Opakované divadlo? Profesor promluvil o amerických plánech v Sýrii

NÁZOR - Dává politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Sýrii smysl někomu jinému než jemu samotnému? Tuto otázku položil v komentáři pro server CNN profesor z Arizonské státní univerzity, bezpečnostní analytik Peter Bergen.

Nesmyslné rozhodnutí

Jen máloco přiměje vysoce postavené republikány, aby se vzepřeli Trumpovi, ale jeho rozhodnutí stáhnout americké vojenské jednotky ze Sýrie odsoudily tři čelné tváře strany, senátoři Lindsey Graham a Mitch McConnell a bývalá americká vyslankyně při OSN Nikki Haleyová, poukazuje profesor. Dává jim zapravdu, protože stažení zhruba tisícovky vojáků ze Sýrie podle něj nedává smysl.

"Tito vojáci tam nejsou na bojové misi, ale mají pouze poradní roli s cílem zabránit návratu Islámského státu (IS) a poskytnout Spojeným státům páku na dění v Sýrii, jejíž režim je podporován Ruskem a Íránem," vysvětluje Bergen. Varuje, že stažení amerických vojsk také umožní Turecku pustit se do vojenských operací proti spojencům USA, převážně kurdským Syrským demokratickým silám (SDF), které vedly pozemní boje za osvobození Sýrie od IS.

Turecko, kde žije vzpurná kurdská menšina, považuje SDF za teroristickou organizaci, připomíná analytik. Dodává, že SDF jsou zatím výborným americkým spojencem a dle svých prohlášení v bojích s IS přišly o 11 tisíc vojáků.

I díky tomu Spojené státy ztratily v bojích v Sýrii a Iráku za posledních 5 let pouze 17 vojáků, zdůrazňuje odborník. Za mimořádně pochybnou pak považuje skutečnost, že podobné divadlo již Trump předvedl, konkrétně loni v prosinci, kdy nařídil stažení dvou tisíc amerických vojáků, kteří tehdy v Sýrii působili.     

Rozhodnutí nakonec vedlo k rezignaci amerického ministra obrany Jamese Mattise, který jej vnímal jako opuštění spojenců USA v boji, konstatuje Bergen. Podotýká, že Trump si nakonec nechal celkové stažení vojáků vymluvit, protože hrozil návrat IS a větší vliv v zemi by mohl získat Írán.

"Pokud existuje jedno zásadní poučení z boje proti džihádistickým teroristickým skupinám za 18 let od 11. září, pak zní, že se jim daří ve slabých či zhroucených muslimských státech jako Sýrie a další země, kde mají Spojené státy malou či žádnou přítomnost," pokračuje expert.

Zhroucení rozhodovacího procesu

Spojené státy přitom mají s tímto scénářem zkušenosti, upozorňuje profesor. Připomíná, že poté, co se Američané stáhli z Iráku, v Sýrii v roce 2011 vznikla skupina, z níž vyrostl IS, a o tři roky později se přesunula do Iráku, kde obsadila většinu území.  

Na posunu v Trumpově politice vůči Sýrii je mimořádně zvláštní, že realizuje přesně to, před čím současný šéf Bílého domu opakovaně varoval ve své předvolební kampani, tvrdí analytik. Zdůrazňuje, že prezident předem prozrazuje nepřátelům Spojených států chystané americké vojenské kroky.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ve své kampani přitom Trump oprávněně kritizoval celkové stažení amerických vojáků z Iráku, které nařídil jeho předchůdce Barack Obama v roce 2011, čímž vydláždil cestu k nástupu IS, poukazuje Bergen. Domnívá se, že Trumpovo oznámení ohledně Sýrie ukazuje na zhroucení rozhodovacího procesu v otázkách americké bezpečnostní politiky.

"Zdá se, že Trump činí jednostranná rozhodnutí a je obklopen kabinetem kývačů a pochlebovačů," nebere si servítky odborník. Připomíná, že prezident vypudil ze svého okolí lidi jako zmíněného Jamese Mattise, poradce pro národní bezpečnost H. R. McMastera, ministra zahraničí Rexe Tillersona či personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho.

Právě oni měli tendence ohrazovat se proti Trumpovým rozhodnutím založeným na špatných radách, tvrdí Bergen. Za takový rozhodnutí považuje i rychlé stažení vojáků ze Sýrie.

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie USA (Spojené státy americké) Donald Trump Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 12 hodinami

Předpověď počasí bez sluníčka. Teploty přesto půjdou přes 20 stupňů

Jeden den volna už jsme si v tomto týdnu užili, další dva dny jsou před námi. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nás nečeká o víkendu moc sluníčka. Teploty přesto porostou přes 20 stupňů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy