Írán už nebude s Ukrajinou sdílet důkazy o sestřelení boeingu, tajná nahrávka unikla do médií

Írán už nebude dále sdílet s Ukrajinou důkazy pro vyšetřování lednového sestřelení ukrajinského letadla u Teheránu, uvedl dnes podle agentury Reuters šéf vyšetřování z íránského úřadu pro civilní letectví. Důvodem je podle něj to, že jeden audiozáznam letové komunikace ze dne zřícení letadla, který Írán poskytl ukrajinským vyšetřovatelům, unikl do ukrajinských médií.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Boeing 737-800 společnosti Ukraine International Airlines
doporučujeme

"Tým techniků vyšetřujících zřícení ukrajinského letadla v podivném kroku zveřejnil tajnou audionahrávku komunikace pilota letounu, který letěl ve stejné době jako ukrajinské letadlo," prohlásil šéf íránských vyšetřovatelů Hasan Rezá Afar. "Tento krok Ukrajinců nás vede k tomu, abychom s nimi dále nesdíleli důkazy," dodal.

Ukrajinský letoun se 176 lidmi na palubě se zřítil 8. ledna krátce po startu z mezinárodního letiště v Teheránu. Írán až po několika dnech přiznal, že stroj omylem sestřelily jeho revoluční gardy. Nikdo z lidí na palubě nepřežil, většina cestujících byla z Íránu, další byli z Kanady, Ukrajiny, Švédska, Afghánistánu a Británie.

Zmíněnou nahrávku zveřejnila v neděli v noci ukrajinská televize 1+1. Jde o hovor letového dispečera s pilotem íránských aerolinek, který letěl týž večer do Teheránu. Z nahrávky mimo jiné vyplývá, že íránské úřady věděly už bezprostředně po zřícení ukrajinského letadla, že ho sestřelila raketa.

Neštěstí se stalo v době vyhroceného napětí na Blízkém východě poté, co 3. ledna Američané zabili u iráckého Bagdádu klíčového íránského generála Kásema Solejmáního. Teherán odpověděl 8. ledna raketovým útokem na základny využívané americkou armádou v sousedním Iráku. Týž den bylo sestřeleno ukrajinské letadlo u Teheránu.

Spor vedou Ukrajina a Írán v rámci vyšetřování i o analýzu takzvaných černých skříněk ze sestřeleného letadla. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli zopakoval, že chce, aby byly dodány k expertíze do Kyjeva. Írán je vydat odmítá, ač souhlasil, že na jejich analýze se mohou podílet ukrajinští experti. Ti by kvůli tomu měli dnes přijet do Teheránu.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irák a Kuvajt přerušily letecké spojení s Íránem kvůli koronaviru

20.02.2020 21:41 Irák dnes přerušil lety do sousedního Íránu v rámci ochrany proti šíření nákazy novým typem…

Jeruzalém se změní. Postavíme 2200 nových bytů pro židovské osadníky,…

20.02.2020 16:57 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes oznámil, že ve východním Jeruzalémě bude postaveno více…

Turecký zásah v Idlibu je podle Erdogana otázkou času

19.02.2020 15:31 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že je pouze otázkou času, kdy Turecko zahájí…

Celou pravdu o sestřelení boeingu v Íránu se nedovíme? Vyvstal problém

19.02.2020 11:52 Černá skřínka z ukrajinského letadla, které bylo v lednu sestřeleno nad Íránem, je výrazně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama