Činy Tálibánu zatím nesvědčí o tom, že by se hnutí změnilo, tvrdí velvyslanec

Činy Tálibánu z poslední doby nesvědčí o tom, že by se hnutí oproti své minulosti příliš změnilo. ČTK to řekl český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun. Tálibové se podle něj naučili využívat média a vystupují umírněně, převahu ale spíš má jejich militantní křídlo. Podle Balouna platí minimálně v Evropské unii konsenzus, že v dohledné době by s Tálibánem oficiální styky neměly být navázány.

V Afghánistánu po převzetí moci Tálibánem podle velvyslance neexistují významná centra vojenského odporu, rostou ale v poslední době protesty některých skupin obyvatel. Jednou z nejhlasitějších jsou ženy, kterým Tálibán znemožnil pracovat ve vládních úřadech nebo vést soukromé firmy. "Dalo by se říct, že ženské hnutí získává na síle a ženy jsou slyšet víc než muži," poznamenal Baloun.

Tálibán například oproti vydaným slibům neotevřel na rozdíl od chlapeckých dívčí školy. Nedodržel také slovo třeba při sestavení dočasné vlády, ve které sliboval zástupce menšin a žen. Žádná žena ale mezi 33 členy vlády není a 30 z nich jsou Paštuni.

Baloun poznamenal, že Tálibán se velice dovedně naučil používat média a i samotní tálibové vystupují jinak než v minulosti. "Snaží se budit zdání, že jsou jiní, než byli. Ale jejich činy nesvědčí o tom, že se příliš změnili. Což si myslím, že se ani moc nedalo očekávat," řekl velvyslanec. Podotkl, že pokud by Tálibán chtěl, mohl by některé slibované změny přijmout. Protože se tak ale nestalo, Baloun se domnívá, že ve vnitřně rozděleném hnutí má pravděpodobně převahu militantní křídlo.

Podle velvyslance v současné době minimálně v Evropské unii existuje shoda, že v dohledné doby by neměly být s Tálibánem navázány oficiální styky a už vůbec by neměla být uznána jeho vláda. "Já osobně se domnívám, že poté, co Tálibán předvádí v posledních dnech, tak že spíš to míří k tomu, že uznání bude trvat hodně dlouho, jestli vůbec k něčemu takovému dojde," dodal.

V samotném Afghánistánu je podle něj v současné době pro běžné obyvatele bezpečněji, protože Tálibán přestal vyvíjet svou povstaleckou činnost, na druhou stranu ale v posledních dnech došlo k několika incidentům zaměřeným proti Tálibánu. Jejich původcem je pravděpodobně extremistická organizace Islámský stát nebo podobné skupiny. Útočníci používají stejné prostředky jako v minulosti Tálibán, tedy například nástražné výbušné systémy a sebevražedné atentátníky. Zároveň mají Afghánci strach, protože Tálibán pokračuje v prohledávání domů bývalých vládních činitelů a jejich spolupracovníků. Lidé se proto obávají, co bude následovat.

Baloun se do České republiky vrátil v srpnu po evakuaci zastupitelského úřadu z Kábulu. Česká ambasáda tak v současné době působí z Prahy. Z Česka vede třeba jednání v rámci mezinárodní komunity, například vízovou agendu přebralo velvyslanectví v pákistánském Islámábádu. Budoucnost zastupitelského úřadu pro Afghánistán podle Balouna určí další vývoj situace. Některé státy mají "zvláštní vyslance" v katarském Dauhá, které se stalo v nedávné minulosti centrem komunikace s Tálibánem, Česko ale post zvláštního vyslance nikdy nevyužívalo, podotkl Baloun.

Podle předpisů Černínského paláce bude ambasáda fungovat tři měsíce po evakuaci z Česka, poté se rozhodne, co bude dál. Vedení ministerstva může rozhodnout o dalším pokračování činnosti velvyslanectví nebo jeho pravomoci může přenést na jiný zastupitelský úřad.

Související

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 2 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy