Při útoku Islámského státu v Sýrii zemřelo 26 vojáků a jejich spojenců

Nejméně 26 syrských vojáků a prorežimních bojovníků dnes v Sýrii přišlo o život po přepadení radikály Islámského státu (IS). Zabito bylo také 11 džihádistů. S odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) o tom napsala agentura AFP.

Islámský stát (IS), ilustrační fotografie
doporučujeme

V uplynulých dvou měsících IS své útoky v Sýrii znásobil. Dnešní přepadení se stalo v pouštní oblasti nedaleko města Majádín v provincii Dajr az-Zaur, kde syrští vojáci se svými spojenci prováděli pátrací operaci. Po útoku radikálů propukly boje. O život v nich přišlo nejméně sedm syrských vojáků a 19 příslušníků spřízněných milic, převážně Syřanů. Zabito bylo také 11 radikálů IS.

Islámský stát byl v Sýrii územně poražen v březnu 2019, nadále však páchá krvavé útoky, zejména v poušti na územích centrálních provincií Hamá a Homs až po Dajr az-Zaur na východě země. Tato pouštní oblast se stala častým místem střetů mezi radikály, kteří se tam stáhli, a bojovníky režimu, jimž pomocí náletů pomáhají ruští spojenci. Koncem prosince přišlo při útoku IS v provincii Dajr az-Zaur o život nejméně 37 syrských vojáků. Šlo přitom o jeden z nekrvavějších útoků od územní porážky IS v Sýrii.

V roce 2014 se teroristům z IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a skoro třetinou Iráku. O tři roky později přišli prakticky o veškerá území. V Iráku byl IS oficiálně poražen v prosinci 2017, v Sýrii o dva roky později.

Vzhledem k trvajícím útokům však před obnovením IS v Sýrii a Iráku tento měsíc varovala OSN, Podle její zprávy si radikálové v obou zemích udržují "převážně tajnou přítomnost", což vede k pokračujícím střetům na obou stranách syrsko-irácké hranice.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se postupně zkomplikovala zapojením různých regionálních a zahraničních sil. Násilí si vyžádalo už nejméně 400.000 lidských životů a dalších více než 11 milionů obyvatel, což je asi polovina předválečné populace, opustilo domovy. Z toho 5,6 milionu lidí uprchlo do zahraničí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

Olympijské hry v Tokiu zřejmě budou, ale bez diváků ze zahraničí

03.03.2021 16:12 Aktualizováno Japonská vláda s největší pravděpodobností neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské…

Odpůrci arménského premiéra vtrhli do sídla vlády

01.03.2021 11:36 Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana dnes vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu,…

Filipíny zahájily očkování, dodávky i zájem jsou nejisté

01.03.2021 09:35 Filipíny dnes zahájily program vakcinace proti covidu-19, v jehož rámci mají být nejprve očkováni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama