Z irácké války se můžeme poučit, tvrdí politolog. Identifikoval zdroj potíží

NÁZOR - V poslední době je vidět, že v Iráku a Sýrii se nadále objevují občasné střety mezi americkými vojáky a četnými Íránem podporovanými milicemi, poukazuje politolog John Mueller v komentáři pro server National Interest. Expert na mezinárodní vztahy s Ohio State University tvrdí, že situace pramení ze zásadních chyb v pojetí tamní války a je jejich pokračováním.

Příliš ambiciózní cíl

Politolog míní, že tento vývoj měli předjímat zastánci irácké války ještě před jejím zahájením v roce 2003, přičemž jejich údajnou naivitu označuje za "téměř dech beroucí".

Rozsáhlá studie americké armády o irácké válce uvádí, že drtivá většina rozhodnutí byla učiněna vysoce inteligentními a velmi zkušenými politiky, avšak neschopnost dosáhnout vytýčených strategických cílů pramení ze "systematických chyb", mezi něž patří představa tehdejších amerických politiků, že další země regionu do konfliktu nezasáhnou, nastiňuje Mueller.

"V důsledku teroristických útoků na Spojené státy z 11. září 2001 (tehdejší) prezident George W. Bush, který do úřadu nastupoval s příslibem umírněné zahraniční politiky, náhle změnil kurz," píše odborník. Připomíná, že šéf Bílého domu mimo jiné prohlásil, že je americkou dějinnou povinností "zbavit svět zla", což byl s ohledem na historii lidstva velmi ambiciózní cíl.

Bush o pár měsíců později v jednom ze svých známých projevů upřesnil, že zlo sice číhá všude, ale existuje i konkrétní "osa zla", která primárně vede Severní Koreou, Íránem a Irákem, upozorňuje politolog. Vysvětluje, že Írán si uvědomil, že je v problémech, což platilo i o Sýrii, která se čas od času rovněž objevovala na seznamu potenciálních cílů, jež prakticky dennodenně zmiňoval americký prezident a jeho blízcí spolupracovníci z řad hlasitých neokonzervativců.   

Pokud Teherán a Damašek potřebovaly další potvrzení, nadšeně jim ho poskytl Bushův poradce Richard Perle, který krátce po invazi do Iráku vyslal dalším nepřátelským režimům v regionu krátký vzkaz: "Jste na řadě", připomíná autor komentáře. Konstatuje, že v jednoznačně nejlepším zájmu vládců v Íránu a Sýrii bylo tedy spolupracovat a zasadit se o to, aby jim přátelsky naklonění ší'ité v Iráku misi Američanům co nejvíce znepříjemnili.

Mueller soudí, že podobně Severní Korea, která v té době formálně odstoupila od smlouvy o nešíření jaderných zbraní, začala v reakci usilovně pracovat na zisku atomového arzenálu, aby zamezila americkému útoku.

Základ úspěšné protipovstalecké operace     

V Iráku se navíc neangažovali pouze Írán a Sýrie, ale také další cizí aktéři, kteří odhodlaně sabotovali snahu okupačních sil nastolit mír a zabíjeli jejich příslušníky, poukazuje politolog. Zmiňuje Abú Musaba az-Zarkávího, jordánského sunnitu sympatizujícího s ideologií a programem sítě al-Káida, který se stal vůdcem malé, přesto několikatisícové armády odhodlaných a brutálních teroristů.

"Zarkávího napojení na al-Káidu možná pomohlo přilákat rekruty a získat finanční a logistickou podporu," pokračuje Mueller. Doplňuje, že terorista možná těžil i z tendence Američanů přičítat jeho silám mnohem větší podíl na násilnostech v Iráku, než jaký ve skutečnosti nesly, díky čemuž mohl v části muslimského světa budovat svůj obraz "hrdiny odboje".

Bezhlavá brutalita Zarkávího jednotek - stínání v mešitách, ostřelování hřišť, přepady nemocnic, popravy civilistů, nucení k sňatkům - se nakonec ukázala jako sebezničující, jelikož proti nim Iráčany poštvala, upozorňuje expert. Podotýká, na odpor se postavili i ti, kteří dříve proti Američanům bojovali, ať již sami či právě po Zarkávího boku.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Rozkol mezi zahraničními džihádisty a iráckými kmeny nakonec výrazně pomohl Američanům dostat v roce 2009 občanskou válku v zemi pod kontrolu, domnívá se autor komentáře. Poukazuje, že tato kampaň ale stála více než tisícovku amerických životů, tedy sedmkrát tolik, než činily americké ztráty během původní invaze v roce 2003. Doplňuje, že Zarkávího sunnitské síly byly nakonec poraženy, ale teprve poté, co okupačním jednotkám způsobily viditelné škody.

Írán proti tomu zůstal rušivým elementem, jehož chování mimo jiné živí odpor proti sankcím, které na něj byly uvaleny, deklaruje politolog. Odkazuje na překvapivý a chmurný závěr zmíněné studie americké armády, podle kterého je jediným skutečným vítězem irácké války právě Teherán.

Zpravodajci již v roce 2010 upozorňovali přední americké generály v Afghánistánu, že žádná protipovstalecká operace zatím neuspěla, pokud měli povstalci přistup do přeshraničního bezpečného útočiště, a přestože zpravodajci věřili, že Afghánistán se stane výjimkou, ani desetiletí později se tato víra nenaplňuje, uvádí Mueller. Dodává, že původnímu předpokladu zpravodajců naopak dává zapravdu i situace v Iráku.

"Pokud Spojené státy nechtějí přímo zahájit otevřenou válku s Íránem - což by vytvořilo další pohromu na Blízkém východě -, Íránci se mohou držet věčně," obává se autor komentáře.

Související

Více souvisejících

Irák USA (Spojené státy americké) Írán Sýrie Terorismus

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí

Situace v Pásmu Gazy dosáhla nového stupně zoufalství. Podle šéfa Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA) Philippa Lazzariniho se obyvatelé této válkou zničené enklávy ocitli na samotné hranici života a smrti. „Lidé v Gaze nejsou ani mrtví, ani živí, jsou to chodící mrtvoly,“ napsal Lazzarini na sociální síti X, odkazuje přitom na slova jednoho ze svých kolegů přímo z místa.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

F-16 thajské armády

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo v přímý vojenský střet. Thajská armáda podnikla letecké údery na kambodžské cíle poté, co při výbuchu miny utrpěl vážné zranění její voják. Obě země si stáhly velvyslance a vztahy se ocitly na bodu mrazu. Za eskalací stojí nejen spory o území a chrámy, ale i kyberkriminalita, čínský tlak a slabá domácí legitimita obou vlád. Mezinárodní společenství zůstává pasivní a situace se dál vyhrocuje. „Ani jedna ze stran si nemůže dovolit vypadat slabá,“ zdůraznil pro EuroZprávy.cz analytik David Hutt.

před 4 hodinami

Pásmo Gazy

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné

Od začátku nového systému distribuce humanitární pomoci v pásmu Gazy, který od konce května společně provozují Spojené státy, Izrael a nadace Gaza Humanitarian Foundation (GHF), přišlo podle OSN o život již přes 1 000 Palestinců. Ti byli zabiti při pokusu získat potravinovou pomoc. Celkem má jít o nejméně 1 054 obětí. Dalších 766 lidí zemřelo v okolí stanovišť GHF a 288 při čekání u konvojů OSN a dalších organizací, uvádí zpráva OSN k 21. červenci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Bouřky

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal ve čtvrtek výstrahu před silnými bouřkami, které by měly během odpoledne a večera zasáhnout jihovýchodní část Moravy. Očekávají se přívalové deště a silné nárazy větru. Výstraha platí od čtvrtečních 16 hodin až do páteční jedné hodiny ranní.

před 6 hodinami

Daniela Ostrá

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty

Politoložka Daniela Ostrá exkluzivně pro EuroZprávy.cz razantně kritizovala spojení Sociální demokracie s koalicí STAČILO! pro podzimní sněmovní volby. Označila ho za zradu tradic a varovala před proruskými tendencemi. Podle ní tím strana ztrácí nejen důvěryhodnost, ale i šanci na návrat mezi relevantní levicové síly. „Bohužel, čas dal mému rozhodnutí opustit stranu za pravdu. Necítím však zadostiučinění. Cítím frustraci, hněv a zklamání,“ řekla.

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii

Zatímco Ukrajina už více než tři roky vzdoruje ruské agresi, v posledních dnech vyvolalo mezinárodní pobouření dění na domácí scéně. Prezident Volodymyr Zelenskyj schválil kontroverzní zákon, který podle kritiků fakticky likviduje nezávislost dvou klíčových protikorupčních institucí — Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP). Tento krok vyvolal první celostátní protesty od začátku ruské invaze v roce 2022.

Aktualizováno před 7 hodinami

An-24

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli

Na ruském Dálném východě se ztratilo osobní letadlo An-24 se zhruba 50 lidmi na palubě. Podle informací agentury Reuters ztratili dispečeři s letounem kontakt ve čtvrtek během přiblížení k městu Tynda v Amurské oblasti, která sousedí s Čínou. Ruská média později oznámila, že trosky letadla byly nalezeny zhruba 15 kilometrů od města Tynda. Nehodu podle prvních informací nikdo nepřežil.

před 9 hodinami

Thajské stíhací letouny F-16

Thajsko zaútočilo na Kambodžu

Napětí mezi Thajskem a Kambodžou výrazně eskalovalo poté, co thajská armáda nasadila stíhací letouny F-16 proti kambodžským vojenským cílům podél dlouho sporné hranice. Vzdušné útoky následovaly jen několik hodin poté, co v oblasti došlo k pozemním střetům mezi jednotkami obou zemí. Kambodža podle CNN varovala, že na útoky „rozhodně odpoví“.

před 10 hodinami

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?

Před 85 lety přepsal Franklin Delano Roosevelt dějiny amerického prezidentství. Potřetí za sebou byl nominován do nejvyššího úřadu a narušil dosavadní nepsanou tradici, podle níž prezidenti po dvou funkčních obdobích odcházeli. Roosevelt se však nezastavil ani po třetím mandátu, v roce 1944 totiž kandidoval znovu a vyhrál i počtvrté. Právě tato výjimečná skutečnost vedla americký Kongres k přijetí 22. dodatku ústavy, který od roku 1951 oficiálně zakazuje výkon prezidentské funkce více než dvakrát.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že předloží návrh zákona, který posílí právní řád v zemi a zároveň zaručí zachování nezávislosti protikorupčních institucí. Jeho krok přichází v reakci na vlnu veřejného rozhořčení kvůli nedávnému zákonu, který by mohl oslabit autonomii Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?

Prezident Volodymyr Zelenskyj čelí vlně nevole doma i v zahraničí poté, co v úterý podepsal kontroverzní zákon, který převádí kontrolu nad dosud nezávislými protikorupčními institucemi přímo pod výkonnou moc. Tento krok, jenž v očích mnoha Ukrajinců i zahraničních partnerů představuje ohrožení právního státu, vyvolal protesty v Kyjevě i dalších městech — první takto masové od začátku ruské invaze v únoru 2022. 

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského

Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyen ostře kritizuje rozhodnutí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který v úterý podepsal nový zákon měnící strukturu protikorupčních institucí v zemi. Tento krok podle čelních představitelů EU vážně ohrožuje snahu Ukrajiny o vstup do Evropské unie a vyvolal v Kyjevě první rozsáhlejší vlnu veřejných protestů od začátku ruské invaze v roce 2022.

včera

včera

Nabíjení elektromobilů v Česku

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu

Evropská unie podle informací německého deníku Bild připravuje legislativní návrh, který by mohl výrazně urychlit konec vozů se spalovacím motorem v každodenním provozu. Od roku 2030 by totiž velké autopůjčovny jako Sixt či Europcar mohly být nuceny kupovat výhradně elektromobily. Pokud by se plán stal realitou, mohl by zásadním způsobem ovlivnit trh s automobily v celé Evropě – a to mnohem dříve než plánovaný zákaz prodeje nových spalovacích vozů v roce 2035.

včera

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška

Burzovní indexy zažívají v polovině druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa mimořádný růst, přesto se nad Wall Street stahují temná mračna. Index S&P 500 v pondělí poprvé v historii uzavřel nad hranicí 6 300 bodů, čímž potvrdil svůj osmý rekord za poslední měsíc. Přesto investory začíná znepokojovat, zda je tento vývoj dlouhodobě udržitelný – a především, jak trhy zareagují na blížící se srpnovou tarifní lhůtu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy