Činy Tálibánu zatím nesvědčí o tom, že by se hnutí změnilo, tvrdí velvyslanec

Činy Tálibánu z poslední doby nesvědčí o tom, že by se hnutí oproti své minulosti příliš změnilo. ČTK to řekl český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun. Tálibové se podle něj naučili využívat média a vystupují umírněně, převahu ale spíš má jejich militantní křídlo. Podle Balouna platí minimálně v Evropské unii konsenzus, že v dohledné době by s Tálibánem oficiální styky neměly být navázány.

Ilustrační foto

V Afghánistánu po převzetí moci Tálibánem podle velvyslance neexistují významná centra vojenského odporu, rostou ale v poslední době protesty některých skupin obyvatel. Jednou z nejhlasitějších jsou ženy, kterým Tálibán znemožnil pracovat ve vládních úřadech nebo vést soukromé firmy. "Dalo by se říct, že ženské hnutí získává na síle a ženy jsou slyšet víc než muži," poznamenal Baloun.

Tálibán například oproti vydaným slibům neotevřel na rozdíl od chlapeckých dívčí školy. Nedodržel také slovo třeba při sestavení dočasné vlády, ve které sliboval zástupce menšin a žen. Žádná žena ale mezi 33 členy vlády není a 30 z nich jsou Paštuni.

Baloun poznamenal, že Tálibán se velice dovedně naučil používat média a i samotní tálibové vystupují jinak než v minulosti. "Snaží se budit zdání, že jsou jiní, než byli. Ale jejich činy nesvědčí o tom, že se příliš změnili. Což si myslím, že se ani moc nedalo očekávat," řekl velvyslanec. Podotkl, že pokud by Tálibán chtěl, mohl by některé slibované změny přijmout. Protože se tak ale nestalo, Baloun se domnívá, že ve vnitřně rozděleném hnutí má pravděpodobně převahu militantní křídlo.

Podle velvyslance v současné době minimálně v Evropské unii existuje shoda, že v dohledné doby by neměly být s Tálibánem navázány oficiální styky a už vůbec by neměla být uznána jeho vláda. "Já osobně se domnívám, že poté, co Tálibán předvádí v posledních dnech, tak že spíš to míří k tomu, že uznání bude trvat hodně dlouho, jestli vůbec k něčemu takovému dojde," dodal.

V samotném Afghánistánu je podle něj v současné době pro běžné obyvatele bezpečněji, protože Tálibán přestal vyvíjet svou povstaleckou činnost, na druhou stranu ale v posledních dnech došlo k několika incidentům zaměřeným proti Tálibánu. Jejich původcem je pravděpodobně extremistická organizace Islámský stát nebo podobné skupiny. Útočníci používají stejné prostředky jako v minulosti Tálibán, tedy například nástražné výbušné systémy a sebevražedné atentátníky. Zároveň mají Afghánci strach, protože Tálibán pokračuje v prohledávání domů bývalých vládních činitelů a jejich spolupracovníků. Lidé se proto obávají, co bude následovat.

Baloun se do České republiky vrátil v srpnu po evakuaci zastupitelského úřadu z Kábulu. Česká ambasáda tak v současné době působí z Prahy. Z Česka vede třeba jednání v rámci mezinárodní komunity, například vízovou agendu přebralo velvyslanectví v pákistánském Islámábádu. Budoucnost zastupitelského úřadu pro Afghánistán podle Balouna určí další vývoj situace. Některé státy mají "zvláštní vyslance" v katarském Dauhá, které se stalo v nedávné minulosti centrem komunikace s Tálibánem, Česko ale post zvláštního vyslance nikdy nevyužívalo, podotkl Baloun.

Podle předpisů Černínského paláce bude ambasáda fungovat tři měsíce po evakuaci z Česka, poté se rozhodne, co bude dál. Vedení ministerstva může rozhodnout o dalším pokračování činnosti velvyslanectví nebo jeho pravomoci může přenést na jiný zastupitelský úřad.

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Izrael ostře kritizuje záměr USA otevřít konzulát pro styky s Palestinci

12.10.2021 12:40 Izrael bude i nadále odmítat plán Washingtonu znovuotevřít v Jeruzalémě konzulát, který sloužil pro…

Guterres vyčetl Tálibánu neplnění slibů. Afghánistánu hrozí humanitární…

11.10.2021 20:53 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů,…

Rozhovory s Tálibánem byly upřímné a profesionální, uvedla americká…

11.10.2021 11:48 Za "upřímné a profesionální" označilo americké ministerstvo zahraničí rozhovory s delegací…

Podle Kulhánka se do Česka vracejí horolezci, kteří uvízli v Pákistánu

10.10.2021 10:32 Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu.

Islámský stát útočí proti Tálibánu jeho vlastními taktikami

09.10.2021 10:25 Aktualizováno Noví afghánští vůdci z řad Tálibánu svrhli před více než měsícem vládu v Kábulu podporovanou…

Při výbuchu v afghánské mešitě zahynulo 55 lidí a 140 utrpělo zranění

08.10.2021 18:14 Aktualizováno Nejméně 55 mrtvých a 140 zraněných si podle nové bilance vyžádala dnešní exploze, která otřásla…

Pákistán zasáhlo silné zemětřesení. Nejméně 15 mrtvých

07.10.2021 08:26 Při silném zemětřesení na jihu Pákistánu v provincii Balúčistán dnes zemřelo nejméně 15 lidí,…

Související:

Právě se děje

reklama