Opakované divadlo? Profesor promluvil o amerických plánech v Sýrii

NÁZOR - Dává politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Sýrii smysl někomu jinému než jemu samotnému? Tuto otázku položil v komentáři pro server CNN profesor z Arizonské státní univerzity, bezpečnostní analytik Peter Bergen.

Nesmyslné rozhodnutí

Jen máloco přiměje vysoce postavené republikány, aby se vzepřeli Trumpovi, ale jeho rozhodnutí stáhnout americké vojenské jednotky ze Sýrie odsoudily tři čelné tváře strany, senátoři Lindsey Graham a Mitch McConnell a bývalá americká vyslankyně při OSN Nikki Haleyová, poukazuje profesor. Dává jim zapravdu, protože stažení zhruba tisícovky vojáků ze Sýrie podle něj nedává smysl.

"Tito vojáci tam nejsou na bojové misi, ale mají pouze poradní roli s cílem zabránit návratu Islámského státu (IS) a poskytnout Spojeným státům páku na dění v Sýrii, jejíž režim je podporován Ruskem a Íránem," vysvětluje Bergen. Varuje, že stažení amerických vojsk také umožní Turecku pustit se do vojenských operací proti spojencům USA, převážně kurdským Syrským demokratickým silám (SDF), které vedly pozemní boje za osvobození Sýrie od IS.

Turecko, kde žije vzpurná kurdská menšina, považuje SDF za teroristickou organizaci, připomíná analytik. Dodává, že SDF jsou zatím výborným americkým spojencem a dle svých prohlášení v bojích s IS přišly o 11 tisíc vojáků.

I díky tomu Spojené státy ztratily v bojích v Sýrii a Iráku za posledních 5 let pouze 17 vojáků, zdůrazňuje odborník. Za mimořádně pochybnou pak považuje skutečnost, že podobné divadlo již Trump předvedl, konkrétně loni v prosinci, kdy nařídil stažení dvou tisíc amerických vojáků, kteří tehdy v Sýrii působili.     

Rozhodnutí nakonec vedlo k rezignaci amerického ministra obrany Jamese Mattise, který jej vnímal jako opuštění spojenců USA v boji, konstatuje Bergen. Podotýká, že Trump si nakonec nechal celkové stažení vojáků vymluvit, protože hrozil návrat IS a větší vliv v zemi by mohl získat Írán.

"Pokud existuje jedno zásadní poučení z boje proti džihádistickým teroristickým skupinám za 18 let od 11. září, pak zní, že se jim daří ve slabých či zhroucených muslimských státech jako Sýrie a další země, kde mají Spojené státy malou či žádnou přítomnost," pokračuje expert.

Zhroucení rozhodovacího procesu

Spojené státy přitom mají s tímto scénářem zkušenosti, upozorňuje profesor. Připomíná, že poté, co se Američané stáhli z Iráku, v Sýrii v roce 2011 vznikla skupina, z níž vyrostl IS, a o tři roky později se přesunula do Iráku, kde obsadila většinu území.  

Na posunu v Trumpově politice vůči Sýrii je mimořádně zvláštní, že realizuje přesně to, před čím současný šéf Bílého domu opakovaně varoval ve své předvolební kampani, tvrdí analytik. Zdůrazňuje, že prezident předem prozrazuje nepřátelům Spojených států chystané americké vojenské kroky.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ve své kampani přitom Trump oprávněně kritizoval celkové stažení amerických vojáků z Iráku, které nařídil jeho předchůdce Barack Obama v roce 2011, čímž vydláždil cestu k nástupu IS, poukazuje Bergen. Domnívá se, že Trumpovo oznámení ohledně Sýrie ukazuje na zhroucení rozhodovacího procesu v otázkách americké bezpečnostní politiky.

"Zdá se, že Trump činí jednostranná rozhodnutí a je obklopen kabinetem kývačů a pochlebovačů," nebere si servítky odborník. Připomíná, že prezident vypudil ze svého okolí lidi jako zmíněného Jamese Mattise, poradce pro národní bezpečnost H. R. McMastera, ministra zahraničí Rexe Tillersona či personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho.

Právě oni měli tendence ohrazovat se proti Trumpovým rozhodnutím založeným na špatných radách, tvrdí Bergen. Za takový rozhodnutí považuje i rychlé stažení vojáků ze Sýrie.

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu

Ve čtvrtek provedl Izrael letecké útoky na syrské přístavní město Latakia, jak informovala syrská státní média. Výsledkem těchto útoků bylo několik požárů, přičemž podle Syrského pozorovacího centra pro lidská práva (SOHR) byly útoky zaměřeny na sklady zbraní v Latakii. 

Více souvisejících

Sýrie USA (Spojené státy americké) Donald Trump Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy