V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.
V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.
Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.
Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.
Ve čtvrtek z budov stříleli odstřelovači. Městem se kromě střelby ozývaly i výbuchy granátů. V místě střelby se musely evakuovat školy a obyvatelé okolních budov běželi do úkrytů. Mezi oběťmi je také žena, kterou doma zasáhla střela.
Amal a Hizballáh uvedly, že na jejich demonstranty ze střech stříleli odstřelovači.
Šéf výkonné rady Hizballáhu Hášim Safíaddín na pohřbu obvinil křesťanské Libanonské síly (LF) "z masakru a promyšleného přepadení, jehož cílem byli civilisté". Podle Hizballáhu to byly právě LF, kdo poslal odstřelovače na střechy budov. LF to rezolutně odmítly, podle nich se místní lidé bránili před "invazí" stoupenců Hizballáhu a Amalu.
Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněním dnes podlehl další člověk, čímž se bilance obětí zvýšila na sedm. Mezi mrtvými jsou tři členové Hizballáhu a 45letá matka pěti dětí. Podle její rodiny seděla doma blízko balkonových dveří, když ji zasáhla střela. "Začali jsme křičet, odnesli ji na nosítkách, ale do nemocnice se už nedostala," uvedla tchyně oběti. Dodala, že nejmladší dcera zemřelé je od čtvrtka u tety a o smrti své matky ještě neví. "Je jí pět let. Jak to má chápat?" uvedla tchyně.
Obyvatelé bejrútské čtvrti Tajúní, kde se odehrála většina čtvrtečních násilností, dnes na ulicích zametali střepy z výloh obchodů a oken bytů. Poničeno bylo také mnoho aut. Vstup do čtvrti střežili vojáci a v ulicích byly ostnaté dráty.
V Tajúní se nachází velký kruhový objezd, který odděluje převážně křesťany obývané oblasti od muslimských. Na některých z fasád jsou stále vidět škody z dob občanské války, nově v místech přibyly také stopy po čtvrteční střelbě.
K současnému napětí v Libanonu zásadně přispěla loňská exploze v Bejrútu, která je označovaná za jeden z největších nejaderných výbuchů v dějinách.
Soudce Bitár vydal zatykač na bývalého libanonského ministra financí, který je členem hnutí Amal a blízkým spojencem Hizballáhu. V souvislosti s výbuchem soudce obvinil z nedbalosti a úmyslného zabití také tři vysoce postavené bývalé představitele vlády. Představitelé Amalu a Hizballáhu Bitára viní z politizace vyšetřování. Podle nich selektivně určuje, koho si předvolá. Za 14 měsíců vyšetřování výbuchu nicméně nebyl obviněn žádný představitel Hizballáhu. Bitár je už druhým hlavním vyšetřovatelem této kauzy, jeho předchůdce Fádí Saván byl odvolán letos v únoru, když obvinil z nedbalosti tehdejšího úřadujícího premiéra Hasana Dijába a tři bývalé ministry.
Související

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt

Jak dlouho příměří mezi Izraelem a Libanonem vydrží? Hizballáh drží prst na spoušti
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna
před 1 hodinou

Slovensko si klade podmínky. Fico řekl, co požaduje za podporu dalších sankcí
před 2 hodinami

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci
před 3 hodinami

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné
před 4 hodinami

Trump by se ještě letos mohl setkat s lídrem jiné velmoci. Putin to ale nebude
před 5 hodinami

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování
před 6 hodinami

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová
před 6 hodinami

Rusko zastaví jen síla, říká Zelenskyj. Další noční útok nepřežili dva lidé
před 7 hodinami

Nová droga už zabíjí i v Česku. Mladík se předávkoval syntetickým opioidem
před 8 hodinami

Tragická letecká nehoda v Indii. Předběžné závěry ukazují na chybu jednoho z pilotů
před 9 hodinami

Návrat letního počasí. Teploty se opět přiblíží k třicítce
včera

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry
včera

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit
včera

Policistka utrpěla zranění při nehodě na D5. Dálnici bylo nutné uzavřít
včera

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné
včera

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci
včera

Fico je připraven jednat s Merzem. Pak by mohl zvednout ruku pro další protiruské sankce
včera

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat
včera

Poruchy se násobily. Česko už začíná tušit, proč došlo k blackoutu
včera
Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené
Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.
Zdroj: Jakub Jurek