Úder na Sýrii? Trump riskuje vše, varuje důstojník

NÁZOR - Poslední dny ve Washingtonu připomínají filmový trhák Kmotr z roku 1972, deklaruje vojenský analytik a konzultant Douglas MacGregor. Bývalý plukovník americké armády v komentáři pro server National Interest tvrdí, že americký prezident Donald Trump dělá co může, aby napodobil postavu mafiána Sonnyho Corleoneho.

Mrak násilí se šíří Blízkým východem

Stejně jako Corleone je Trump v zajetí fanatické potřeby jednat, je odhodlán potrestat "zlosyny" v Sýrii za údajných chlorový plynový útok a říká svému kabinetu, že ti, kdo čin spáchali - Asad a dokonce i Putin - budou hnáni k zodpovědnosti, poukazuje konzultant a cituje Trumpova slova: "Každý zaplatí. On zaplatí. Každý zaplatí."   

Zastánci vojenského řešení zahrnují známé postavy, přičemž většinou jde o Trumpovy nejzarytější kritiky, kteří chybně přisuzují vinu za dění v Sýrii chronické neschopnosti Washingtonu zasáhnout v tamní občanské válce, uvádí MacGregor. Vysvětluje, že jde o odraz převládající "globální" intervencionalistické "moudrosti" jdoucí napříč politickým spektrem amerického establishmentu, podle něhož bombardování Sýrie přinutí válčící strany přijmout americké požadavky na slušné ukončení krvavé občanské války, v níž všichni zúčastnění praktikují taktiku spálené země.

"Intervencionalisté jsou bezpochyby přesvědčení, že Trumpovo nasazení americké vojenské síly vyústí v tolerovatelný politický kompromis umožňující rozličným skupinám v Sýrii - Arabům, Kurdům, ši'ítům, drúzúm a sunnitům - žít pokojně v harmonickém, sekulárním, demokratickém státě," píše vysloužilý důstojník. Ptá se však, zda toto nastalo po amerických vojenských zásazích v Iráku, Libyi a Afghánistánu.

Trump proti tomu dobře ví, že bombardování Sýrie je přesně tím typem vojenské akce, které od roku 2001 posilují americké protivníky v regionu a oslabují spojence, deklaruje MacGregor. Připomíná, že rozhodnutí z roku 2003 napadnout Irák, zemi okupovat, rozložit její armádu a vládnout za pomoci americké vojenské síly, uspíšilo zhroucení řádu v regionu a americká vojenská okupace dosadila nastolila v Bagdádu ši'ítskou diktaturu, která podřídila Irák Íránu.

Výsledkem je mrak násilí, který se šíří Blízkým východem a severní Afrikou, tedy regionem charakterizovaným nerozvinutými ekonomikami, stagnující společenskou strukturou a obyvateli, kteří se definují na základě náboženských sekt a etnické a kmenové identity, nikoliv na základě umělých diktatur vytvořených po otřesu dekolonizace, konstatuje analytik. Dodává, že ať již malý, zranitelný, lehce vyzbrojený americký kontingent čítající 2000 vojáků zůstane v Sýrii šest měsíců, nebo neopak šest let, o budoucnosti země nerozhodne Washington.

Mocnosti nejsou povstalci

Sýrii si rozdělí Moskva, Ankara, Teherán a Damašek, případně zabředne do nekonečné etnické a náboženské války, očekává bývalý voják. Soudí, že rozvíjející se souboj o kontrolu severovýchodní Sýrie mezi Tureckem a Íránem naznačuje malou pravděpodobnost, že americké bombardování přinese cokoliv jiného než upevnění nepřirozených aliancí Ruska, Turecka a Íránu.  

"Jako úspěšný byznysmen prezident (Trump) ví, že bez ucelené obchodní strategie spojené s realistickým přehledem o trhu korporace přicházejí o peníze, umdlévají a umírají," pokračuje MacGregor. Sýrii přirovnává k trhu, kde cizinci investují na vlastní nebezpečí, a proto je Trumpův instinkt opustit zemi co nejrychleji správný, navíc vliv Islámského státu vždy závisel na schopnosti dobýt a držet území, což je nyní minulostí.

Za další důvod, proč se Trump nechce zaplést v Sýrii spočívá podle konzultanta v premise "Amerika na prvním místě", pro jejíž úspěch musí být nejprve úspěšné Trumpovo prezidentství. Největším nebezpečím pro Trumpovo prezidentstvím je momentálně obnovení neochoty Washingtonu panující od roku 1991 uznat jakékoliv regionální řešení na Blízkém východě, které by nebylo vytvořeno americkou vojenskou silou, varuje MacGregor. Dodává, že hrozí ničivý střet s triumvirátem mocností, které mají v Sýrii konkrétní hmatatelné strategické zájmy - s Ruskem, Íránem a Tureckem.     

Na rozdíl od slabých povstalců, kterým Američané čelili od roku 2001 mají uvedené země silné letectvo, protivzdušnou obranu a námořnictvo, podotýká analytik. Připouští, že pro agresivního vrchního velitele není nikdy snadné odmítat ofenzivní tahy, ale jakákoliv výrazná vojenská akce v Sýrii přináší riziko konfrontace s uvedenými mocnostmi za strategických podmínek, které nejsou pro USA příznivé.

Navíc, americká vojenská akce jednoduše není v souladu s aktuálním významem Sýrie pro zájmy Spojených států, připomíná MacGregor. "Od prezidenta Trumpa by bylo moudré dbát rady Toma Hagense Sonnymu Corleonemu - jinak riskuje, že jeho dědictví bude rozdrceno za pochodu, stejně jako Sonnyho," uzavírá konzultant.    

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu

Ve čtvrtek provedl Izrael letecké útoky na syrské přístavní město Latakia, jak informovala syrská státní média. Výsledkem těchto útoků bylo několik požárů, přičemž podle Syrského pozorovacího centra pro lidská práva (SOHR) byly útoky zaměřeny na sklady zbraní v Latakii. 

Více souvisejících

Sýrie USA (Spojené státy americké) Donald Trump Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 2 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy