Ropná společnost NOC hlásí útok na nádrže letiště v Tripolisu

V areálu posledního fungujícího letiště v libyjské metropoli vypukl rozsáhlý požár po útoku na nádrže s leteckým palivem. Podle agentury Reuters to dnes oznámila libyjská státní ropná společnost National Oil Corp (NOC). Tripolis čelí už řadu měsíců ofenzivě východolibyjských jednotek polního maršála Chalífy Haftara, žádné podrobnosti o pozadí nového incidentu ale zatím nejsou známé.

Těžba ropy
doporučujeme

Prohlášení NOC uvádí, že hasiči pracují na tom, aby plameny na letišti Mitiga dostali pod kontrolu. Video, které Reuters poskytl jeden ze zaměstnanců, ukazovalo sloupce černého kouře stoupající nad odstavnou plochou pro letadla.

Areál Mitiga ležící na břehu Středozemního moře na východě Tripolisu představuje poslední fungující letiště v hlavním městě, které je poslední baštou libyjské vlády podporované OSN. Civilní lety zde ale byly v březnu zastaveny ještě před vyhlášením karantény, a to kvůli opakovanému bombardování.

Tripolis se už více než rok snaží dobýt Libyjská národní armáda (LNA) vedená maršálem Haftarem, která podporuje vládu ve východolibyjském Benghází. Metropole je pravidelně ostřelována, například ve čtvrtek po dalším takovém incidentu místní vláda hlásila pět mrtvých civilistů a desítky zraněných.

V bojích už přišly o život stovky civilistů a opustit domovy kvůli nim musely desetitisíce lidí. Haftarovu ofenzivu podporují Egypt, Spojené arabské emiráty, Rusko a Francie. Vláda v Tripolisu má mimo jiných podporu Turecka, jehož bezpilotní letouny podle Reuters pomohly jednotkám premiéra Fáize Sarrádže ve vyostřených bojích z posledních týdnů získat zpět část ztraceného území.

Témata: ropa | Libye | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

23.09.2020 07:51 Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do…

Otevírá se cesta k míru na Blízkém východě? Politolog krotí optimismus

23.09.2020 00:01 NÁZOR - Mnozí komentátoři oprávněně vítají mírovou dohodu mezi Spojenými arabskými emiráty,…

Smrt černocha Floyda připomíná zkušenost Íránu s USA, řekl Rúhání

22.09.2020 20:29 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN přirovnal smrt černocha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama