NÁZOR: Další lockdowny jsou nevyhnutelné? Epidemiolog odkazuje na Izrael

Díky rychlému nástupu očkovací kampaně je Izrael letos jedním z nejsledovanějších dějišť koronavirové pandemie, konstatuje Michael Head v komentáři pro server The Conversation. Epidemiolog ze Southamtonské univerzity připomíná, že izraelské úřady již koncem února podaly alespoň jednu dávku vakcíny polovině obyvatelstva.

Ilustrační foto

Izraelský očkovací program v drtivé většině spoléhal na preparát firmy Pfizer, uvádí odborník. Dodává, že v průběhu léta došlo k odstranění většiny protipandemických opatření, avšak v poslední době země znovu hlásí výrazný počet nákaz - začátkem září bylo denně identifikováno na 10 tisíc nových případů.

Za hlavní součást problému považuje epidemiolog rozsah očkování. Po rychlém startu totiž očkovací kampaň v Izraeli zpomalila, a to nikoliv z důvodu nedostupnosti vakcín, ale zřejmě kvůli neochotě části obyvatelstva očkovat se i nedostatečnému přístupu ke zdravotní péči, nastiňuje Head. Podotýká, že proočkovanost je například nižší mezi arabskou populací a ultraortodoxními židovskými skupinami.

Podíl obyvatel, kteří dostali alespoň jednu dávku vakcíny, se mezi únorem a zářím zvýšil z 50 % na pouhých 68 %, upozorňuje autor komentáře. Doplňuje, že od července se mohou nechat očkovat i děti ve věku 12-15 let, přesto má dnes obě dávky je 62 % populace.

Díky tomu dnes Izrael v proočkovanosti zaostává za jinými státy, deklaruje Head. Konstatuje, že v zemi zůstává zcela bez očkování 30 % lidí, což znamená zhruba 2,7 milionu jedinců náchylných k nákaze a onemocnění covid-19.

Existují také obavy, že imunita poskytovaná vakcínami od Pfizeru může postupem času slábnout, ačkoliv většina výzkumů na toto téma je stále v počáteční fázi (což znamená, že stále čeká na recenze jinými vědci),“ pokračuje epidemiolog. Uvádí, že data z izraelských nemocnic přesto naznačují, že téměř 60 % hospitalizovaných obdrželo obě dávky vakcíny.

Jak ale experti uvádějí, to ještě neznamená, že by očkování ztrácelo na účinnosti, podotýká Head. Připomíná, že podobný trend se ukázal v Británii a může být zkrátka odrazem skutečnosti, že očkováni byli především starší lidé, kteří jsou zároveň vůči covidu zranitelnější, a pak právě věk stojí za nárůstem nákaz a úmrtí mezi očkovanými.

Dalším faktorem je nakažlivější varianta delta, která nyní v Izraeli dominuje, soudí epidemiolog. I touto formou viru SARS-CoV-2, která má větší schopnost šířit se v populaci a stojí za většinou nákaz, podle něj lze vysvětlit aktuální stoupající čísla.

Příliš brzké rozvolnění?

Další velkou součástí problému je ukončení restrikcí v Izraeli,“ píše autor komentáře. Odkazuje na červencová slova Ašera Salmona z izraelského ministerstva zdravotnictví, že restrikce možná byly zrušeny příliš brzy.

Situaci v Izraeli Head považuje za další v dlouhé řadě důkazů, že komunitní šíření covidu se snadno spustí ve chvíli, kdy opatření umožňují setkávání k nákaze náchylných jedinců bez výraznějších restrikcí. Jako příklad dává uvolnění opatření v Indii, které dle jeho názoru bylo chybné a mělo tragické a ničivé důsledky.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Index přísnosti protikoronavirových opatření sestavený analytickým webem Our World in Data umožňuje porovnávat, jak striktní jsou opatření k zadržení nemoci covid-19 v jednotlivých zemích světa, připomíná epidemiolog. Upozorňuje, že Izrael měl k 28. srpnu skóre 45,4, což je mnohem méně než například Nový Zéland, který získal 96,3 bodů, ale strovnatelně jako Velká Británie, která dostala 44 bodů a přitom hlásí na 30 tisíc nových případů denně.

Čas na třetí dávku

Svět sledoval začátek očkování v Izraeli, posuzoval jeho dopad a využil získané informace ve vlastních vakcinačních programech, konstatuje odborník. Domnívá se, že s ohledem na obavy ze slábnutí imunity po očkování je nyní opět důvod vývoj v Izraeli pozorovat, jelikož země se uchyluje k aplikaci třetí dávky vakcíny.

Co se efektivity třetí dávky týká, úvodní zprávy jsou povzbudivé, uvádí epidemiolog. Nastiňuje, že u třikrát očkovaných se šance nákazy snižuje až jedenáctinásobně oproti dvakrát očkovaným, byť data pocházejí ze studie, která zatím neprošla recenzním řízením.

Třetí dávka je nicméně kontroverzní, protože na bohaté země se naopak naléhá, aby se o své zásoby vakcín podělily s chudšími státy, vysvětluje Head. Dodává, že to se zatím příliš neděje a čísla ze začátku září ukazují, že alespoň jednu očkovací dávku dostalo pouze 5,4 % obyvatel Afriky.

Světová zdravotnická organizace tak vyzývá k moratoriu na třetí dávku alespoň do konce tohoto měsíce, ale zdá se nepravděpodobné, že by nějaká země změnila svou očkovací politiku, uvádí autor komentáře. Zdůrazňuje, že to platí i o Izraeli.

Očkovací kampaň v Izraeli byla podle epidemiologa zahájená velmi úspěšně, ale země je zároveň příkladem toho, co se stane při rychlém uvolnění restrikcí. Situace tak ukazuje zbytku světa, že bez ohledu na stav proočkovanosti je třeba zachovat dlouhodobá opatření minimalizující dopad koronaviru, a to po celou dobu trvání pandemie i při následném zvládání menších ohnisek nákaz, apeluje Head.

NÁZOR: Ceny jídla trhají historické rekordy. Ekonom varuje před dalším…

29.09.2021 00:01 Globální ceny potravin vystřelily v září 2021 meziročně o téměř 33 %, upozorňuje Alastair Smith v…

Rychlý rozpad afghánských sil Pentagon překvapil, řekl ministr Austin

28.09.2021 19:36 Rychlost, s jakou letos v srpnu v boji proti radikálnímu hnutí Tálibán padly afghánské vládní síly,…

Obětí loňské exploze v bejrútském přístavu je nejméně 215

28.09.2021 18:25 V Libanonu v pondělí zemřel pětatřicetiletý muž, který utrpěl vážná zranění při loňské explozi…

V Dubaji je nošení roušek povinné uvnitř i venku, striktně se dbá na…

27.09.2021 13:36 V Dubaji musí mít lidé roušky nasazené ve vnitřních prostorách, povinné jsou také venku. V hotelích…

Palestinské úřady: Izraelští vojáci zabili na Západní břehu čtyři…

26.09.2021 11:33 Izraelské síly dnes zabily nejméně čtyři Palestince při zásahu na okupovaném Západním břehu Jordánu…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Související:

Právě se děje

reklama