Z mocného chalífy je uprchlík. Vůdce IS Bagdádí je na tom zle, jeho dopadení ale nebude snadné

Bagdád – Vůdce Islámského státu Abu Bakr al-Bagdádí na tom není právě nejlépe. Jeho skupina je na pokraji ztráty dvou hlavních center svého chalífátu. Ale i když je vůdce skupiny na útěku, může trvat dlouhé měsíce nebo roky, než bude dopaden nebo zabit, varují odborníci.

Bojovníci Islámského státu jsou velmi blízko porážky, brzy zřejmě přijdou o Mosul v Iráku i Rakku v Sýrii. Podle expertů už se Bagdádí nenachází ani v jednom z nich – zřejmě se skrývá někde v poušti. „Nakonec, když budou jeho lidé buď zabiti nebo zajati, nebude moci zůstat v podzemí,“ myslí si Lahur Talabany, vedoucí boje proti terorismu regionální vlády Kurdistánu v severním Iráku. „Ale bude to až za pár let,“ řekl agentuře Reuters.

Jednou z hlavních obav Bagdádího je zajistit, aby jej lidé kolem něj nezradili za odměnu 25 milionů dolarů, kterou na něj vypsali ve Spojených státech, říká Hisham al-Hashimi, který radí vládám na Středním východě v islámských státních záležitostech. „Když nebude mít žádnou zemi, které by vládl, nemůže si již nárokovat titul chalífa,“ řekl Hashimi. „Je to člověk na útěku a počet jeho příznivců se zmenšuje, jak ztrácí území.“

Irácké síly už získaly zpět velkou část Mosulu, který IS držel od června 2014 a kde se Bagdádí krátce poté prohlásil za chalífu a vůdce všech muslimů. Rakka, jeho hlavní město v Sýrii, je téměř obklopeno koalicí syrských Kurdů a arabských skupin.

Bagdádí, vlastním jménem Ibrahim al-Samarrai, je šestačtyřicetiletý Iráčan, který se v roce 2013 odtrhl od Al-Káidy – tedy dva roky po dopadení a zabití vůdce skupiny Usámy bin Ladina, uvádí agentura Reuters. Vyrůstal v náboženské rodině, studoval islámskou teologii v Bagdádu a připojil se k salafistickému džihádistickému povstání v roce 2003. Byl chycen Američany, kteří ho o rok později propustili.

Podle Hashimiho je vůdce IS plachý a rezervovaný, nedávno prý uprchl do řídce osídlené oblasti na hranici Iráku a Sýrie, kde lze snadno odhalit drony i cizince. Americké ministerstvo pro boj proti terorismu na něj vypsalo odměnu 25 milionů dolarů – tedy stejně vysokou odměnu, jako byla vypsána na bin Ládina a bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna, a která je stále vypsána na bin Ládinova nástupce Ajmána Zavahrího. Ani Husajn ani bin Ladin sice zrazeni nebyli, odměna jim ale komplikovala pohyb a komunikaci.

„Odměna vytváří obavy a napětí, omezuje jeho pohyb a omezuje počet strážných,“ vysvětluje Fadhel Abu Ragheef, odborník na extremistické skupiny z Bagdádu. „Nemůže zůstat déle než 72 hodin na jednom místě.“ I proto je Bagdádí „nervózní a velmi opatrný při svých pohybech,“ řekl Talabany, jehož jednotky jsou přímo zapojeny do boje proti IS „Jeho kruh důvěry je stále menší.“

Jeho poslední projev byl vydán v listopadu, dva týdny poté, co vypukly boje o Mosul. Tehdy vyzval své stoupence, aby bojovali proti nevěřícím a aby prolili potoky jejich krve. Američtí a iráčtí představitelé věří, že opustil operační velitele a skalní stoupence bojující v bitvách o Mosul a Rakku a soustředil se na své vlastní přežití. Místo jeho současného pobytu není možné potvrdit. Bagdádí nepoužívá telefony a má jen hrstku schválených kurýrů ke komunikaci se svými dvěma hlavními pobočníky - Ajádanem al-Obaidim, jeho ministrem obrany, a Ayadem al-Jumailim, který na starosti bezpečnost. Podle nepotvrzené zprávy irácká státní televize z dubna byl Jumaili zabit.

Bagdádí se pohybuje v obyčejných autech nebo pick-upech, které používají zemědělci, mezi úkryty na obou stranách irácko-syrské hranice, cestuje jen s řidičem a dvěma bodyguardy, tvrdí Hashimi. Tento region je dobře znám jako líheň sunnitského povstání proti americkým silám, které napadly Irák. Všichni nesunnité i sunnité, kteří nesouhlasí s jeho extrémní verzí islámského práva, tu čelí pronásledování a jsou veřejně bičováni a popravováni.

Zatím poslední oficiální zpráva o Bagdádím pochází z 13. února od irácké armády, které provedla útok na dům, jenž byl považován za místo setkání dalších velitelů IS v západním Iráku. Celkově lze říci, že Islámskému státu stále zbývá 8000 bojovníků, z toho 2000 cizinců z ostatních arabský států, Evropy, Ruska a Střední Asie, myslí si Abu Ragheef.

„Je to malé množství ve srovnání s desítkami tisíc bojovníků, které působily v obou zemích, ale je to síla, se kterou je třeba počítat. Je složená z těch nevěrnějších, které nemají co ztratit, skrývají se uprostřed civilistů a nadměrně využívají pastí, miny a výbušniny,“ řekl. Americká vláda vytvořila společnou bojovou jednotku, jejímž cílem je vystopovat Bagdádího, která je složena ze speciálních sil, CIA a dalších příslušníků amerických zpravodajských služeb.

I tak bude trvat dlouho, než bude vymazán jeho vliv, varuje Talabany. „On je stále považován za vůdce IS a mnozí i za něj i nadále budou bojovat, I v případě jeho zabití nebo zajetí bude jeho dědictví - a dědictví IS - trvat, dokud nebude vyřešen problém radikálního extremismu,“ dodává.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Irák Sýrie

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 43 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy