Dohoda s Izraelem je podle SAE pragmatické rozhodnutí

Spojené arabské emiráty své rozhodnutí normalizovat vztahy s Izraelem učinily ve vlastním zájmu a nekonzultovaly jej se Saúdskou Arábií. Podle agentury AFP to dnes uvedl představitel diplomacie SAE.

Spojené arabské emiráty
doporučujeme

Spojené arabské emiráty se po Egyptu a Jordánsku staly teprve třetí arabskou zemí, která s Izraelem naváže plnohodnotné diplomatické styky a prvním státem ze zemí Perského zálivu. Součástí dohody, kterou pomohl zprostředkovat americký prezident Donald Trump, je pozastavení izraelského plánu anektovat části Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu. Palestinci však SAE obvinili ze zrady.

Náměstek ministra zahraničí SAE, který má na starosti kulturní a diplomatické záležitosti, Umar Sajf Ghubáš se proti této kritice ohradil. Podle něj dohoda představuje významný pokrok vzhledem k neexistenci životaschopné alternativy. "Ukázali jsme, že jsme schopni se zbavit zamrzlé a unavené situace," řekl AFP.

Saúdská Arábie, která je blízkým spojencem SAE, však nereagovala. Postup SAE totiž podle agentury AFP zastínil strategií Rijádu, který odmítá navázat s Izrealem diplomatické vztahy, dokud se nestáhne z okupovaného palestinského území.

"S nikým jsme to nekonzultovali a nikoho jsme neinformovali," uvedl Ghubáš a doplnil, že si byl vědom, že ne všichni budou dohodu komentovat či ji chválit. "Toto rozhodnutí jsme učinili s ohledem na naše vlastní zájmy," řekl.

Oficiální normalizace vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty podle AFP přichází po několikaletém "diskrétním sbližování" těchto dvou států. Kromě diplomatických aspektů jsou ekonomické přínosy dohody zřejmé.

SAE, které jsou bohaté na ropu a mají velké ambice v oblasti technologií a vesmírného výzkumu, budou moci s Izraelem obchodovat. Izraelci mezitím získají přístup k Dubaji a Abú Zabí, což jsou města, která přitahují talenty a investice.

"Tyto vazby jsou pro nás mimořádně lukrativní a přispějí k našemu hrubému domácímu produktu," poznamenal Ghubáš. "Řídíme se pragmatickými ohledy," doplnil.

SAE, které nedávno vyslaly družici k Marsu a zahájily provoz své první jaderné elektrárny, se stávají rostoucí mocností.

Ghubáš, který je bývalým velvyslancem v Rusku a Francii, uvedl, že dohoda s Izraelem dokazuje diplomatickou nezávislost SAE. "Nejsme pro Izraelce dárek, který je podmíněn palestinskými požadavky. Velmi jasně říkáme, že toto je náš svrchovaný zájem," uvedl.

Podle Ománu a Bahrajnu dohoda otevírá nové možnosti pro mír na Blízkém východě.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však upřesnil, že dohodou se SAE Izrael nesmetl ze stolu plánovanou anexi údolí řeky Jordán a židovských osad na Západním břehu Jordánu, ale pouze plány pozastavil.

"Primárním cílem je prozatím zabránit anexi," uvedl Ghubáš. Palestinci však rozhodnutí SAE označili za zradu a stáhli svého velvyslance z Abú Zabí. " Snažím se porozumět, v jakém smyslu jde o zradu, když Izraeli otevíráme dveře, aby přehodnotil svůj plán anexe," řekl Ghubáš. "Pevně věříme v palestinskou věc a v práva Palestinců. Dohoda je v souladu s naším přesvědčením, ale bere v úvahu nové regionální prostředí," zdůraznil.

Saúdská Arábie v roce 2002 navrhla izraelsko-palestinský problém řešit z širšího regionálního hlediska. Podle návrhu, který získal podporu členů Ligy arabských států, se měl Izrael stáhnout z palestinských území výměnou za normalizaci vztahů s arabskými státy.

"Je rok 2020. Uplynulo 18 let a arabská mírová iniciativa nepřinesla výsledky," uvedl Ghubáš, přičemž zdůraznil význam "dialogu a komunikace".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S pompézními svatbami je konec. Epidemie utnula kontroverzní tradici v…

19.09.2020 14:15 Ve slavnostním účesu a nalíčení je Ayse Kelesová nádhernou nevěstou. Je ráda, že se jí podařilo…

Armáda našla v bejrútském přístavu 1,3 tuny zábavní pyrotechniky

19.09.2020 13:32 Libanonská armáda našla při prohledávání zničeného bejrútského přístavu 1,3 tuny zábavní…

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Izrael má od začátku epidemie druhou uzávěru

18.09.2020 16:39 Aktualizováno Izrael ode dneška zavádí celoplošnou uzávěru ve snaze omezit šíření koronaviru. Platit bude do 11.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama