Šiřitelé konspiračních teorií demonstrovali v australských městech, policie zatýkala

Australská policie zatkla desítky lidí na demonstracích proti přísným protikoronavirovým opatření, které se dnes uskutečnily ve městech po celé zemi. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Ve městě Melbourne, které je ohniskem nákazy v Austrálii, se pochodu proti již měsíc trvající přísné uzávěře zúčastnilo zhruba 300 lidí. Menší demonstrace byly také ve městech Sydney, Brisbane, Adelaide a Perth.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

V pátek premiér Scott Morrison oznámil, že sedm z osmi australských států se shodlo, že do prosince opět otevřou své vnitřní hranice. Rovněž poznamenal, že v budoucnu by mohl být obnoven turismus s Novým Zélandem, což by pomohlo oživit ekonomiku. "Dokud nebudeme mít vakcínu, možná takto budeme muset žít roky," varoval ministerský předseda.

V uplynulých dvou měsících se v 25milionové Austrálii počet potvrzených případů nákazy koronavirem více než ztrojnásobil - země dosud eviduje přes 26.000 infikovaných. Ve stejném období počet zemřelých s covidem-19 v Austrálii stoupl ze 104 na 748.

Demonstranti v Melbourne skandovali "svoboda" a "na lidských právech záleží", na akci dohlížely početné policejní hlídky.

Premiér státu Viktorie Daniel Andrews se stal terčem hněvu demonstrantů. "Žijeme ve městě, kde lék Daniela Andrewse je ve skutečnosti horší než to, co se děje," řekla agentuře AFP Fiona Katová.

Místní policie uvedla, že zatkla 15 lidí, z toho 14 za porušení uzávěry a jednoho za napadení policisty. Zároveň policie za porušení karanténních opatření uložila přes 150 pokut.

Andrews protest odsoudil. "Není to bezpečné, není to chytré, je to nezákonné," uvedl a dodal, že účastníky protestu považuje za bezohledné.

Dva menší protesty se uskutečnily v Sydney. Demonstraci v Byron Bay podle místních médií provázelo násilí. Policie zatkla 14 lidí, včetně tří podezřelých z napadení policisty.

Protesty podle BBC organizovaly především okrajové online skupiny, jež propagují konspirační teorie o koronaviru a očkování.

Australská policie se tento týden setkala s ostrou kritikou za zatčení těhotné ženy, která na internetu propagovala protest. V pátek policisté zatkli také bývalého kulturistu, který šířil konspirační teorie o koronaviru a vyzýval lidi, aby se zapojili do protestů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hongkongu byl zadržen aktivista Joshua Wong, zahalili si obličej na…

24.09.2020 14:39 Hongkongská police dnes zadržela známého prodemokratického aktivistu Joshuu Wonga. Podle informací…

AFP: Jak se mladý australský student stal terčem hněvu Číny

24.09.2020 07:52 Mladý australský student, který nemá mnoho příznivců na sociálních sítích a nikdy nebyl v Číně, se…

KLDR popravila jihokorejského úředníka, který byl služebně na moři. Tělo…

24.09.2020 07:24 Severní Korea zastřelila jihokorejského úředníka, který začátkem tohoto týdne zmizel při plnění…

Na pobřeží Tasmánie uvázly stovky kulohlavců, většina zahynula

23.09.2020 12:36 Většina ze zhruba 500 kulohlavců, kteří uvázli na západním pobřeží australského ostrova Tasmánie,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama