Kombinace první světové a studené války? Boje v Sýrii jsou nejhorší konflikt 21. století?

Damašek – Již od roku 2011 plní události v Sýrii stránky českých i světových médií. Jde o nepřehledný konflikt, jež si vyžádal obrovské množství obětí a miliony lidí vyhnal ze svých domovů. V čem je syrská občanská válka tak specifická a proč se Sýrie přeměnila na jedno velké bitevní pole? Odpověď hledá web The National Interest.

Když americký prezident Donald Trump obhajoval úder na syrské cíle, uvedl mimo jiné, že díky hrůzám první světové války se svět rozhodl zakázat chemické zbraně. Syrský konflikt ale nepřipomíná pouze první světovou válku. Tím, že se v něm vlastně zprostředkovaně utkávají Spojené státy a Rusko, připomíná i válku studenou. A svojí rozdrobeností a pustošivou povahou zase dává vzpomenout na válku třicetiletou, jež v první polovině 17. století sžírala Evropu.

Jak již bylo naznačeno, syrský konflikt je důležitý i tím, jak se v něm angažují různé mocnosti. A nejde zdaleka jen o Rusko nebo USA. Do bojů se zapojilo i Turecko nebo Írán, čili regionální mocnosti, jež v regionu prosazují svoje zájmy. Zatímco Turci konfliktu využili k alespoň částečné pacifikaci kurdských sil na jih od svých hranic, Írán jednoznačně profituje z chaosu a nestability jež vleklá občanská válka do regionu přinesla.

Teheránský režim byl téměř od počátku konfliktu politickým spojencem Bašára Asada. Asadovy vojenské porážky v prvních fázích války ale Írán donutily zasáhnout do konfliktu i vojensky. Na jeho straně se do bojů zapojila mimo jiné i teroristická organizace Hizballáh, jež tak bojuje na straně Bašára Asada, jež je spojencem Ruska, jež v regionu oficiálně bojuje proti terorismu. Situace v Sýrii je, jak vidno, velmi zamotaná.

I když Bašár Asad konflikt nakonec vyhraje (čemuž v tuto chvíli vše nasvědčuje), jeho dlouhou válkou zdecimovaná armáda nebude schopna kontrolovat dobytou zemi sama. Dá se tak očekávat, že v Sýrii zůstanou íránské ozbrojené složky. Pozice Íránu v regionu tak velmi posílí. Tato vyhlídka konec konců k zásahu do konfliktu donutila i Izrael, jež několikrát letecky napadl íránské pozice.

Do války se zapojily i Spojené státy. Za vlády Baracka Obamy začali Američané podnikat letecké údery za účelem likvidace teroristů z ISIS. Rovněž zřídili v Sýrii své výcvikové tábory a tajné základny a dle dostupných informací investovali nemalé prostředky do výcviku opozičních vojáků a kurdských bojovníků. Ti měli za cíl jednak porazit ISIS a také odstranit Asadův režim. K přímému úderu na Asadovy síly ale Obama nikdy nesáhl, a to ani v roce 2013, kdy syrský režim pravděpodobně spáchal plynové útoky.

Své zájmy má v syrském konfliktu i Rusko. Blízký spojenec Bašára Asada se do války zapojil poté, co se konflikt na Ukrajině přestal vyvíjet podle jeho představ. Ruské zájmy v ukrajinském konfliktu nebyly plně prosazeny a Vladimiru Putinovi hrozilo, že se na domácí politické scéně stane terčem kritiky.

Ruské působení v Sýrii je (naštěstí pro Putina) o něco úspěšnější než ukrajinská kampaň. Rusům se podařilo navázat styky s tradičními spojenci USA jako je Egypt, Turecko nebo Saudská Arábie. Ruská federace se také prostřednictvím zapojení do syrské občanské války snaží prezentovat jako globální mocnost. 

Související

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás

Americký prezident Donald Trump se v saúdskoarabském Rijádu nečekaně setkal se syrským přechodným prezidentem Ahmedem al-Šárou jen krátce poté, co přislíbil první kroky ke zmírnění sankcí vůči Damašku. Ačkoliv Bílý dům označil schůzku za pouhou „zdvořilostní návštěvu“, její politický význam je nesporný. Washington tím vysílá silný signál Teheránu, že Spojené státy jsou připraveny jednat s jeho spojenci i bez účasti Íránu.
Donald Trump a Ahmad Šara

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů

Prezident Spojených států Donald Trump dnes v saúdskoarabském Rijádu jednal se syrským prezidentem Ahmadem Šarou, který byl ještě před půl rokem považován za mezinárodně hledaného džihádistu s odměnou 10 milionů dolarů vypsanou na jeho dopadení. Schůzka trvala půl hodiny a podle amerického Bílého domu byla „velmi pozitivní po všech stránkách“.

Více souvisejících

Sýrie Bašár Asad Syrská krize USA (Spojené státy americké) Rusko Írán Turecko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 51 minutami

před 1 hodinou

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 3 hodinami

Vědci, ilustrační foto

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

MS v hokeji

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí

Rusko se záhadným způsobem ocitlo na čele žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF), ačkoli se posledních tří mistrovství světa vůbec neúčastnilo. Za každý z těchto tří šampionátů mu však byly přiznány body odpovídající třetímu místu, a to bez jakéhokoli sportovního výkonu či účasti. Tato situace je zcela neudržitelná. Pokud se v budoucnu Rusko a Bělorusko vrátí do mezinárodního hokeje, měla by je IIHF zařadit do nižších divizí. Tam by si měly svou pozici vybojovat znovu, stejně jako to musí činit všechny ostatní reprezentace.

včera

Jana Černochová

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu

V úterý odpoledne došlo v centru Prahy k dopravní nehodě, které se účastnila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Incident se odehrál na křižovatce ulic Revoluční a Dlouhá, kde se srazila dvě vozidla. Podle dostupných informací nebyl při nehodě nikdo zraněn.

včera

Ilustrační foto

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže

Slovenská režisérka Zuzana Piussi před nedávnem otevřela kauzu, jíž lze jen stěží uvěřit. České soudy v některých případech uznávají pachovou stopu jako dostatečný nepřímý důkaz k odsouzení. Paradoxem je, že v jiných kauzách nepřímé důkazy vyšetřovatelé prakticky ignorují, jak ukazuje zkušenost mediální společnosti INCORP v případu odcizení několika miliard korun. Tento rozdílný přístup vyvolává vážné pochybnosti o rovnosti před zákonem a o tom, zda česká justice měří všem stejně.

včera

euro, ilustrační fotografie

Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát

Evropská unie se chystá dát zelenou přijetí Bulharska do eurozóny. Pokud půjde vše podle plánu, země se stane 21. členem měnové unie od 1. ledna 2026. Evropská komise a Evropská centrální banka (ECB) oznámí své finální hodnocení ve zprávě, která bude zveřejněna příští středu. Uvedlo to několik úředníků pro server Politico.

včera

včera

Vladimir Putin

Medveděv odhalil Putinovy cíle. Nárazníkovou zónu chce vytvořit na celé Ukrajině

Ruský vládce Vladimir Putin minulý týden oznámil, že ozbrojené síly Ruské federace vytvářejí podél hranic s Ukrajinou takzvanou „bezpečnostní nárazníkovou zónu“. Co si však pod tímto pojmem představit v ruském pojetí, zůstává krajně nejasné – a ještě méně zřetelné je, co dnes vlastně Moskva považuje za ukrajinské hranice. 

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz pohrozil zastavením evropských fondů Slovensku, Fico ostře zareagoval

Německý kancléř Friedrich Merz otevřeně varoval Slovensko a Maďarsko, že pokud budou nadále vybočovat ze společného směřování Evropské unie, může dojít až k pozastavení evropských fondů. Na pondělním fóru WDR Europaforum podle agentury Bloomberg uvedl, že Unie má k dispozici nástroje, jak reagovat na porušování zásad právního státu, včetně zastavení finanční podpory.

včera

Ilustrační foto

S internetovými podvody se roztrhl pytel. Lidé přicházejí o statisíce a pachatelé mizí beze stopy

Kybernetická kriminalita nabírá v Česku na síle – podvodníci mění taktiky, ale stále spoléhají na lidskou důvěřivost, spěch a nepozornost. WhatsApp, e-mail, falešné portály či napodobeniny známých značek – to vše jsou nástroje, které zločinci zneužívají k manipulaci, vydírání a finančním podvodům. Oběťmi se stávají lidé všech věkových kategorií. Pachatelé se vydávají za příbuzné, úředníky, zamilované partnery i obchodníky s auty. Společné mají jedno: z principu nekomunikují osobně a po inkasu peněz mizí beze stopy.

včera

včera

Bouří se OSN i desítky států. Proč je izraelský plán na distribuci humanitární pomoci pro Gazu terčem kritiky?

Izraelský plán na nový systém distribuce humanitární pomoci pro Gazu vyvolal vlnu mezinárodní kritiky. OSN i desítky států varují, že se jedná o porušení mezinárodního práva, které ohrožuje životy civilistů a podrývá základní principy humanitární pomoci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy