V Sýrii se děje něco podezřelého. Muž z Pentagonu prozradil, co se chystá

Skutečnost, že USA podporují kurdské Lidové obranné jednotky, které Turecko - spojenec Washingtonu – považuje za teroristickou organizaci, odráží politické štěpení amerických a tureckých zájmů. Myslí si to bezpečnostní analytik Michael Maloof. Někdejší dlouholetý pracovník amerického ministerstva obrany tento názor prezentoval v rozhovoru pro server rt.com.

Američané v boji

Spojené státy tvrdí, že jejich vojenské jednotky v Sýrii pouze radí místním silám a nezasahují do bojů. Přesto se objevily jejich záběry se zbraněmi. Co o tom soudí Maloof?

„Jsou tam, aby radily a pomáhaly, ale musí se také samy bránit, stejně jako poskytování výcviku Kurdům si nevyhnutelně žádá použití toho vybavení,“ konstatuje expert. Podotýká, že je nezpochybnitelné, že USA mají v Sýrii pozemní vojska v podobě zvláštních sil. Osobně prý mluvil se zástupci syrských Kurdů ve Washingtonu, kteří mu potvrdili, že tyto jednotky pouze nepomáhají, ale ve skutečnosti se angažují v boji.

Maloof odkazuje na nedávný případ, kdy došlo k zabití důstojníka speciálních jednotek v přímém střetu s militanty z organizace Islámský stát (IS). „Zapojují se do konfliktu, ale jejich primární rolí je poradenství a výcvik,“ zdůrazňuje analytik. Dodává však, že američtí vojáci jsou v Sýrii na frontových liniích, což je jediný způsob, jakým se mohou ujistit, že plní svou misi a budou schopni přispět k porážce IS.

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

„Ve skutečnosti mi jeden z Kurdů řekl, že jsou poměrně úspěšní, že jsou schopní porážet IS díky výcviku a pomoci, které dostávají,“ pokračuje Maloof. To podle něj v jistých případech vyžaduje přímou akci důstojníků speciálních jednotek.  

Odborník konstatuje, že americké jednotky mají ke své činnosti zmocnění a posunují se pouze frontové linie – to co je momentálně frontou, může být za chvíli týlem syrského konfliktu. To byl podle Maloofa i nedávný případ zabití příslušníka amerických jednotek SEAL Charlese Keatinga, kdy IS napadl týl kurdských sil, a Američané se tak ocitli v přímém boji, kdy měl nepřítel k dispozici větší palebnou sílu.

Američtí vojáci nejsou v Sýrii za účelem účasti v boji, zdůrazňuje expert. Dodává však, že jejich přítomnost na poblíž bojových linií k zapojení do akce nevyhnutelně vede. Odkazuje na prohlášení amerického plukovníka Stevea Warrena působícího v Iráku, který účast vojáků USA v bojích připustil, přestože hlavním cílem jejich tamního působení zůstává poradenství a pomoc.

Maloof konstatuje, že zatím neexistují náznaky o nasazení soukromých amerických vojenských kontraktorů na blízkovýchodním bojišti, byť tuto možnost zcela nevylučuje. Na druhou stranu vysvětluje, že přítomní američtí vojáci se nepochybně snaží v Sýrii zapadnout, a proto například nosí uniformy kurdských jednotek, s nimiž spolupracují. Analytik též podotýká, že o skvělém vybavení těchto sil nemůže být pochyb.

„Jsou tam taky od toho, aby naváděli letadla při zasahování cílů,“ pokračuje Maloof. Doplňuje, že kurdská delegace, která před zhruba dvěma týdny navštívila Washington, apelovala na ještě silnější vojenskou i humanitární pomoc, jelikož se kurdským jednotkám nedaří plně zajistit oblast okolo samozvané metropole IS v Rakce. Analytik tvrdí, že reakce amerického ministerstva zahraničí byla v této otázce zdvořilá, avšak nezávazná.

Turecký faktor

Důvod odborník spatřuje v geostrategické a politické rovině a především v pozici Turecka, které americko-kurdskou spolupráci velmi bedlivě sleduje. „Je však realitou, že Kurdové jsou jediní, kdo se skutečně angažuje v pozemních bojích; částečně ještě Arabové,“ vysvětluje Maloof. Tyto síly podle něj obsazují oblast kolem Rakky. Kurdové přitom věří, že oblast je již natolik zabezpečená, že tam mohou přesouvat některé dříve vysídlené obyvatele a zajišťovat jim ochranu, dodává analytik.  

Turecko považuje Lidové obranné jednotky za teroristickou skupinu, ale američtí vojáci nosí jejich odznaky. Považuje to Maloof za provokaci?

„Nejde nezbytně o provokaci, ale reprezentuje to potenciální štěpící čáru mezi americkými zájmy a tureckými zájmy,“ odpovídá expert. Deklaruje, že americkým zájmem je podporovat pozemní jednotky bojující proti IS a účelově tedy neprohlásily Lidové obranné jednotky za teroristickou organizaci. Tou dle odborníka skupina ve skutečnosti není, navzdory svým vazbám na extremistickou Stranu kurdských pracujících.

Turecký prezident Receep Erdogan zastává vůči všem Kurdům ve svém zemi fakticky stejný postoj, což přináší stále větší problémy, soudí Maloof. „Takže Erdogan vytváří z Kurdů svůj vlastní problém a myslím, že to přeroste v plnohodnotný konflikt v jihovýchodním Turecku, pokud to bude pokračovat,“ varuje expert. To je podle něj důvod, proč kurdští zástupci navštívili před několika týdny americkou metropoli, přičemž představitelé USA k nim v otázce posílení americké vojenské pomoci přistupovali zdvořile, ale nic konkrétního nepřislíbili.   

„Tato vojenská pomoc však bude pokračovat tak dlouho, dokud tam budou naši chlapci a budou je podporovat v rámci své výcvikové a poradní role,“ uvádí analytik. Odkazuje na prohlášení Petera Cooka, mluvčího Pentagonu, který se s ohledem na tureckou reakci snaží vyjadřovat velmi diplomaticky v otázce poskytnutí plné vojenské pomoci Kurdům. „Dle mého osobního názoru bychom (Spojené státy) tak měli učinit,“ uzavírá Maloof.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu

Ve čtvrtek provedl Izrael letecké útoky na syrské přístavní město Latakia, jak informovala syrská státní média. Výsledkem těchto útoků bylo několik požárů, přičemž podle Syrského pozorovacího centra pro lidská práva (SOHR) byly útoky zaměřeny na sklady zbraní v Latakii. 

Více souvisejících

Sýrie USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

včera

16. listopadu 2024 22:24

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

16. listopadu 2024 22:18

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno 16. listopadu 2024 22:04

Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová

Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy