Prodemokratický magnát Lai vyzval demonstranty, aby byli opatrní

Prodemokratický mediální magnát Jimmy Lai, který vydává hongkongský deník Apple Daily, varoval mladé lidi protestující v ulicích Hongkongu, aby teď byli opatrnější. Řekl to v rozhovoru s BBC.

Jimmy Lai

Lai byl v pondělí spolu s dalšími devíti lidmi zadržen na základě kontroverzního bezpečnostního zákona, který nedávno v Hongkongu vstoupil v platnost. O den později byl propuštěn na kauci.

Lai po svém propuštění BBC řekl, že se domnívá, že jeho zadržení "je jen začátek". Boj za svobodu v Hongkongu, bývalé britské kolonii, bude podle něj dlouhý.

Lai, který patří mezi prominentní prodemokratické hlasy v Hongkongu a podporuje protesty, které v regionu vypukly už loni, vlastní Apple Daily, jeden z nejčtenějších hongkongských deníků. Zadržen byl spolu s dalšími na základě několika obvinění, mimo jiné i z tajné spolupráce s cizími silami.

Lai řekl, že byl překvapen, když viděl, jak k němu v pondělí ráno přijíždí policie. I když už byl zadržen v minulosti, teď to bylo podle něj mnohem děsivější právě kvůli platnosti nového bezpečnostního zákona. Na základě smyšlených obvinění, jak řekl, byli zadrženi také oba jeho synové. Svých prodemokratických aktivit ale nelituje.

"Když jsem byl ve vazbě, nemohl jsem spát... Přemýšlel jsem nad tím, jestli bych se zachoval stejně, kdybych věděl, co mě čeká," řekl Lai. "Jinak bych se ale nezachoval, takový je můj charakter," dodal. Protestující ale varoval, že teď musejí být mnohem opatrnější. "Musíme být v našem odporu mnohem opatrnější a kreativnější..., nemůžeme být tak radikální jako dřív. Musíme používat mozek a být trpěliví, protože to bude dlouhý boj," dodal.

Jimmy Lai se narodil v pevninské Číně. Když mu bylo 12 let, dostal se do Hongkongu jako černý pasažér na palubě rybářské lodi. Po příjezdu pracoval jako dětský dělník v textilní továrně. Zatčen byl v situaci, kdy se úřady snaží umlčet hongkongskou prodemokratickou opozici a svým jednáním vyvolávají vlnu mezinárodní kritiky.

Bezpečnostní zákon, který po schválení stálým výborem čínského parlamentu začal platit v Hongkongu 30. června, definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu, kteří budou zatčeni na základě nového bezpečnostního zákona, mohou být souzeni v pevninské Číně.

Podle kritiků je nový bezpečnostní zákon porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem v roce 1997 přebírala od Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

Čína prý očekává přehodnocení vyloučení čínských firem z dostavby Dukovan

28.09.2021 22:02 Aktualizováno Čína očekává, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit její firmy ze soutěže na…

Japonsko po půl roce odvolalo nouzový stav kvůli koronaviru

28.09.2021 14:28 V Japonsku ve čtvrtek přestane platit stav nouze zavedený kvůli koronaviru a restrikce díky…

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

28.09.2021 08:15 Aktualizováno KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala dnes agentura AP s odvoláním…

Sydney zruší lockdown pro očkované. Neočkovaným omezení zůstanou

27.09.2021 19:25 Očkovaní obyvatelé australského města Sydney si po několikaměsíční přísné uzávěře budou moci v…

Jižní Korea vítá možnost summitu s KLDR

26.09.2021 10:05 Jižní Korea dnes přivítala sobotní vyjádření vlivné sestry a poradkyně severokorejského vůdce Kim…

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, má podmínku

25.09.2021 15:59 Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na…

Jižní Korea hlásí nový rekord v počtu nakažených

25.09.2021 09:22 Jižní Korea dnes oznámila 3273 nově prokázaných případů nákazy koronavirem za poslední den, což je…

Jižní Korea hlásí nejvyšší nárůst nakažených od začátku epidemie

24.09.2021 07:43 Jižní Korea zaznamenala v pátek nejvyšší denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem od…

NÁZOR: Boj s klimatickou změnou povede k propadu životní úrovně, míní…

24.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ve svých úterních projevech na…

Australská Viktorie hlásí nejvíce nakažených od začátku pandemie

23.09.2021 12:17 Australský stát Viktorie dnes oznámil 766 nových případů koronaviru za poslední den, což je nejvíce…

Související:

Právě se děje

reklama