Politico: EU skrze Indii financuje Putinovu válku. A sama o tom možná ani neví

Evropská unie v roce 2024 výrazně zvýšila výdaje na nákup paliv vyrobených z ruské ropy v Indii, což podle nové zprávy pomáhá naplňovat válečnou pokladnici Moskvy. Upozornil na to server Politico.

Z analýzy Centra pro studium demokracie (CSD), sdílené s deníkem Politico, vyplývá, že od ledna do srpna letošního roku EU nakoupila paliva zpracovaná ve třech hlavních indických rafineriích téměř o 20 % více než loni. Tato paliva pocházejí z ruské ropy, ačkoli unie zavedla cenový strop 60 dolarů za barel a zakázala přímý dovoz většiny ruské ropy. Zjištění ukazují, že tato opatření jsou stále méně účinná.

Indie se letos stala největším dodavatelem paliv do Evropy, čímž předstihla Saúdskou Arábii. Zároveň začala přijímat ruské náklady přepravované na lodích sankcionovaných EU, což vyvolalo nevoli uvnitř unie.

„Tím, že EU umožňuje třetím zemím, jako je Indie nebo Turecko, znovu exportovat ropné produkty zpracované z ruské ropy, poskytuje Kremlu možnost nahradit ztracené evropské trhy,“ uvedl Martin Vladimirov, seniorní analytik CSD.

Podle Vladimirova příjmy z těchto obchodů pokrývají vysoké náklady ruské války na Ukrajině. Navzdory tomu, že Brusel dobře ví o existenci takzvané „rafinérské sankční mezery“, kdy může unie legálně nakupovat ruská paliva zpracovaná jinde, nadále financuje Moskvu, která z fosilních paliv čerpá zhruba polovinu svých příjmů.

Zpráva uvádí, že ruské „stínové flotily“ stárnoucích tankerů s nejasným vlastnictvím a pojištěním hrají klíčovou roli v obcházení evropských sankcí. Tyto lodě během prvních osmi měsíců letošního roku dopravily téměř tři čtvrtiny ruské ropy do Indie.

Indie také začala přijímat ruské lodě, které EU zařadila na sankční seznam, což dříve odmítala. Například tanker Legacy, který byl v červnu sankcionován, od té doby doručil přes 200 000 tun ropy do indických rafinerií, včetně komplexu Jamnagar, uvádí zpráva.

Celkový dovoz paliv z Indie do EU sice klesl o 9 % oproti loňsku, ale nákupy z hlavních rafinerií zpracovávajících ruskou ropu vzrostly o 4 %. Tři největší indické rafinerie – RIL Jamnagar, Vadinar a státní New Mangalore – vyvezly do EU 6,7 milionu tun ropy, čímž získaly 5,4 miliardy eur na příjmech.

Vladimirov navrhuje, aby EU zakázala dovoz ropných produktů z rafinerií v třetích zemích, které významně nakupují ruskou ropu a přeprodávají ji zpět do EU. Také by měly být zakázány finanční a obchodní transakce s rafineriemi, jako je Vadinar, které jsou částečně vlastněny ruskými firmami.

Evropská komise ani společnosti stojící za zmíněnými rafineriemi na žádosti o komentář nereagovaly.

Uvnitř EU narůstá tlak na přijetí přísnějších opatření. Brusel připravuje již 15. sankční balíček proti Rusku, i když některé země začínají akceptovat, že unie nemůže zabránit exportu ruské ropy mimo Evropu.

„Přijímání lodí sankcionovaných EU je nepřijatelné,“ uvedl jeden z diplomatů pod podmínkou anonymity. „Ale co s tím můžete dělat?“

Závěrem se ukazuje, že současné sankce mají stále větší mezery a EU musí čelit otázce, zda svým jednáním nevědomky nenapomáhá financování ruské války na Ukrajině.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Indie Rusko

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu

Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.

včera

včera

T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo

Téměř tři a půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává nejnovější chlouba ruské armády – tank T-14 Armata – mimo skutečné boje. Přestože byl už před lety prezentován jako přelomová zbraň nové generace, na ukrajinském bojišti se objevil jen ve výjimečných a krátkodobých případech. To podle analytiků ukazuje na vážné pochybnosti o jeho skutečné schopnosti uspět v ostrém nasazení.

včera

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky

Devatenáctiletý Oleh z ukrajinského města Rivne si původně myslel, že našel snadný přivýdělek. Na Telegramu narazil na nabídku tisíce dolarů za prosté posprejování policejní stanice. Jak ale brzy zjistil, místo barvy převzal v tašce výbušninu, mobilní telefon a dráty. Nevědomky se stal součástí nebezpečné ruské sabotážní sítě, která cílí především na mladé Ukrajince – a to v rámci nové etapy tzv. hybridní války.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit

Tři a půl roku po začátku tzv. „speciální vojenské operace“ se Rusko ocitá v hluboké vojenské krizi. Navzdory původním očekáváním o bleskovém dobytí Kyjeva během tří dnů a zjevné početní i technické převaze, se Kremlu podařilo ovládnout pouze necelých 20 procent ukrajinského území. Ztráty na ruské straně podle odhadů překročily hranici jednoho milionu padlých, zraněných a nezvěstných. Proč je tak obrovská armáda tak zoufale neefektivní?

včera

Ilustrační foto

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy

Jak válka na Ukrajině vstupuje do dalšího krutého a krvavého roku, bojiště odhaluje novou realitu: většina zranění už nevzniká přímým střetem, ale působením střepin – úlomků z dělostřeleckých granátů, min nebo dronů. Odborníci uvádějí, že až 80 procent všech zranění na frontě dnes tvoří právě střepinová poranění. Právě v této situaci se do popředí dostává jeden z nejpozoruhodnějších vynálezů současného konfliktu – ukrajinský magnetický extraktor.

včera

Ukrajinská půda plná smrtících pastí. Miny brání návratu k zemědělství i normálnímu životu

Ukrajina čelí tichému, ale mimořádně zákeřnému nepříteli: minám, které zůstaly ukryté v polích, lesích i městech po celé zemi. V jihoukrajinském městečku Bezymenne kráčí Viktoria Šynkar polem krok za krokem, pečlivě sleduje každý kousek půdy. Každý její pohyb může rozhodnout o životě – buď jejím, nebo životech lidí, kteří se sem jednou vrátí. Dřív byla kadeřnicí. Dnes je jednou z mnoha Ukrajinců, kteří místo nůžek používají detektor kovů a ochranný oblek. Pracuje pro britskou organizaci Halo Trust, která patří mezi 80 týmů, jež se podílejí na odminování země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy