V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí dnes vyšly do ulic barmských měst, aby znovu protestovaly proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Barma, ilustrační foto
doporučujeme

Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly a v Rangúnu po zadržení policií zemřel činitel strany uvězněné šéfky vlády Do Aun Schan Su Ťij. Dělnické odbory vyzvaly, aby od pondělí byla v celé zemi zahájena rozsáhlá stávka.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Nejvíce lidí, podle Reuters několik desítek tisíc, dávalo dnes vojákům najevo odpor v Mandalaji. V tomto druhém největším barmském městě mimo jiné uspořádali dvouminutový tichý protest, jímž chtěli uctít památku těch, které při potlačování demonstrací zabili policisté a vojáci. Podle údajů OSN při demonstracích na protest proti únorovému vojenskému převratu už v Barmě zahynulo přes 50 lidí.

Národní liga pro demokracii (NLD) vedená Su Ťij informovala, že v Rangúnu po sobotním zatčení zemřel jeden z činitelů strany. Panuje přitom podezření, že byl mučen, čemuž nasvědčují snímky pořízené z vojenské nemocnice, kde dotyčný zemřel. Vidět je na nich zranění způsobené v zadu na hlavě a také modřiny na zádech. Policejní stanice, kde byl dotyčný držen, se ke zprávě odmítla vyjádřit, stejně jako armáda.

V Rangúnu se dnes konaly nejméně tři protestní akce. I tam proti demonstrujícím použily bezpečnostní síly slzný plyn a zábleskové granáty. Na sociálních sítích se také objevilo video, které zachycuje vojáky, jak účastníky těchto demonstrací bijí.

Aliance devíti vlivných dělnických odborových organizací mezitím vyzvala, aby v pondělí byly zahájeny rozsáhlé celostátní stávky. Jejich cílem má být způsobit úplné zastavení ekonomiky země ve snaze ukončit vojenský převrat.

Vedení Barmy začátkem února převzal vrchní velitel armády Min Aun Hlai. Armáda v den ustavujícího zasedání nového parlamentu zatkla prezidenta Win Myina, šéfku vlády Do Aun Schan Su Ťij a některé další politiky. Svůj krok zdůvodnila údajnými podvody při loňských listopadových volbách, v nichž podle oficiálních výsledků vyhrála vládní strana nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij.

Témata: barma | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Cyklon na západě Austrálie ničil domy, přerušil dodávky elektřiny

12.04.2021 09:52 Desítky tisíc lidí zůstaly bez dodávek elektřiny na západě Austrálie poté, co se tudy v noci na…

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama