BBC: Ukrajina je na pomezí taktického neúspěchu. Ruské jednotky postupují, ohrožují strategická města

Prezident USA Joe Biden schválil dodávky protipěchotních min Ukrajině a povolil použití dlouhého dosahu raket na ruském území. Tyto kroky přicházejí v době, kdy Rusko zrychluje své zisky na frontové linii a upevňuje svou pozici ve východní Ukrajině.

Podle údajů Institutu pro studium války (ISW) získalo podle BBC Rusko v roce 2024 téměř šestkrát více území než za celý rok 2023. Ruské síly postupují směrem k důležitým ukrajinským logistickým uzlům v oblasti Donbasu, zatímco ukrajinská ofenzíva v Kurské oblasti na ruském území čelí výrazným neúspěchům.

Po počátečních rychlých posunech frontové linie a následné stagnaci v roce 2023 se dynamika v roce 2024 dramaticky změnila. ISW odhaduje, že Rusko od začátku roku získalo přibližně 2 700 km² ukrajinského území, zatímco v roce 2023 to bylo pouze 465 km².

Ruské jednotky nyní ohrožují strategická města, jako je Kupjansk v Charkovské oblasti a Kurachove v Doněcku, které představují klíčové logistické uzly. Kupjansk byl osvobozen během ukrajinské ofenzívy v roce 2022, avšak Rusko postupně získává zpět kontrolu nad okolními oblastmi.

Záběry z poloviny listopadu ukazují, že ruské obrněné jednotky se dostaly až 4 km od klíčového mostu v Kupjansku. Ačkoliv Ukrajina zatím dokázala udržet obranu města, její linie je stále více napjatá.

Od října Rusko také obnovilo útoky na město Vuhledar, které bylo dva roky předmětem intenzivních bojů. Aktuálně se Moskva snaží obklíčit obránce města ze severu a západu, čímž ohrožuje jejich pozice.

V srpnu 2024 spustila Ukrajina překvapivou invazi do ruské Kurské oblasti, během níž získala kontrolu nad několika pohraničními obcemi. Zpočátku byla operace považována za významný úspěch, ale od října ruské protiútoky získaly zpět přibližně 593 km² území.

Experti, jako například Dr. Marina Miron z Kings College v Londýně, však varují, že ukrajinská operace v Kursku může být považována za strategický neúspěch. Podle Miron byla cílem ofenzívy snaha odklonit ruské síly z Donbasu, ale namísto toho Ukrajina nasadila své nejzkušenější jednotky a moderní techniku na území, které se stále více vzdaluje její kontrole.

Ukrajina doufala, že přiměje Rusko přesunout své jednotky z východní Ukrajiny, avšak většina ruských posil v Kursku pocházela z méně aktivních front, jako je Cherson nebo Záporoží.

I přes územní zisky čelí Rusko obrovským ztrátám. BBC odhaduje, že od začátku invaze v únoru 2022 přišlo Rusko o více než 78 000 vojáků, přičemž ztráty od září do listopadu 2024 jsou o 150 % vyšší než za stejné období v roce 2023.

Ukrajinské jednotky na východě se podle vojenského analytika Davida Handelmana stahují postupně, aby si zachovaly síly a zdroje. Přesto však ruské postupy naznačují, že Ukrajina čelí vážným výzvám v udržení svých pozic.

Vývoj přichází v době, kdy Donald Trump, zvolený prezident USA, signalizoval ochotu ukončit válku během prvních 24 hodin svého úřadování v lednu 2025. To však vyvolává obavy, že by mohl omezit vojenskou podporu Ukrajině a přimět ji k jednacímu stolu za méně výhodných podmínek.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že bez další vojenské pomoci by Ukrajina mohla válku prohrát. „Naše produkce není dostatečná k tomu, abychom přežili, natož zvítězili,“ uvedl v rozhovoru pro Fox News.

Podle expertů, jako je Dr. Miron, aktuální situace poskytuje Rusku výhodnější vyjednávací pozici. Moskva opakovaně zdůrazňuje, že je ochotná jednat pouze na základě aktuálního rozložení sil na bojišti.

Rozhodnutí USA umožnit Ukrajině použití dlouhého dosahu raket a protipěchotních min může ovlivnit dynamiku konfliktu. Avšak rostoucí ruské zisky a nejistota ohledně budoucí podpory Západu staví Ukrajinu před nové výzvy. Jakmile Trump převezme úřad, otázka vyjednávání nebo eskalace se může stát klíčovým bodem v konfliktu, který již trvá přes 1 000 dní. 

Související

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

před 1 hodinou

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

Zdroj: Tomáš Řepa

Další zprávy