Írán nehodlá kvůli hrozbám USA měnit námořní operace

Írán bude nadále své námořní operace provádět jako dosud. S odvoláním na zástupce armády to dnes oznámila íránská agentura ISNA. USA v úterý pohrozily potopením plavidel, která se přiblíží k americkým lodím v oblasti Blízkého východu, tedy také Perského zálivu, u nějž leží Írán.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Několik incidentů mezi americkými a íránskými plavidly tam bylo v minulosti už hlášeno. Američané tvrdí, že Íránci jejich lodě ohrožují.

"Jednotky námořnictva Íránské islámské republiky budou pokračovat v pravidelných operacích podle daných pravidel," citovala nyní svůj zdroj ISNA.

Americké námořnictvo v úterý oznámilo, že si ponechává právo na sebeobranu a potopí ty lodě, které se přiblíží k jeho plavidlům. Má to podle velitelství jednotek na Blízkém východě "zvýšit bezpečnost, minimalizovat nedorozumění a snížit riziko špatného odhadu". Minulý týden prezident Donald Trump námořnictvu nařídil střílet na íránské lodě, které by americká plavidla obtěžovaly.

V dubnu se 11 íránských lodí přiblížilo v Perském zálivu k plavidlu americké hlídky a americká armáda operaci charakterizovala jako nebezpečnou a provokativní.

V oblasti panuje napětí po odstoupení Washingtonu od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a po obnovení amerických sankcí proti Íránu. Teherán kvůli nim pohrozil, že může zablokovat provoz ropných tankerů. Loni bylo z Perského zálivu hlášeno několik incidentů, při nichž se tankery dostaly do problémů. Íránci také sestřelili americký bezpilotní letoun s tím, že byl nad jejich územím. Napětí umocnila americká likvidační akce, při níž byl v Bagdádu v lednu zabit velitel zahraničních oddílů íránských revolučních gard Kásem Solejmání.

Témata: Írán | USA | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otevírá se cesta k míru na Blízkém východě? Politolog krotí optimismus

23.09.2020 00:01 NÁZOR - Mnozí komentátoři oprávněně vítají mírovou dohodu mezi Spojenými arabskými emiráty,…

Smrt černocha Floyda připomíná zkušenost Íránu s USA, řekl Rúhání

22.09.2020 20:29 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN přirovnal smrt černocha…

USA chtějí prodat Emirátům "neviditelné" stíhačky F-35, dohoda má být do…

22.09.2020 14:05 Spojené státy chtějí do prosince dohodnout text kontraktu o prodeji stíhacích letounů F-35 Spojeným…

V Adenu zkolaboval zdravotní systém, pro lidi s covidem vznikla polní…

22.09.2020 08:14 Červený kříž v jihojemenském Adenu otevřel polní nemocnici s kapacitou 60 lůžek. Určená je hlavně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama