Saúdská Arábie nově povolí nesezdaným cizincům, aby směli v tamních hotelích bydlet v jednom pokoji, hotelový pokoj si bude smět najmout i samostatně cestující žena. Informoval o tom server BBC.
Novými pravidly chce království nalákat více turistů, kteří dříve naráželi na rigidní předpisy včetně nutnosti prokazovat uzavření manželství, pokud chtěl pár cestovatelů sdílet jeden hotelový pokoj.
Už v září Saúdská Arábie oznámila, že bude vydávat turistická víza občanům 49 zemí, mezi nimiž je i Česká republika. Zároveň však tamní úřady vypracovaly seznam prohřešků, za které hodlají cizince pokutovat. Patří mezi ně například odhazování odpadků, plivání, předbíhání ve frontách, fotografování a filmování lidí bez jejich souhlasu nebo rušení hudbou v době modliteb.
Cestování nesezdaných párů ze zahraničí bylo dosud v Saúdské Arábii poměrně obtížné, protože ve všech ubytovacích zařízeních museli žena a muž bydlet odděleně. Toto pravidlo dál platí pro občany království. Nově hotely ubytují i samostatně cestující ženy, a to jak cizinky, tak Saúdky.
Země očekává, že turistky budou dbát na střídmé oblečení se zahalenými koleny a rameny, nenařizuje ale cizinkám zahalování celého těla do abájí. Zákaz podávání alkoholu zmírňovat nehodlá.
Saúdská Arábie dlouho patřila k zemím velice obtížně dostupným pro turisty, protože vydávala víza pouze za účelem obchodních cest, muslimské pouti nebo návštěvy příbuzných. Nyní se ale snaží získat nové příjmy pro své hospodářství, které je závislé na prodeji ropy. Podle odhadů by příjmy z cestovního ruchu mohly do roku 2030 tvořit až desetinu hrubého domácího produktu.
Související

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
Saúdská Arábie , Turisté , islám , Hotely
Aktuálně se děje
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
včera

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
včera

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
včera

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
včera

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
včera

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
včera

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
včera

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
včera

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
včera

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
včera

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
19. července 2025 21:47

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
19. července 2025 20:42

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
19. července 2025 19:28

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
19. července 2025 17:59

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
19. července 2025 16:49

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
19. července 2025 15:45
Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.
Zdroj: Jakub Jurek