Íránský soud potvrdil trest smrti pro disidentského novináře, prý podněcoval k nepokojům

Íránský nejvyšší soud potvrdil rozsudek smrti vynesený nad novinářem Rúholláhem Zamem, který pobýval dříve v exilu a před třemi lety se na internetu podílel na podněcování k protestům. Dnes o tom informovala íránská agentura Tasním bez uvedení podrobností, kdy byl rozsudek vynesen nebo kdy má být trest vykonán.

Trest smrti
doporučujeme

Podle íránského práva má Zam ještě možnost odvolání. Nejvyšší představitel soudu může také rozsudek zrušit a nařídit nové řízení, pokud vyjde najevo, že rozhodnutí je v rozporu s právem šaría, upozornila agentura AP.

Zamův web Amadnews a informační kanál na komunikační platformě Telegram šířily informace o harmonogramu protestů nebo ztrapňující detaily o íránských představitelích. Demonstrace, které vypukly na konci roku 2017 původně kvůli zdražování, byly největší od roku 2009, kdy Íránci masově protestovali po druhém zvolení Mahmúda Ahmadínežáda do funkce prezidenta.

I když podnětem protestů před třemi lety bylo hlavně zdražování, postupně demonstrace nabyly podoby kritiky politického vedení. Úřady reagovaly blokováním sociálních sítí, při policejních zásazích zemřelo přes 20 lidí a tisíce dalších skončily ve vězení. Teherán události, které trvaly do ledna následujícího roku, vyhodnotil jako spiknutí organizované z ciziny.

Zam, syn proreformního šíitského duchovního, prchl v roce 2009 z Íránu a dostal azyl ve Francii. Loni íránské revoluční gardy ohlásily, že se jim ho podařilo vylákat zpět do Íránu, kde byl zatčen. V červnu letošního roku byl novinář odsouzen k smrti.

Videa sdílená Zamem byla kritická k prezidentovi Hasanu Rúhánímu, a dokonce i nejvyššímu duchovnímu vůdci ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Sociální síť Telegram Zamův kanál zrušila, když obdržela stížnost od íránské vlády, který tvrdila, že kanál šíří rady, jak vyrobit zápalné lahve, kanál byl ale znovu založen pod jiným jménem. Podle agentury Reuters měl Zam přes milion sledujících.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Věznice jsou ohnisky koronaviru, ale očkování v nich ale vázne, píše…

16.01.2021 10:38 Když Izrael začal v prosinci očkovat své obyvatele, ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo dávky pro…

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama