V Japonsku loni poprvé po letech klesl počet úmrtí

Počet úmrtí v Japonsku loni poprvé po více než deseti letech klesl, jedním z důvodů jsou patrně i protiepidemická opatření. Zatímco ve většině zemí světa kvůli koronaviru počet zemřelých za loňský rok stoupl, Japonsko zaznamenalo opačný trend, píše list The New York Times.

Japonsko, ilustrační foto
doporučujeme

Japonsko má 126 milionů obyvatel a zdejší průměrný věk je nejvyšší na světě. Loni v Japonsku zemřelo přibližně 1,4 milionu lidí, o 9300 méně, než v roce předchozím. Po vypuknutí epidemie panovaly obavy, že Japonci budou snadnými oběťmi nemoci. Doposud však zemřelo necelých 7600 nakažených. Počet nových případů nákazy koronavirem v Japonsku nikdy nepřesáhl 8000 případů denně, týdenní průměr je v současnosti 1200 případů za den.

Z japonských oficiálních statistik není možné určit přesný důvod poklesu počtu úmrtí. Dřívější data však ukázala, že v zemi výrazně poklesl počet onemocnění dýchacích cest, důvodem je nejspíš důsledné nošení roušek a udržování rozestupů v rámci protiepidemických opatření. V Japonsku se také během posledního roku objevily u vstupů do všech obchodů a pracovišť dezinfekce.

Dalším důvodem je pokles počtu úmrtí při dopravních nehodách za loňský rok o 12 procent, protože lidé méně často cestují za prací. Na japonských silnicích zemřelo 2839 lidí, nejméně od roku 1948, kdy se tento údaj začal sledovat.

Loňský pokles počtu úmrtí je vítaným jevem, statistiky ale ukrývají i skutečnost, že v Japonsku loni stoupl počet sebevražd o téměř čtyři procenta, mezi ženami o téměř 15 procent. Podle odborníků je důvodem k sebevraždám stres spojený s epidemií, zejména strach ze ztráty zaměstnání, izolace a rostoucí objem povinností kladených na ženy doma.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Cyklon na západě Austrálie ničil domy, přerušil dodávky elektřiny

12.04.2021 09:52 Desítky tisíc lidí zůstaly bez dodávek elektřiny na západě Austrálie poté, co se tudy v noci na…

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama