Zdravotnický materiál pro Itálii a Španělsko, zařízení pro Palestince a dokonce léky pro Arménii: v době pandemie nemoci covid-19 se Turecko snaží vylepšit si pověst a prosadit se jako humanitární velmoc.
Píše to agentura AFP. Turecko je samo pandemií tvrdě zasaženo. Neváhalo však s posíláním pomoci do zemí, které ji z různých důvodů potřebují. V posledních týdnech vyslalo letadla plná roušek, ochranných oděvů a lahví s dezinfekčním lihem do Itálie, do Španělska a do Velké Británie.
Taková humanitární pomoc ze strany Turecka není nic nového, připomíná Jana Jabbourová, expertka na tureckou diplomacii v Ústavu politických studií v Paříži.
"Prezident (Recep Tayyip) Erdogan chtěl vždy pozvednout Turecko jako humanitární velmoc, která je připravena pomoci těm, kdo to potřebují. Ať už jde o utiskované muslimské menšiny nebo země postižené přírodními katastrofami," uvádí.
Na rozdíl od obvyklých akcí jde dnes o to, že Turecko pomáhá vyspělým zemím, které mívají spíše ve zvyku pomoc samy poskytovat.
Pro prezidenta Erdogana, plného nostalgie po osmanské říši, kterou před jejím zhroucením západní mocnosti nazývaly "nemocným mužem Evropy", je to rovněž příležitost k symbolické odplatě.
"Jde o to ukázat, že Turecko je silnou mocností a prostředky nabídnout pomoc evropským státům, které jsou dnes ´nemocné´," zdůrazňuje Jana Jabbourová.
Na podporu této myšlenky, která se turecké veřejnosti nemůže nelíbit, je každá zásilka zdravotnického materiálu do Evropy pečlivě připomínána. Starty letadel bývají vysílané v televizi a vřelá poděkování příjemců pomoci přetiskují noviny.
Tím, že posílá vybavení zemím, které ho mají silný nedostatek, snaží se Erdogan zároveň uklidnit vztahy se Západem, napjaté od roku 2016. Mluvčí prezidenta tak nedávno zdůraznil, že Turecko bylo první zemí Severoatlantické aliance, která poslala pomoc Itálii a Španělsku.
"Kandidatura Turecka na členství v Evropské unii je dobrá pro Turecko, ale členství Turecka je rovněž dobré pro Evropu. Popravdě řečeno, tato epidemie nám dala zapravdu," prohlásil mluvčí Ibrahim Kalin. O pomoc Turecko podle něj požádala stovka států. Erdogan prohlásil, že Turecko dosud poslalo pomoc 34 zemím.
Soner Cagaptay z washingtonského Institutu pro blízkovýchodní politiku zdůraznil, že věc má i svou strategickou dimenzi a že si Turecko pečivě vybírá země, jimž pomůže.
Zasláním pomoci pěti balkánským státům, které byly dříve součástí osmanské říše, chce Turecko posílit svůj image "ušlechtilého strýčka", uvedl.
Další příklad: Turecko poslalo zdravotnický materiál Libyi, kde je zdravotnictví rozvráceno občanskou válkou mezi vládou podporovanou Ankarou a opozičními silami podporovanými Spojenými arabskými emiráty a Egyptem.
Turecku jde o to, aby "se vláda v Tripolisu pod vahou epidemie nezhroutila. Je to další kapitola soupeření mezi Tureckem a emiráty", zdůrazňuje Cagaptay.
Krize s epidemií covid-19 rovněž umožnila Ankaře nabídnout olivovou ratolest zemím, s nimiž má Turecko léta zmrazené vztahy. Mluvčí Kalin tak oznámil, že Erdogan povolil prodej léku, jehož podstatu neupřesnil, do Arménie.
Turecko rovněž kladně reagovalo na žádost Izraele o zdravotnický materiál, ačkoli jsou vztahy mezi oběma zeměmi napjaté. Kalin upřesnil, že pomoc bude rovněž zaslána Palestincům, a to bezplatně.
Související

Zemětřesení u Rhodosu otřáslo Středomořím. V Turecku zemřelo dítě

V Istanbulu začalo nové kolo jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. S Turky místo Američanů
Turecko , Recep Tayyip Erdogan , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 16 minutami

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
před 1 hodinou

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
před 1 hodinou

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
před 2 hodinami

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
před 2 hodinami

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti
před 3 hodinami

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem
před 4 hodinami

Tropické počasí po víkendu ukončí studená fronta. Přinese změnu
včera

Může se to táhnout roky. Po smrti horolezkyně Kolouchové nastal nový problém
včera

Tragédie na Chrudimsku. Srazila se čtyři auta, jeden ze řidičů nepřežil
včera

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia
včera

Španělsko zasáhlo zemětřesení. Jen štěstím se nikomu nic nestalo
včera

Léto pokračuje. Dny bez deště budou spíše výjimkou, avizují meteorologové
včera

Vyhledávaná restaurace v kempu u Máchova jezera lehla popelem
včera

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu
včera

Na Ukrajině zadrželi muže, který výhrůžkami paralyzoval české školy. Stopy vedou do Ruska
včera

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo
včera

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky
včera

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit
včera

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy
včera
Ukrajinská půda plná smrtících pastí. Miny brání návratu k zemědělství i normálnímu životu
Ukrajina čelí tichému, ale mimořádně zákeřnému nepříteli: minám, které zůstaly ukryté v polích, lesích i městech po celé zemi. V jihoukrajinském městečku Bezymenne kráčí Viktoria Šynkar polem krok za krokem, pečlivě sleduje každý kousek půdy. Každý její pohyb může rozhodnout o životě – buď jejím, nebo životech lidí, kteří se sem jednou vrátí. Dřív byla kadeřnicí. Dnes je jednou z mnoha Ukrajinců, kteří místo nůžek používají detektor kovů a ochranný oblek. Pracuje pro britskou organizaci Halo Trust, která patří mezi 80 týmů, jež se podílejí na odminování země.
Zdroj: Libor Novák