Írán nehodlá kvůli hrozbám USA měnit námořní operace

Írán bude nadále své námořní operace provádět jako dosud. S odvoláním na zástupce armády to dnes oznámila íránská agentura ISNA. USA v úterý pohrozily potopením plavidel, která se přiblíží k americkým lodím v oblasti Blízkého východu, tedy také Perského zálivu, u nějž leží Írán.

Přidejte svůj názor

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Několik incidentů mezi americkými a íránskými plavidly tam bylo v minulosti už hlášeno. Američané tvrdí, že Íránci jejich lodě ohrožují.

"Jednotky námořnictva Íránské islámské republiky budou pokračovat v pravidelných operacích podle daných pravidel," citovala nyní svůj zdroj ISNA.

Americké námořnictvo v úterý oznámilo, že si ponechává právo na sebeobranu a potopí ty lodě, které se přiblíží k jeho plavidlům. Má to podle velitelství jednotek na Blízkém východě "zvýšit bezpečnost, minimalizovat nedorozumění a snížit riziko špatného odhadu". Minulý týden prezident Donald Trump námořnictvu nařídil střílet na íránské lodě, které by americká plavidla obtěžovaly.

V dubnu se 11 íránských lodí přiblížilo v Perském zálivu k plavidlu americké hlídky a americká armáda operaci charakterizovala jako nebezpečnou a provokativní.

V oblasti panuje napětí po odstoupení Washingtonu od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a po obnovení amerických sankcí proti Íránu. Teherán kvůli nim pohrozil, že může zablokovat provoz ropných tankerů. Loni bylo z Perského zálivu hlášeno několik incidentů, při nichž se tankery dostaly do problémů. Íránci také sestřelili americký bezpilotní letoun s tím, že byl nad jejich územím. Napětí umocnila americká likvidační akce, při níž byl v Bagdádu v lednu zabit velitel zahraničních oddílů íránských revolučních gard Kásem Solejmání.

Témata: Írán | USA | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islámský stát je opět hrozbou. Sílí nejvíce od smrti al-Bagdádího

24.05.2020 22:05 Aktualizováno Islámský stát nepřestal se svými útoky ani po smrti svého vůdce Abúa Bakr al-Bagdádího, ale…

V Izraeli dnes proběhlo první stání procesu s premiérem Netanjahuem

24.05.2020 15:52 V Jeruzalémě se dnes konalo první stání v procesu s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Skončilo po…

Netanjahu označil proces s ním za snahu ho svrhnout

24.05.2020 14:18 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes přijel do soudní budovy v Jeruzalémě, kde s ním zakrátko…

Muslimové slaví konec ramadánového půstu v omezených podmínkách

24.05.2020 13:19 Oslavy letošního muslimského svátku íd al-fitr, který se slaví po skončení postního měsíce ramadánu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy