Erdogan nechal pozastavit jednání na vysoké úrovni s Řeckem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil, že nechal pozastavit jednání na vysoké úrovni se sousedním Řeckem. Napětí mezi regionálními rivaly vzrostlo v posledních týdnech kvůli sporům o vzdušný prostor v Egejském moři. Erdogan nepřímo kritizoval řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise, že nevede jednání s Ankarou poctivě, napsala agentura AFP.

"Nebudeme mít s nimi (Řeky) další bilaterální jednání," oznámil dnes Erdogan. Dodal, že ministerstvu zahraničí dal příkaz vypovědět dohodu z roku 2010, na jejímž základě vysocí turečtí a řečtí představitelé diskutovali.

Erdogan a Mitsotakis se sešli v Istanbulu v polovině března, kde se kvůli konfliktu na Ukrajině dohodli na zlepšení vzájemných vztahů. V posledních týdnech si však Atény stěžují na velký počet narušení svého vzdušného prostoru v Egejském moři ze strany tureckých bojových letounů. Ankara naopak Řecko kritizuje za rostoucí počet vojáků na ostrovech u tureckých břehů, což podle Turecka odporuje mezinárodním smlouvám.

Erdogan také negativně zmínil vystoupení řeckého premiéra v americkém Kongresu v polovině května, kde Mitsotakis nepřímo kritizoval Turecko. "Jel (Mitsotakis) do Spojených států a měl tam v Kongresu o nás nějaké řeči. Máme toho nyní dost," řekl Erdogan.

Mitsotakis podle řeckých médií ve Washingtonu mimo jiné jednal o modernizaci tureckých stíhaček F-16. Atény jsou proti modernizaci, kterou by Ankaře měly zajistit USA, protože ji považují za ohrožení své národní bezpečnosti. Turecko o modernizované stroje usiluje poté, co ho Washington vyloučil z programu stíhaček poslední generace F-35, protože Ankara koupila a začala používat ruský protivzdušný systém S-400.

Za Atény se dnes postavil i Berlín. "Narušovat řecký vzdušný prostor a létat nad řeckými ostrovy není v pořádku," uvedl mluvčí německé vlády. Podle něj by se členové NATO měli zdržet vzájemných provokací a vzhledem k stávající situaci usilovat o jednotu.

V loňském roce Ankara a Atény obnovily po pětileté pauze vzájemné rozhovory. Obě země dělí řada sporů, například o vymezení námořních ekonomických zón, ostrovy v Egejském moři či budoucnosti Kypru. V roce 2020 spory vyvrcholily v souvislosti s tureckým geologickým průzkumem ve východním Středomoří.

Související

Více souvisejících

Turecko Řecko Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Důchody.

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Kimova KLDR přislíbila bezpodmínečnou podporu Ruska ve válce na Ukrajině

Rusko se může spolehnout na bezpodmínečnou podporu Severní Koreji ve válce na Ukrajině, řekl diktátor Kim Čong-un ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se nachází na návštěvě v KLDR. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy