Anexe údolí Jordánu? Izraelský plán by měl zdrcující dopady na Palestince

Obyvatelé palestinské vesnice Fasáil u Jericha po generace pásli svá stáda na stráních a v nížinách údolí řeky Jordán. Dnes tamní muži pracují v moderních farmách osadníků. Pastviny na obou březích biblické řeky pohltily židovské osady nebo je oplotili izraelští vojáci.

Místo aby vyhnali ovce na pastvu, vstávají Palestinci před úsvitem a za tři dolary na hodinu (71 korun) pracují pro osadníky. Nebo se stěhují pryč, napsala k situaci na území, které chce Izrael anektovat, píše agentura AP.

"Všichni tady pracují v osadách, nic jiného tu není. Když má někdo peníze, odejde jinam, kde má budoucnost," řekl člen obecní rady a majitel malého obchodu Ijád Taamra.

Palestinci mají obavy, že stejný osud čeká i další vesnice v údolí, pokud Izrael přikročí k anexi tohoto území, jež představuje zhruba čtvrtinu okupovaného Západního břehu Jordánu. V budoucím státu, s nímž Palestinci na Západním břehu Jordánu počítali, mělo být hlavním zdrojem obživy. Anexi, jež má zahrnout také židovské osady, připravuje izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Řekl, že Izrael zabere půdu, ne její obyvatele, kteří jsou na ní ale závislí. Mají podle něj zůstat v "enklávě", v níž bude platit omezená samospráva, přičemž Izrael zajistí bezpečnost. Málokdo z těchto Palestinců získá občanství, takže jejich právní status bude nejasný. Ztráta půdy lidi závislé na zemědělství a pastevectví vyžene z domovů.

Vysloužilý izraelský armádní velitel Šaul Arieli byl při demarkaci území v rámci mírového procesu v 90. letech. Odhaduje, že Palestinci novým izraelským krokem přijdou o 280 kilometrů čtverečních soukromých pozemků. Na základě dosud známých map k anexi očekává, že Izrael vytyčí novou 200kilometrovou hranici mezi údolím Jordánu a zbytkem Západního břehu a další 60kilometrovou kolem palestinského Jericha. Izrael zabere další půdu, přičemž obydlené oblasti se ocitnou mimo nové hranice.

Poradce Norské rady pro uprchlíky Itay Epshtain se domnívá, že Palestinci přijdou o ochranu, protože izraelské soudy nebudou povinny zohledňovat mezinárodní zákon vztahující se na vojensky okupované území. Palestinci nebudou patřit pod ochranu vojenského velitele a nebudou mít možnost se hájit u nejvyššího soudu ani nijak napadnout rozhodnutí izraelské vlády.

V údolí Jordánu jich žije 60.000, avšak 90 procent tamního území spadá do takzvané oblasti C, jak se rozhodlo v 90. letech. Tato zóna tvoří tři pětiny Západního břehu Jordánu a je zcela pod izraelskou kontrolou. V údolí Jordánu do ní spadají vojenské oblasti a asi 50 zemědělských osad s 12.000 Izraelci. Palestinci se na toto území nedostanou, a i když na něm vlastní pozemky, nemohou na nich bez vojenského povolení stavět ani budovat studně. V letech 2009-2016 byla z 3000 žádostí kladně vyřízena jenom dvě procenta. Cokoli postaveného bez povolení od přístavku po stan nebo kůlnu pro zvířata může armáda zlikvidovat. "Když vykopete studnu, druhý den ji zalijí (Izraelci) betonem. Mohou to území anektovat a nám nedají rovnocenná práva. Budou se snažit nás odtud dostat pryč," řekl Haní Sáida z vesnice Al-Audžá.

Kanadsko-palestinský obchodník Abdal Málik Džábir z údolí Jordánu vyváží datle a říká, že získat povolení ke stavbě je oříšek i pro velké investory. "Neexistuje, aby si obyčejný zemědělec mohl dovolit výdaje a zvládl ty komplikace," řekl. Má vlastní území a požádal o povolení postavit na něm moderní balírnu datlí. Strávil tím dva měsíce a utratil 35.000 dolarů, ale dozvěděl se, že armáda s tím pozemkem počítá jako s výcvikovou oblastí. I když tam žijí zemědělci a půdu obdělávají. Anexe podle Džábira odřízne dělníky od polí a provozů jeho podniku a zkomplikuje export.

V Evropě a arabských státech plán anexe vyvolal velkou kritiku, v údolí Jordánu a na Západním břehu byla reakce klidnější. "Od roku 1967 (okupace Západního břehu) je všechno - pitná voda, voda na závlahu, hranice, přechody, silnice, území v zóně C, vstupy do měst - pod kontrolou Izraele. Na tom se nic nezmění," řekl Haníův bratranec Muhannad.

Jeho rodina vlastí pozemky severně od Al-Audžá. Mají rozlohu tří kilometrů čtverečních a táhnou se až k řece. Armáda je po okupaci Západního břehu ohraničila jako vojenské území a rodina musela odejít. Jezdí se na ně dívat z kopců nad údolím a před 15 lety spatřili řady čerstvě vysázených datlovníků a vedle židovskou osadu. O několik let později se jeden z příbuzných dostal na izraelskou stavbu na tom místě a vyfotografoval domky, v nichž kdysi předci žili a bratranci vyrostli. "Viděli jsme své hliněné domy, stále tam stojí," řekl Muhannad.

Související

Palestina

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil

Podle experta Michaela Barrona by oficiální uznání Palestiny jako státu jednoznačně potvrdilo právo Palestinské samosprávy (PA) na těžbu zemního plynu z ložiska Gaza Marine. Tato naleziště, která by podle něj mohla generovat až 4 miliardy dolarů v příjmech při současných cenách, by mohla Palestincům přinést roční výnos až 100 milionů dolarů po dobu 15 let – a tím snížit jejich závislost na zahraniční pomoci.
Pásmo Gazy

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky

Plán izraelského ministra obrany Israela Katze přesunout až 600 000 Palestinců do nově vytvořeného „humanitárního prostoru“ na troskách města Rafah vyvolal vážné obavy ze strany právních expertů, mezinárodních organizací i humanitárních pracovníků. Podle právničky Shannon Bosch z Edith Cowan University může jít o krok, který naplňuje definici válečného zločinu a zločinu proti lidskosti.

Více souvisejících

palestina Izrael Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

včera

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí

Významná evropská diplomatka obvinila Spojené státy vedené prezidentem Donaldem Trumpem z podkopávání mezinárodního úsilí o nalezení a záchranu tisíců ukrajinských dětí unesených ruskými silami od počátku války na Ukrajině v roce 2022. Dle jejích slov americké škrty v zahraniční pomoci a sankce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) komplikují práci institucí sledujících osudy těchto dětí.

včera

Lamine Yamal

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě

Talent, jaký tady dlouho nebyl. Tím je určitě v současném světovém fotbale považován španělský útočník Lamine Yamal, který brázdí fotbalové trávníky na profesionální scéně už od svých patnácti let, kdy si ho Barcelona poprvé vytáhla do svého A-týmu. Před několika dny vstoupil mezi dospělé, když oslavil své osmnácté narozeniny. A jaksepatří, oslavu uspořádal velikou, avšak v mnohém pro někoho i divokou. Natolik, že se na ni zaměřilo španělské ministerstvo sociálních práv, které vyšetřuje, zda během ní nebyl porušen zákon.

včera

včera

Humanitární pomoc v Pásmu Gazy

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc

V neděli zahynulo při izraelské střelbě v Pásmu Gazy nejméně 73 Palestinců, kteří se pokoušeli získat humanitární pomoc. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v Gaze, podle nějž bylo dalších přibližně 150 lidí zraněno. Incident patří k nejtragičtějším událostem posledních týdnů, kdy byli civilisté opakovaně zabíjeni při čekání na základní potraviny a pomoc.

včera

Do Brna se na MotoGP sjely tisíce aut

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1

Policie České republiky dnes odpoledne na svém oficiálním účtu na síti X (dříve Twitter) varovala řidiče před velmi hustým provozem na dálnici D1 a v jejím širším okolí. Situaci podle policejního vyjádření komplikuje nejen čas letních dovolených, ale především příliv fanoušků odjíždějících po skončení závodního víkendu.

včera

Shein, ilustrační fotografie

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein

Evropská unie plánuje výrazně zpřísnit kontrolu a regulaci čínských e-shopů Temu a Shein. Podle eurokomisaře pro spravedlnost Michaela McGratha ohrožují tyto platformy bezpečnost spotřebitelů i poctivé evropské podnikatele. A jeho postoj je jasný: „Jsem odhodlaný zasáhnout.“

včera

Homs, kdysi chlouba Sýrie, dnes jen trosky a ruiny

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA

Smrtící násilí, které se během posledního týdne rozhořelo na jihu Sýrie, si podle syrské exilové organizace SOHR (Syrská observatoř pro lidská práva) vyžádalo už více než 1 000 obětí. Krvavý konflikt mezi Druzskými milicemi, sunnitskými beduíny, vládními silami a ozbrojenými kmeny byl navíc zkomplikován izraelskými nálety a obviněními z válečných zločinů, včetně hromadných poprav civilistů.

včera

včera

Anna Nětrebková, ruská operní pěvkyně, autor: Manfred Werner

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia

Více než tři roky po začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává kulturní sféra v Evropě intenzivně sledovaným prostorem – a pro mnohé i bitevním polem. Umělci spjatí s režimem ruského prezidenta Vladimira Putina byli dosud v evropských kulturních institucích vesměs vytlačováni do pozadí. Tato nepsaná dohoda se však letos v létě začíná drolit. Některé z nejprestižnějších evropských scén dávají prostor právě těm ruským umělcům, kteří mají vazby na Kreml.

včera

Donald Trump

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá

Ve středu se prezident Donald Trump znovu ukázal v celé své kontroverzní podobě – a potvrdil tak, proč na jednu stranu rozděluje Ameriku, a na druhou si stále drží pevné jádro věrných podporovatelů. Jeho den byl plný provokativních prohlášení, osobních útoků a výpadů vůči institucím, přičemž jen málo z toho mělo přímou spojitost s každodenními problémy běžných Američanů.

včera

včera

včera

Palestina

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil

Podle experta Michaela Barrona by oficiální uznání Palestiny jako státu jednoznačně potvrdilo právo Palestinské samosprávy (PA) na těžbu zemního plynu z ložiska Gaza Marine. Tato naleziště, která by podle něj mohla generovat až 4 miliardy dolarů v příjmech při současných cenách, by mohla Palestincům přinést roční výnos až 100 milionů dolarů po dobu 15 let – a tím snížit jejich závislost na zahraniční pomoci.

včera

19. července 2025 21:47

Volodymyr Zelenskyj

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ocitl pod rostoucí vlnou kritiky poté, co policie provedla razie v domě prominentního protikorupčního aktivisty Vitalije Šabunina. Tento krok znepokojuje nejen domácí opozici, ale i mezinárodní partnery Kyjeva, kteří varují, že země může opět sklouznout k autoritářskému způsobu vládnutí. Uvedl to prestižní server Financial Times s tím, že nejen Zelenskyj, ale i další vrcholní představitelé Ukrajiny čelí obviněním z autoritářských praktik.

19. července 2025 20:42

Ilustrační foto

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie

Evropské zdravotnické nevládní organizace čelí vážné krizi. Po rozhodnutí Evropské komise nezveřejnit výzvu k podávání žádostí o provozní granty pro letošní rok se desítky z nich ocitly bez klíčového financování. Některé už byly nuceny propustit zaměstnance, jiné zavírají kanceláře nebo zcela opouštějí Brusel. Situace vyvolává nejen obavy o přežití těchto organizací, ale i o dlouhodobé důsledky pro veřejné zdraví a demokratické fungování EU.

19. července 2025 19:28

19. července 2025 17:59

Policie USA

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí

Nejméně 30 lidí utrpělo zranění, když v sobotu brzy ráno vjel neznámý vůz do davu čekajícího před nočním klubem v losangeleské čtvrti East Hollywood. Podle místních hasičů se incident odehrál před hudebním podnikem The Vermont Hollywood.

19. července 2025 16:49

Benjamin Netanjahu

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí rostoucímu politickému tlaku poté, co jeho vládu opustila ultraortodoxní strana Šas kvůli neschválení zákona, který by osvobodil studenty náboženských škol od vojenské služby. Tento krok následoval po odstoupení šesti poslanců z partnerské strany Sjednocený judaismus Tóry. Vládní koalice tím ztratila většinu v parlamentu, což výrazně ztěžuje její fungování.

19. července 2025 15:45

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti

Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy