Šiřitelé konspiračních teorií demonstrovali v australských městech, policie zatýkala

Australská policie zatkla desítky lidí na demonstracích proti přísným protikoronavirovým opatření, které se dnes uskutečnily ve městech po celé zemi. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Ve městě Melbourne, které je ohniskem nákazy v Austrálii, se pochodu proti již měsíc trvající přísné uzávěře zúčastnilo zhruba 300 lidí. Menší demonstrace byly také ve městech Sydney, Brisbane, Adelaide a Perth.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

V pátek premiér Scott Morrison oznámil, že sedm z osmi australských států se shodlo, že do prosince opět otevřou své vnitřní hranice. Rovněž poznamenal, že v budoucnu by mohl být obnoven turismus s Novým Zélandem, což by pomohlo oživit ekonomiku. "Dokud nebudeme mít vakcínu, možná takto budeme muset žít roky," varoval ministerský předseda.

V uplynulých dvou měsících se v 25milionové Austrálii počet potvrzených případů nákazy koronavirem více než ztrojnásobil - země dosud eviduje přes 26.000 infikovaných. Ve stejném období počet zemřelých s covidem-19 v Austrálii stoupl ze 104 na 748.

Demonstranti v Melbourne skandovali "svoboda" a "na lidských právech záleží", na akci dohlížely početné policejní hlídky.

Premiér státu Viktorie Daniel Andrews se stal terčem hněvu demonstrantů. "Žijeme ve městě, kde lék Daniela Andrewse je ve skutečnosti horší než to, co se děje," řekla agentuře AFP Fiona Katová.

Místní policie uvedla, že zatkla 15 lidí, z toho 14 za porušení uzávěry a jednoho za napadení policisty. Zároveň policie za porušení karanténních opatření uložila přes 150 pokut.

Andrews protest odsoudil. "Není to bezpečné, není to chytré, je to nezákonné," uvedl a dodal, že účastníky protestu považuje za bezohledné.

Dva menší protesty se uskutečnily v Sydney. Demonstraci v Byron Bay podle místních médií provázelo násilí. Policie zatkla 14 lidí, včetně tří podezřelých z napadení policisty.

Protesty podle BBC organizovaly především okrajové online skupiny, jež propagují konspirační teorie o koronaviru a očkování.

Australská policie se tento týden setkala s ostrou kritikou za zatčení těhotné ženy, která na internetu propagovala protest. V pátek policisté zatkli také bývalého kulturistu, který šířil konspirační teorie o koronaviru a vyzýval lidi, aby se zapojili do protestů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

První aerolinky zavádějí průkazy pro očkované a negativní

19.01.2021 18:01 Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama