V Turecku začal proces s lidmi viněnými z vraždy Chášukdžího

V nepřítomnosti obžalovaných dnes v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy tureckého novináře Džamála Chášukdžího. Jde o Saúdské Araby a podle tureckého tisku pro ně prokuratura žádá v Turecku nejvyšší možný trest, což je doživotí. Chášukdží byl brutálně zavražděn v roce 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.

Džamál Chášakdží (novinář)
doporučujeme

Mezi obžalovanými jsou i dva spolupracovníci saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána. Proces s podezřelými se konal také v Saúdské Arábii, kde pět lidí dostalo trest smrti a tři byli odsouzeni k trestům vězení. Muhammadovy spolupracovníky - poradce Saúda Kahtáního a bývalého náměstka šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmada Asírího - ale soud osvobodil. V procesu v Turecku jsou obviněni z podněcování k brutální vraždě. Chášukdžího synové později vrahům odpustili, což umožní odklad výkonu trestu.

Jak napsala agentura AFP, i když může turecký soud vynést tresty doživotí, půjde spíše o symbolické gesto, protože nikdo z obžalovaných v zemi není.

Chášukdží byl kritikem saúdskoarabských představitelů. Panuje přesvědčení, že korunní princ Muhammad bin Salmán o likvidaci přinejmenším věděl, pokud k ní sám nedal pokyn. To ale bin Salmán popřel.

Istanbulská prokuratura zakládá svou obžalobu na analýze záznamů z mobilních telefonů podezřelých, z kamer na letišti a v blízkosti konzulátu či na výpovědích svědků.

Chášukdží si přišel na konzulát vyřídit doklady, aby se mohl oženit se svou tureckou snoubenkou Hatice Cengizovou, která na něj čekala venku. Mezi důkazovým materiálem je i výpověď Cengizové, která podle AFP byla při zahájení procesu přítomna spolu se zvláštní zpravodajkou OSN pro lidská práva Agnes Callamardovou.

Erol Önderoglu z turecké sekce organizace Reportéři bez hranic považuje proces v Turecku za šanci, že se Chášukdžímu dostane spravedlnosti, jelikož saúdskoarabská justice podle něj selhala.

Chášukdžího tělo se dodnes nenašlo a Cengizová doufá, že se při procesu vyjasní osud tělesných pozůstatků a prokážou důkazy proti vrahům. Ani ona nepovažuje proces v Saúdské Arábii za správně vedený a poukázala na to, že se konal v utajení a že rozsudky byly vyneseny bez udání jmen odsouzených.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Explozi v Bejrútu předcházely menší výbuchy, tvrdí expert

13.08.2020 15:56 Mohutné explozi v bejrútském přístavu předcházela série menších výbuchů. Poslední z nich, který…

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na obranný průmysl

12.08.2020 19:39 Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal…

Více než polovina bejrútských nemocnic je podle WHO mimo provoz

12.08.2020 18:13 Po ničivém výbuchu z minulého týdne je více než polovina zdravotnických zařízení v libanonském…

Irák zrušil návštěvu tureckého ministra, kvůli incidentu na hranicích

12.08.2020 07:25 Irák zrušil nadcházející návštěvu tureckého ministra obrany kvůli incidentu, během nějž byli v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama