Írán vznesl stížnost kvůli leteckému incidentu nad Sýrií

Írán vznesl protest u Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) a švýcarského velvyslanectví v Teheránu kvůli čtvrtečnímu leteckému incidentu nad Sýrií. Podle íránských zdrojů se tam na 100 metrů přiblížily k íránskému civilnímu letadlu dvě americké vojenské stíhačky.

Boeing 737-800 společnosti Ukraine International Airlines
doporučujeme

Pilot civilního letadla musel náhle změnit výšku a několik pasažérů se při manévru zranilo. Americká armáda potvrdila, že jedno její letadlo provádělo "vizuální" kontrolu, avšak z bezpečné vzdálenosti.

Írán vznesl podle agentury AFP protest k ICAO a švýcarskému velvyslanectví v Teheránu, jež zastupuje také zájmy USA, s nimiž Írán neudržuje diplomatické vztahy. K ICAO podle agentury AP zatím protest nedorazil.

Letadlo bylo na trase z Teheránu do Bejrútu, kde také bezpečně přistálo, avšak tamní úřady ohlásily, že se čtyři pasažéři lehce zranili. "Pokud se tomu letadlu něco stane na zpáteční cestě, připíše Írán odpovědnost Spojeným státům," sdělil mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

Íránská agentura pro civilní letectví považuje manévr za "zjevné porušení mezinárodního práva". Íránská agentura IRNA oznámila, že íránský zástupce při OSN napíše "Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN" dopis, který se bude týkat "ohrožení letadla společnosti Mahan Air".

Velitelství amerických sil působících na Blízkém východě uvedlo, že stíhačka F-15 byla na rutinní misi a přiblížila se k íránskému letadlu. Mluvčí Bill Urban sdělil, že stíhací stroj F-15 provedl "standardní vizuální inspekci" íránského letadla z bezpečné, asi 1000metrové vzdálenosti". Důvodem inspekce podle něj bylo ujistit se o bezpečnosti koaličních jednotek působících na základně Tanf v Sýrii. Jakmile bylo zjištěno, že jde o civilní letadlo, "F-15 se bezpečně vzdálila", dodal mluvčí.

Agentura AP napsala, že za bezpečný odstup normy považují nejméně 600 metrů, byť blízkost letadla na tuto vzdálenost může vyvolat turbulenci.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes čtvrteční incident označil za "zločin nad zločin". "USA nelegálně okupují území jiného státu a pak ohrožují pravidelný civilní let a jeho pasažéry, aby zajistily ochranu svým okupačním silám," sdělil Zaríf k počínání americké armády v Sýrii. Íránský ministr dopravy Mohammad Eslámí incident označil za teroristický čin. "Očekáváme, že bude americká vláda za tento teroristický čin odsouzena," sdělil.

Íránské zdroje původně ve čtvrtek večer tvrdily, že civilní letadlo ohrozila izraelská stíhačka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohoda s Izraelem je podle SAE pragmatické rozhodnutí

14.08.2020 21:52 Spojené arabské emiráty své rozhodnutí normalizovat vztahy s Izraelem učinily ve vlastním zájmu a…

Írán: Svět nesmí zneužít utrpení Libanonu k politickým hrám

14.08.2020 18:43 Mezinárodní společenství by spíš mělo Libanonu pomoci, než aby v zemi prosazovalo své zájmy. Podle…

Dohoda Emirátů s Izraelem: EU mluví o historickém kroku, Turecko a Írán…

14.08.2020 15:27 Aktualizováno Z pokrytectví a ze zrady v otázce Palestiny dnes Turecko obvinilo Spojené arabské emiráty (SAE),…

Šéf OSN vítá posílení míru a bezpečnosti na Blízkém východě

13.08.2020 21:48 Aktualizováno "Jakákoli iniciativa, která může přispět k podpoře míru a bezpečnosti na Blízkém východě je vítaná,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama