Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

Libanon

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Ve čtvrtek z budov stříleli odstřelovači. Městem se kromě střelby ozývaly i výbuchy granátů. V místě střelby se musely evakuovat školy a obyvatelé okolních budov běželi do úkrytů. Mezi oběťmi je také žena, kterou doma zasáhla střela.

Amal a Hizballáh uvedly, že na jejich demonstranty ze střech stříleli odstřelovači.

Šéf výkonné rady Hizballáhu Hášim Safíaddín na pohřbu obvinil křesťanské Libanonské síly (LF) "z masakru a promyšleného přepadení, jehož cílem byli civilisté". Podle Hizballáhu to byly právě LF, kdo poslal odstřelovače na střechy budov. LF to rezolutně odmítly, podle nich se místní lidé bránili před "invazí" stoupenců Hizballáhu a Amalu.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněním dnes podlehl další člověk, čímž se bilance obětí zvýšila na sedm. Mezi mrtvými jsou tři členové Hizballáhu a 45letá matka pěti dětí. Podle její rodiny seděla doma blízko balkonových dveří, když ji zasáhla střela. "Začali jsme křičet, odnesli ji na nosítkách, ale do nemocnice se už nedostala," uvedla tchyně oběti. Dodala, že nejmladší dcera zemřelé je od čtvrtka u tety a o smrti své matky ještě neví. "Je jí pět let. Jak to má chápat?" uvedla tchyně.

Obyvatelé bejrútské čtvrti Tajúní, kde se odehrála většina čtvrtečních násilností, dnes na ulicích zametali střepy z výloh obchodů a oken bytů. Poničeno bylo také mnoho aut. Vstup do čtvrti střežili vojáci a v ulicích byly ostnaté dráty.

V Tajúní se nachází velký kruhový objezd, který odděluje převážně křesťany obývané oblasti od muslimských. Na některých z fasád jsou stále vidět škody z dob občanské války, nově v místech přibyly také stopy po čtvrteční střelbě.

K současnému napětí v Libanonu zásadně přispěla loňská exploze v Bejrútu, která je označovaná za jeden z největších nejaderných výbuchů v dějinách.

Soudce Bitár vydal zatykač na bývalého libanonského ministra financí, který je členem hnutí Amal a blízkým spojencem Hizballáhu. V souvislosti s výbuchem soudce obvinil z nedbalosti a úmyslného zabití také tři vysoce postavené bývalé představitele vlády. Představitelé Amalu a Hizballáhu Bitára viní z politizace vyšetřování. Podle nich selektivně určuje, koho si předvolá. Za 14 měsíců vyšetřování výbuchu nicméně nebyl obviněn žádný představitel Hizballáhu. Bitár je už druhým hlavním vyšetřovatelem této kauzy, jeho předchůdce Fádí Saván byl odvolán letos v únoru, když obvinil z nedbalosti tehdejšího úřadujícího premiéra Hasana Dijába a tři bývalé ministry.

Témata: libanon | EuroZprávy.cz

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zeman zítra opustí ÚVN, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Návrat do Česka se lidem z mnoha zemí ztíží

26.11.2021 22:02 Od pondělí se ztíží lidem neočkovaným proti covidu-19 návrat do České republiky z Francie,…

Izrael uvažuje o vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Aktualizováno Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Při útoku v Jeruzalémě zastřelili jednoho člověka a další čtyři zranili

21.11.2021 11:25 Při útoku v jeruzalémském Starém městě útočníci dnes ráno zabili jednoho Izraelce a další čtyři…

Írán hlásí přes polovinu obyvatel plně očkovaných

20.11.2021 16:41 Írán dnes oznámil, že proti covidu-19 je v zemi plně naočkováno asi 44 milionů lidí, což je více…

Češka Tereza Hlůšková byla propuštěna z pákistánského vězení

20.11.2021 16:08 Aktualizováno Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v Láhauru s devíti kilogramy…

Těhotným očkovaným ve 27. až 31. týdnu se rodí děti chráněné proti covidu

19.11.2021 18:33 Aktualizováno Novorozence proti covidu-19 nejlépe chrání vakcína, která je těhotné ženě podána mezi 27. a 31.…

Na jihu Íránu udeřila dvě zemětřesení, nejméně jeden člověk zemřel

14.11.2021 15:23 Aktualizováno Provincii Hormozgán na jihu Íránu dnes zasáhla dvě silná zemětřesení. Podle íránské státní televize…

IS se přihlásil k odpovědnosti za útok na policejní kasárna v Pákistánu

14.11.2021 08:58 Teroristická organizace Islámský stát (IS) se přihlásila k odpovědnosti za útok na policejní…

Katar neplánuje normalizaci vztahů se Sýrií

12.11.2021 20:00 Katar se nechystá normalizovat vztahy se Sýrií. Jeho ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar…

ROZHOVOR: Mise mi ukázaly, co dokážou ženy vydržet, říká zdravotnice…

11.11.2021 00:01 Porodní asistentka Adéla Pártlová absolvovala dvě mise humanitární organizace Lékařů bez hranic. V…

Izrael schválil očkování malých dětí od pěti do 11 let

10.11.2021 21:26 Izraelští zdravotničtí odborníci dnes schválili očkování dětí ve věku od pěti do 11 let proti…

Související:

Právě se děje

reklama