Generál Haskel je na svobodě. Soud nařídil propustit lídra protestů proti Netanjahuovi

Soud v Jeruzalémě dnes ráno nařídil propustit zadrženého vůdce protestů proti vládě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Informovala o tom agentura AP. Zatčení penzionovaného generála Amira Haskela přimělo stovky lidí protestovat před premiérovým sídlem.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Haskel, který býval velitelem izraelského letectva, se stal symbolem protestního hnutí proti Netanjahuovi. Členové hnutí požadují, aby dlouholetý vůdce Izraele odstoupil a zodpovídal se kvůli obviněním z podvodu, porušení důvěry a přijímání úplatků. Haskela a několik dalších aktivistů policie zadržela v pátek za protest, který označila za nelegální, protože demonstranti zablokovali silnice.

Po celé zemi se pravidelně konají demonstrace, při kterých demonstranti požadují odstoupení premiéra, podle nich zločinného. "Nikdo nám nezabrání, abychom protestovali kdekoliv," řekl Haskel po dnešním propuštění. "Strávili jsme ve věznici 15 hodin. Nebylo to příjemné, ale nebylo to ani tak hrozné," dodal.

Zatčení vyvolalo rozhořčená vyjádření od předních izraelských osobností. V sobotu protestovaly stovky lidí před Netanjahuovou rezidencí, mnozí z nich kritizovali policii za to, co považovali za politicky motivované zatčení.

Policie podle AP uvedla, že nabídla Haskelovi a dalším dvěma aktivistům, že je okamžitě propustí, pokud se zdrží návratu na místo protestů. Haskel a jeho společníci to odmítli. Haskelova právní zástupkyně Gaby Laskyová izraelskému armádnímu rozhlasu řekla, že soud jejího klienta nakonec propustil bez podmínek. Poukázala přitom na to, že protesty jsou základem demokracie.

Policejní náčelník uvedl, že si pořádkové síly z incidentu vezmou poučení. "Úlohou policie je umožnit každému člověku svobodu projevu a protestu a zachovávat veřejný pořádek a bezpečnost, bez ohledu na důvod protestu, totožnost demonstrantů nebo jejich názory," řekl komisař Motti Cohen.

Netanjahu je souzen za řadu skandálů kolem štědrých darů od spřátelených miliardářů a poskytování laskavostí mediálním magnátům na oplátku za vykreslování politika a jeho ženy v příznivém světle. Soud má pokračovat příští měsíc.

Netanjahu odmítl tvrzení, že porušuje zákon, obvinění označil za hon na čarodějnice. Štvanici proti němu podle něj vedou znepřátelená média a podjatá justice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdská Arábie odvrátila raketový útok jemenských povstalců, vyslali i…

13.07.2020 07:41 Vojenská koalice vedená Rijádem dnes oznámila, že zachytila a zlikvidovala čtyři balistické střely…

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 19:59 Aktualizováno Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

U Jemenu pluje opuštěný tanker. Hrozí ekologická katastrofa, varuje mluvčí…

12.07.2020 17:22 Aktualizováno Jemenští povstalci z řad Húsíů souhlasili s inspekcí expertního týmu OSN na opuštěném tankeru u…

Sestřelení ukrajinského boeingu: Klíčovou příčinou bylo špatné seřízení…

12.07.2020 13:34 Lidská chyba, konkrétně špatné seřízení vojenského radaru, je klíčovým prvkem příčiny dramatické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy