadí 100 tisíc čínských kachen

27.02.2020 16:55 Čína vyšle do boje proti kobylkám, jejichž hejna zaplavila sousední Pákistán, 100.000 kachen. Tito…

Počet obětí koronaviru v Číně klesá, celkem jich je 2744

27.02.2020 16:40 Aktualizováno V pevninské Číně stoupl ve středu počet případů nákazy novým typem koronaviru o 433, celkově se tak…

V Japonsku podlehlo koronaviru už osm lidí, kvůli nákaze jsou zavřené školy

27.02.2020 13:41 V Japonsku dnes novému typu koronaviru podlehl již osmý člověk, 80letý muž ze severu země. Japonské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama