Skutečnost, že USA podporují kurdské Lidové obranné jednotky, které Turecko - spojenec Washingtonu – považuje za teroristickou organizaci, odráží politické štěpení amerických a tureckých zájmů. Myslí si to bezpečnostní analytik Michael Maloof. Někdejší dlouholetý pracovník amerického ministerstva obrany tento názor prezentoval v rozhovoru pro server rt.com.
Američané v boji
Spojené státy tvrdí, že jejich vojenské jednotky v Sýrii pouze radí místním silám a nezasahují do bojů. Přesto se objevily jejich záběry se zbraněmi. Co o tom soudí Maloof?
„Jsou tam, aby radily a pomáhaly, ale musí se také samy bránit, stejně jako poskytování výcviku Kurdům si nevyhnutelně žádá použití toho vybavení,“ konstatuje expert. Podotýká, že je nezpochybnitelné, že USA mají v Sýrii pozemní vojska v podobě zvláštních sil. Osobně prý mluvil se zástupci syrských Kurdů ve Washingtonu, kteří mu potvrdili, že tyto jednotky pouze nepomáhají, ale ve skutečnosti se angažují v boji.
Maloof odkazuje na nedávný případ, kdy došlo k zabití důstojníka speciálních jednotek v přímém střetu s militanty z organizace Islámský stát (IS). „Zapojují se do konfliktu, ale jejich primární rolí je poradenství a výcvik,“ zdůrazňuje analytik. Dodává však, že američtí vojáci jsou v Sýrii na frontových liniích, což je jediný způsob, jakým se mohou ujistit, že plní svou misi a budou schopni přispět k porážce IS.
„Ve skutečnosti mi jeden z Kurdů řekl, že jsou poměrně úspěšní, že jsou schopní porážet IS díky výcviku a pomoci, které dostávají,“ pokračuje Maloof. To podle něj v jistých případech vyžaduje přímou akci důstojníků speciálních jednotek.
Odborník konstatuje, že americké jednotky mají ke své činnosti zmocnění a posunují se pouze frontové linie – to co je momentálně frontou, může být za chvíli týlem syrského konfliktu. To byl podle Maloofa i nedávný případ zabití příslušníka amerických jednotek SEAL Charlese Keatinga, kdy IS napadl týl kurdských sil, a Američané se tak ocitli v přímém boji, kdy měl nepřítel k dispozici větší palebnou sílu.
Američtí vojáci nejsou v Sýrii za účelem účasti v boji, zdůrazňuje expert. Dodává však, že jejich přítomnost na poblíž bojových linií k zapojení do akce nevyhnutelně vede. Odkazuje na prohlášení amerického plukovníka Stevea Warrena působícího v Iráku, který účast vojáků USA v bojích připustil, přestože hlavním cílem jejich tamního působení zůstává poradenství a pomoc.
Maloof konstatuje, že zatím neexistují náznaky o nasazení soukromých amerických vojenských kontraktorů na blízkovýchodním bojišti, byť tuto možnost zcela nevylučuje. Na druhou stranu vysvětluje, že přítomní američtí vojáci se nepochybně snaží v Sýrii zapadnout, a proto například nosí uniformy kurdských jednotek, s nimiž spolupracují. Analytik též podotýká, že o skvělém vybavení těchto sil nemůže být pochyb.
„Jsou tam taky od toho, aby naváděli letadla při zasahování cílů,“ pokračuje Maloof. Doplňuje, že kurdská delegace, která před zhruba dvěma týdny navštívila Washington, apelovala na ještě silnější vojenskou i humanitární pomoc, jelikož se kurdským jednotkám nedaří plně zajistit oblast okolo samozvané metropole IS v Rakce. Analytik tvrdí, že reakce amerického ministerstva zahraničí byla v této otázce zdvořilá, avšak nezávazná.
Turecký faktor
Důvod odborník spatřuje v geostrategické a politické rovině a především v pozici Turecka, které americko-kurdskou spolupráci velmi bedlivě sleduje. „Je však realitou, že Kurdové jsou jediní, kdo se skutečně angažuje v pozemních bojích; částečně ještě Arabové,“ vysvětluje Maloof. Tyto síly podle něj obsazují oblast kolem Rakky. Kurdové přitom věří, že oblast je již natolik zabezpečená, že tam mohou přesouvat některé dříve vysídlené obyvatele a zajišťovat jim ochranu, dodává analytik.
Turecko považuje Lidové obranné jednotky za teroristickou skupinu, ale američtí vojáci nosí jejich odznaky. Považuje to Maloof za provokaci?
„Nejde nezbytně o provokaci, ale reprezentuje to potenciální štěpící čáru mezi americkými zájmy a tureckými zájmy,“ odpovídá expert. Deklaruje, že americkým zájmem je podporovat pozemní jednotky bojující proti IS a účelově tedy neprohlásily Lidové obranné jednotky za teroristickou organizaci. Tou dle odborníka skupina ve skutečnosti není, navzdory svým vazbám na extremistickou Stranu kurdských pracujících.
Turecký prezident Receep Erdogan zastává vůči všem Kurdům ve svém zemi fakticky stejný postoj, což přináší stále větší problémy, soudí Maloof. „Takže Erdogan vytváří z Kurdů svůj vlastní problém a myslím, že to přeroste v plnohodnotný konflikt v jihovýchodním Turecku, pokud to bude pokračovat,“ varuje expert. To je podle něj důvod, proč kurdští zástupci navštívili před několika týdny americkou metropoli, přičemž představitelé USA k nim v otázce posílení americké vojenské pomoci přistupovali zdvořile, ale nic konkrétního nepřislíbili.
„Tato vojenská pomoc však bude pokračovat tak dlouho, dokud tam budou naši chlapci a budou je podporovat v rámci své výcvikové a poradní role,“ uvádí analytik. Odkazuje na prohlášení Petera Cooka, mluvčího Pentagonu, který se s ohledem na tureckou reakci snaží vyjadřovat velmi diplomaticky v otázce poskytnutí plné vojenské pomoci Kurdům. „Dle mého osobního názoru bychom (Spojené státy) tak měli učinit,“ uzavírá Maloof.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.
Související
Izrael zřejmě neomezil odvetu jen na Írán. Útočil i v další zemi
Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu
Sýrie , USA (Spojené státy americké) , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
včera
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
včera
Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska
včera
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
včera
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno včera
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
včera
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
včera
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
včera
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
včera
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
včera
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
včera
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
včera
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
včera
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
včera
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
včera
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
včera
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
včera
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
16. listopadu 2024 22:24
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
16. listopadu 2024 22:18
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno 16. listopadu 2024 22:04
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.
Zdroj: Libor Novák