V Japonsku se lidé vracejí do kanceláří, podniky mohou opět nabízet alkohol

Po skončení nouzového stavu v Japonsku dnes tokijská nádraží poprvé po dlouhé době zaplavily davy dojíždějících, kteří po měsíce pracovali z domova, popsala agentura AP. Silný vítr a vydatný déšť, které do japonské metropole přinesl tajfun Mindulle, ale místním zkazily oslavy z toho, že podniky mohou opět prodávat alkohol a o něco prodloužit otevírací dobu.

Na rozdíl od Japonska, které postupně rozvolňuje omezení zavedená ve snaze omezit šíření nemoci covid-19, dnes Jižní Korea o dva týdny prodloužila protikoronavirová opatření ve snaze omezit sociální kontakty, uvedla agentura Reuters.

Japonsko postupně ruší omezení, která v uplynulých měsících zasáhla většinu obyvatel. Na rušném tokijském vlakovém nádraží Šinagawa se dnes vyrojili dojíždějící v rouškách s tím, jak se lidé po měsících práce z domova vracejí do kanceláří, popsala agentura AP.

"Pracoval jsem přes rok z domova a dnes jsem přijel do kanceláře v Tokiu. Bylo to dlouhé. Cítím, že přichází nový začátek," řekl AP jeden z dojíždějících, který doplnil, že na tokijském nádraží se ocitl poprvé po roce.

Jiný kancelářský pracovník ale uvedl, že dnešek je pro něj pátek jako každý jiný. "Musíme být stále opatrní. Budu dál dávat pozor a pokračovat ve svém životě jako obvykle," řekl.

Opatření v nouzovém stavu se v Japonsku vztahovala zejména na prodej alkoholu v podnicích a úpravu otevírací doby. Restaurace a bary nyní mohou nabízet alkohol a mít otevřeno o hodinu déle. Zavírat ale i tak musejí v devět hodin večer.

Nadále mají v Japonsku platit i některá dobrovolná omezující pravidla. Japonské vedení se totiž v pandemii zčásti spoléhá spíše na důrazné žádosti a sociální tlak než na tvrdé zákazy a doufá, že se veřejnost pravidlům podřídí.

Ve středu se denní přírůstek koronavirových infekcí v Japonsku dostal pod 1600, což je významný rozdíl oproti polovině srpna, kdy epidemie vrcholila a úřady denně hlásily okolo 25.000 nových nákaz. Na Tokio dnes připadalo 200 nových infekcí. Zhruba 60 procent Japonců již bylo plně očkováno.

Jihokorejské úřady naopak přikročily k prodloužení koronavirových omezení kvůli nárůstu koronavirové epidemie v Soulu a jeho okolí, kde se v uplynulém týdnu denně prokázalo téměř 2000 nových případů. Podle Reuters jde přitom o zhruba 40procentní nárůst oproti předchozímu týdnu.

Jihokorejské úřady se také snaží motivovat lidi k očkování. Nejnovější pobídkou je možnost pořádat svatby s až 199 účastníky, pokud má alespoň 150 z nich ukončené očkování. Plně očkováno bylo v Jižní Koreji asi 50 procent lidí. Zhruba 77 procent pak dostalo alespoň jednu dávku.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 55 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy