Stát, který zvládl koronavirus, ale nemluví se o něm. Lékař nešetří chválou

NÁZOR - Indický stát Kérala je znám pro krásné moře a ájurvédská centra, ale dnes plní zpravodajství kvůli svým úspěchům při zadržování nemoci covid-19. Situaci rozebral lékař Saju Mathew v komentáři pro server CNN.

Přemožitelka koronaviru

Kérala, kde žije okolo 35 milionů lidí, zaznamenala první případ nákazy již 30. ledna, přičemž k minulému pátku zachytila 3.726 případů a eviduje 22 obětí - jeden mrtvý tedy připadá na 1,5 milionu obyvatel, odkazuje Mathew na statistiku indické vlády. Sám má indické rodiče a letos se v Kérale chystá strávit letní dovolenou.

V Kérale vládnou komunisté a stát silně investuje do veřejného zdravotnictví a vzdělávacího systému, poukazuje lékař. Upozorňuje, že Kérala vykazovala v roce 2016 nejvyšší gramotnost ze všech indických států (přes 92 %), stejně jako nejdelší průměrnou délku dožití - okolo 75 let.

"Všechny tyto faktory přispívají k formování obyvatel, kteří chápou smrtící povahu tohoto viru - a kteří velmi důvěřují svým politikům," píše Mathew. Nastiňuje, že boj s koronavirem řídí kéralská ministryně zdravotnictví K. K. Shailaja, které se přezdívá "učitelka" či "přemožitelka koronaviru", protože se připojila k ženským političkám po celém světě, které si vysloužily uznání za ochotu naslouchat a podniknout včasné a agresivní kroky.

Shailaja je chválena za svůj efektivní postup během krize, ale proslavila se již před pandemií koronaviru, v roce 2018, kdy se v Kérale objevil smrtící virus nipah, uvádí lékař. Vysvětluje, že mezi jeho příznaky patří bolesti hlavy, zmatenost a malátnost, přičemž může rychle napadnout nervový systém a skončit smrtí.

I tehdy Shailaja podnikla agresivní kroky, zůstala v oblasti, kde virus zabíjel lidi, zmobilizovala zdravotní tým a nechala vystopovat a izolovat ty, kteří s virem přišli do kontaktu, upozorňuje Mathew. Dodává, že 17 lidí sice zemřelo, ale virus se podařilo zastavit a zabránit jeho šíření po Kérale.

Tato zkušenost připravila Shailaju na vůdčí roli během stávající pandemie, domnívá se autor komentáře. Poukazuje, že jen tři dny poté, co se dozvěděla o výskytu nového viru v Číně, tedy dlouho před prvním potvrzeným případem v Kérale, politička zahájila přípravy, vytvořila koordinační štáb a to samé nařídila čtrnácti zdravotním okreskům v tomto státě.

"Zkušenost ministryně zdravotnictví s virem nipah jí zjevně dodala sebevědomí při agresivním postupu vůči pandemii," pokračuje lékař. Konstatuje, že poté, co se na konci ledna v Kérale objevil první případ nákazy, Shailaja se řídila postupy Světové zdravotnické organizace pro testování, izolaci a podporu obyvatel.

Příklad pro celý svět

Kéralské úřady začaly měřit teplotu lidem přilétajícím z Číny, přičemž ti s horečkou byli izolováni v nemocnici a jejich spolucestující, kteří mohli být nákaze vystaveni, posláni do domácí karantény, aby se virus dále nešířil, popisuje Mathew. Dodává, že v každém okresku byly určeny dvě nemocnice pro léčbu pacientů  s covid-19, které měly samostatné vchody a východy.  

Pokud jde o efektivitu zdravotnické strategie trasování kontaktů nakažených, je Kérala unikátní, tvrdí lékař. Podotýká, že v jednu chvíli se v karanténě v tomto státu nacházelo přes 150 tisíc lidí. Krom masivního testování, trasování a rozsáhlé karantény Kérala spustila i záchranné programy pro nejohroženější obyvatele, poskytla útočiště a jídlo tisícům lidí, včetně desítek tisíc přistěhovaleckých pracovníků, o které bylo během karantény postaráno, vyzdvihuje Mathew.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Spolu s tím, jak Kérala uvolňuje karanténu a lidé se vrací z jiných zemí a indických států, počet případů narůstá, konstatuje lékař. Soudí, že se tedy teprve ukáže, zda kéralský přístup dokáže nakonec dokáže koronavirus zastavit, ale Shailaja tvrdí, že má plán pro druhou vlnu nákazy, která přijde po uvolnění cestovních omezení.

Kéralské úřady se zatím drží dosavadní strategie - testují a trasují lidi v uzlech, jako jsou letiště či nádraží, a na dodatečných kontrolních silničních stanovištích - a alespoň prozatím stát vykazuje velmi málo úmrtí na covid-19, uvádí Mathew. Domnívá se, že tato strategie by měla sloužit jako model nejen pro zbytek Indie, ale celý svět.

"Indie by utrpěla ránu, pokud by se tento virus vymkl z rukou," obává se lékař. Poukazuje, že v zemi žije přes miliardu lidí v hustě osídlených komunitách, tamní zdravotní systém není připraven na velký nárůst nemocných, a proto by se měla poučit z kéralského postupu a podniknout agresivní kroky proti světem se šířícímu neviditelnému nepříteli.

Související

Více souvisejících

Indie K. K. Shailaja (indická politička) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko podniklo „vědomou volbu“, když na Štědrý den podniklo rozsáhlý noční útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy